| daniel2245 a întrebat:

Salut am si eu o problema, eu si prietena mea ne masturbam reciproc de aproape un an habar n-am si ideea e ca acum 5 luni parca i-a intarziat ciclul 9 zile apoi a venit la timp, iar acum trebuia sa vina pe 25 sunt 6 zile intarziere si nu a venit are continuu discomfort, are dureri, apoi o lasa, iarasi are si tot asa, zilnic a avut, substanta alba curge, poate fi vreo sarcina?
Mereu ne-am spalat inainte ( mai ales eu) de ultima data cand a venit ( luna asta ) am facut-o de 3-4 ori MAXIM si cand i-o fac ei ( mereu prima ) sunt imbracat si invers deci sperma nu are cum si nu am facut-o de 2 ori in aceeasi zi sau una dupa alta.
Avem de ce sa ne ingrijoram?
Multumesc din suflet! E cam mult 6 zile deja si ma sperii.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este greu de dat un raspuns corect in aceste conditii in care NU ai mentionat/precizat care este caracteristica principala a ciclului tau menstrual, adica daca este de tipul NEREGULAT sau REGULAT. DE asemenea NU ai precizat nici daca ciclul a fost din totdeauna neregulat, sau dereglarea a aparut mai recent, de putina vreme. Trebuie sa afli ca dereglarea ciclului menstrual se produce pe fondul aparitiei anumitor modificari ale activitatii hormonale din organismul inca incomplet maturizat, care se pot produce la varsta pubertatii si a adolescentei. Din acest motiv, destul de multe ori, chiar si cel mai bine reglat ciclu menstrual poate ca asa pur si simplu sa prezinte abateri de +/- cateva zile fata de o anumita lungime bine stabilita, care cu un anumit timp in urma de obicei era respectata fara nicio abatere a numarului de zile. Periodicitatea (ciclicitatea) ca si timp, cat si lungimea ciclul menstrual ca numar de zile, este programata si dirijata STRICT HORMONAL, toate procesele care se produc in organism fiind stabilita chiar din prima zi a menstruatiei si apoi mentinute pana in ultima zi a ciclului. Rezulta ca teoretic caracteristica principala a ciclului menstrual, NU poate fi nici modificata si nici NU poate fi influentata de factori externi de organismul femeii. In concluzie masturbarea reciproca practicata cu scopul de a va autosatisface prin ''degetica'' sau cunilitie, NU va provoaca nici cea mai mica dereglare a activitatii hormonale si nici a ciclului menstrual in sine. Dereglarea hormonala de obicei apare doar in momentul in care una sau mai multe dintre glandele endocrine (tiroida, folicul ovarian, glanda pituitara, hipofiza, glande suprarenale, etc,) responsabile cu buna functionare a aparatului reproducator feminin nu mai functioneaza la parametri normali sau sunt afectati de o anumita boala. Pornirea menstruatiei cu intarziere cuprinsa intre 7-14 zile nu este considerata ca fiind prea mare si cu atat mai putin grava incat sa necesite prezentarea la o consultatie ginecologica. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, nu trebuie sa va ingrijorati de sarcina.

| Hammurabi a răspuns:

Exclus să fie însărcinată.
Dacă îți va răspunde @corbulalbrosu te va lămurii în totalitate.

| daniel2245 explică (pentru Hammurabi):

Dar ai vreo idee de ce intarzie atat de mult?

| Hammurabi a răspuns (pentru daniel2245):

Pot fi o grămadă de motive fără nici o legătură cu sarcina.
Dereglare hormonală, răceală (anexită), stres, medicamente pe care le ia, îngrășare sau slăbire bruscă, sport (exerciții fizice intense), tulburări de alimentație, etc.

| daniel2245 explică (pentru Hammurabi):

Chestia e ca a fost foarte stresata si s-a ingrasat super mult in ultimele luni, cam 2 kg cred

| daniel2245 explică (pentru Hammurabi):

Si mai este o chestie, pun aici sa vada cei care vor raspunde, ea facea mereu antrenamente si alerga la sala si avea cam 48 kg, acum are 53. s-a ingrasat foarte mult in 7 luni cam asa deci. sa fie asta problema acum?

| Hammurabi a răspuns (pentru daniel2245):

Îngrășare înseamnă surplus de estrogeni.
Dacă îmi mai spui și că în ultima vreme e tot mai irascibilă și nervoasă, cam asta ar putea fi cauza.

| Quassaar a răspuns (pentru daniel2245):

Tinere, sala nu înseamnă totdeauna un motiv de slăbire, ba din contră. Se "topesc" grăsimile dar acumulezi masă musculară, asta putând însemna kilograme in plus.

| daniel2245 explică (pentru Hammurabi):

Da chiar e... foarte irascibila

| Quassaar a răspuns:

Bai frate, nu am timp să-ți explic de ce, dar sunt sigur este însărcinată!