| Nusepune a întrebat:

Salut, am si eu o problema ce ma macina incontinu. Probabil multi dintre voi ati intampinat-o. E o mica povestioara:
Prietena mea este mai mica decat mine cu 3 ani, are 17. Suntem impreuna de 1 an. Dar la inceputul relatiei, in primele zile, se ferea pe Facebook de relatia noastra, numai bine sa aflu ca ea era cu un tip de vr-o 8 luni.Am tras o cearta mare si ne-am despartit. Apoi ea l-a parasit pe acel baiat si ma tot cautat, la un moment dat am cedat si ne-am impacat punand totul pe baza faptului ca e mica(16 ani). Peste alte 2-3 saptamani, ne-am certat iarasi din motive stupide si ne-am despartit din nou. Fata a2a zi deja avea pe altcineva de vr-o 23-25 ani (deci mult mai mare), In acele zile cat am fost despartiti ea umbla cu acel baiat ( Tin sa mentionez ca eu stau la oras, iar ea la tara si ne-am cunoscut la liceu, face naveta). Deci, iesea cu acel baiat prin sat pe acolo noaptea...etc. nu vreau sa intru in detalii ca ma apuca depresia (Nu, nu au facut nimic de genul sex). Apoi iar m-a cautat, plangea sa ne impacam si etc. Am cedat iarasi(Am spus ca nu e treaba mea ca iesit cu acel baiat deoarece eram despartiti). Ne-am impacat si de atunci... avem 1 an si ceva, pot sa spun ca sa maturizat extrem de mult si acum sunt ferm comvins ca ma iubeste mult, se cearta cu ai ei pentru mine( mama ei nu e de acord). In anul acesta nu s-a intamplat nici ce-a mai mica problema, acum eu sunt cel mai indiferent si ea cea extrem de geloasa, ma suna din ora-n ora, nu iese decat in curte si atat.
Intrebarea mea este, cum pot scapa de acele amintiri oribile? Cateodata stau in pat si ma gandesc "Oare imi pot petrece restul vietii langa o persoana care ma tradat, mintit si inselat?, oare o sa fiu linistit si impacat?" Cum pot scapa de aceste amintiri oribile, ma macina, m-au traumatizat nu stiu...Cand ma vede abatut ea plange de fiecare data pentru ca stie ca a gresit si ma ranit. Va rog un raspuns capabil. Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi.

Răspuns Câştigător
| Astaeparereamea a răspuns:

Gandeste-te ca si tu ai facut greseli in viata si ti-au fost iertate, de cand sunteti impreuna a mai facut greseli de acel gen? Fetele au o perioada a vietii, intre 14-18 ani cand se maturizeaza, atunci sunt nesigure pe ele, cred ca toti prietenii de pana atunci au devenit dusmani lor, vad ziua de maine altfel, se numeste perioada de pubertate, gelozia bat-o vina! Cel mai mare dusman al dragostei

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Saraca fata, merita si ea iertata!

| Emilian65 a răspuns:

Daca o iubesti cu adevarat, lasa amintirile si vedeti-va de relatia voastra in continuare.

| sofisis a răspuns:

Era un copil. La 15-16 ani, chiar si la 17-18, inca traim cu impresia ca tot ce zboara se mananca. Nimeni la varsta asta nu se gandeste ca si-a gasit sufletul pereche, toti vrem sa ne distram, sa cunoastem oameni, sa traim experiente.
Faptul ca pana la urma a acceptat ca te iubeste si se comporta ca o fata normala intr-o relatie serioasa, isneamna ca e de bine. La inceputul relatiilor toata lumea face greseli.
Daca tu vrei sa strici ce ai cladit de un an incoace pentru ceva ce s-a intamplat in trecut, peste care verbal ai acceptat deja ca nu conteaza, asta inseamna ca esti imatur.
Daca nu mai vrei sa stai cu ea ca iti greseste acum, e una. Dar sa o pedepsesti acum pentru ceva ce ai trecut de un an si ceva...mi se pare o prostie monumentala.
Asta inseamna ca cel care minte grav in aceasta relatie esti tu. Si ca stai cu ea doar pana te dumiresti tu daca poti sau nu sa ierti niste iesiri nocturne cu altcineva, dintr-o perioada in care nu era cu tine. Cam de cat timp mai ai nevoie? Inca un an? Inca 2?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laba, faci laba

| Klandestin a răspuns:

Spune-i sa te gadile

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Daca esti convins de dragostea pe care ti-o poarta, daca crezi ca acum merita, nu vad de ce nu ai da uitarii trecutul... S-a intamplat, a trecut, acum traieste-ti prezentul si gandeste-te la viitor alaturi de ea. Multa bafta!

| Maxnonymus a răspuns:

Gandeste asa frate...era mica..probabil ea se credea superioara tie si credea ca poate sa te joace pe degete dar cand a vazut ca nu tine figura s-a calmat si si-a dat seama ca daca mai face asa te pierde...

| Vampir007 a răspuns:

Nu trebuie sa tii acele amintiri in tine, scapa de ele erati la inceputul relatiei nu stiati ce se v-a intampla, treci peste. Pe mine ma ingrijoreaza altceva, gelozia ei de acum, nu e bine daca te suna din ora in ora, in viitor s-ar putea sa fie mai rau, gelozia arata ca ea nu are incredere in tine!

| Valywashere a răspuns:

Trebuie sa uiti trecutul! Gandeste-te la un viitor frumos alaturi de ea, ce amintiri o sa faceti impreuna plus gandeste-te ca ea era mica cand a facut acest lucru si fiecare om merita o sansa, merita sa fie iertat. happy