| Andreist25 a întrebat:

Am și eu o
Intrebare și va rog sa ma ajutați. Dacă am atins lichidul preejaculator, apoi m-am șters pe mâini cu un șervețel uscat și in scurt timp am introdus mana in vaginul fetei, exista riscul de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pe suprafata glandul penisului tau a existat intr-adevar LICHID PREEJACULATOR si NU SPERMA adevarata/autentica in acel caz NU se putea forma o sarcina chiar si daca masturbarea vaginului a fost efectuata intruna dintre zilele apartinatoare de perioada fertila a ciclului menstrual. Sarcina poate lua nastere doar prin intermediul spermatozoizilor care pot sa EXISTE DOAR in lichidul spermatic. Sanatate!

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu există nici un risc.
Data viitoare fiți mai atenți.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Lichidul preejaculator contine spermatozoizi?

Prostata este locul unde se amesteca fluidele din compozitia spermei chiar inainte ca aceasta sa fie ejaculata. Intre ejaculari, spermatozoizii asteapta pe traseul ductelor spermatice si in epididim iar lichidele ce compun sperma sunt depozitate in prostata si veziculele seminale. Drumul parcurs de sperma spre iesire este compus din canalul ejaculator (un tub aflat in interiorul prostatei si care se varsa in uretra) si uretra.

Dupa o ejaculare, pe acest traseu raman spermatozoizi. O parte din ei poate fi spalata odata cu eliminarea urinei. Totusi e estimat ca pe traseul canalului ejaculator pot ramane cantonati spermatozoizi viabili pana la 2 zile dupa o ejaculare. Acestia pot fi preluati de lichidul prespermatic care se secreta foarte aproape de acest loc.

Asa cum e produs, lichidul prespermatic nu contine spermatozoizi dar ii poate prelua din vecinatate. Distanta mai mare de 2 zile de la ultima ejaculare si fluxurile repetate de urina scad pana la zero acest risc. Uneori nu se gasesc deloc spermatozoizi in lichidul prespermatic si uneori, daca sunt prezenti, sunt neviabili.

Alteori acest lichid contine spermatozoizi viabili in principal datorita timpului scurt trecut intre ejaculari. Deci in mod accidental, lichidul prespermatic poate provoca aparitia sarcinii.