| cristissz a întrebat:

Salut, am varsta de 14 ani si am o problema. In urma cu 2 zile, mi s-a decalotat capul penisului, adica acea piele de pe varful penisului a disparut si a aparut capul. Nicio problema pana aici, din cate stiu, pe la varsta asta incepe sa ti se decaloteze capul penisului, dar cea mai mare problema a mea e ca cand pun pana pe varful penisului sau incerc sa ma masturbez, sau cand e in pantaloni in erectie ma doare de mor, ingrozitor. E o problema sau inca nu e dezvoltat cum trebuie? Va rog, ajutor, fara raspunsuri din alea `du-te la medic, cere ajutor parintilor` etc.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea si disconfortul apare/se produce datorita faptului ca in momentele/zilele de imediat dupa prima decalotare, pielea foarte fina a glandului (capului) este inca extrema de sensibila. Preputiul adica pielea care acopera glandul, are exact rolul de a proteja acea piele extreme de fina si de sensibila fiindca in ea exista un numar foarte mare de senzori ai excitatiei si placerii. Doar dupa ce se vor produce mai multe decalotari si mai multe atingeri, din ce in ce mai dese si prelungite, doar pe urma va dispare aceasta sensibilitate extrema si durerea amintita. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ar trebui sa il decalotezi mai des si sa te masturbezi ca sa te inveti cu senzatia si sa mai dispara din durere.

| TroubleInParadise a răspuns:

E ceva nou pentru tine. Cel mai probabil o sa te inveti in curand... Nu pot zice exact cum e pentru ca mie mi-a fost decalotat cand aveam vreo 8-9 ani stiu ca am fost la spital si chestii(nu stiu prea multe informatii)