| marian5888 a întrebat:

Cei ce critica sau caterinca mai bine taceti. Sunt un baiat de 19 ani si am o problema sa zic asa, ok sunt destul de frumos, inteligent dar sunt matur si din cate vad fetele nu cauta deloc asta, vor distractie, umor, alcool, sex non-stop, nebunii, nu le pasa de viitor si eu sunt la polul opus. Bine caut una de 29 ani (ipotetic, sa zicem ca am loc de munca) dar aceeasi problema mie imi place sa gandesc, sa vorbesc despre lucruri serioase("plictisitoare") teorii, astronomie, biologie, fizica, inginerie, economie, tehnologie avansate etc orice ce mi pare intersant. Nu-mi ziceti sa ma duc in club, nu-mi plac petrecerile dar nu pierd vremea pe calculator, fac multe, nu sunt tocilar tot ce imi place sunt lucruri foarte utile si aplicabile, fac si sport. Totusi simt nevoia de dragoste sincera, fara sex... Daca aveti vreun sfat, sper ca ma intelegeti, apropo imi place sa rad dar nu ore intregi, adica ce sperante am sa gasesc o fata care sa ma accepte?

Răspuns Câştigător
| Cristian201 a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu... sad

Totusi sa-ti zic mai intai unde cred ca gresesti :
- Ar trebui sa cauti o fata mai tanara, nu cu 10 ani mai mare ca tine;
- Ar trebui sa te apropii de a le fi prieten bun, si precum filmul "Dragoste adevarata", intrucat ele au nevoie de un partener, si ghici incotro o vor apuca cand "iubitul" abuzeaza de ele. Nu cumva la cel care le intelege, si le iubeste? E adevarat vor da cu capul de o gramada de ori, dar, frate, iti zic sa ai inima deschisa!

Ex : la facultati ai putea gasi fete cu care ai ce vorbi.

PS : Sexul nu e o problema atata timp cat e facut DIN, CU, si IN iubire - si cand zic asta sunt virgin!winking

Te-nteleg! happy Nu prea am timp sa-ti scriu... big grin

PS2 : Mie-mi zice Domnul mereu sa iubesc indiferent daca voi primii sau nu raspuns afirmativ. La fel iti zic si eu : Cauta, si iubeste! happy

O zi buna! Sper ca ti-am fost un pic de ajutor! big grin

39 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si eu ma gandeam sa ma bag pe felie cu o tanti de cel mult 38 de ani sau 30 pe acolo pentru ca ele vor ceva stabil. Iti dai seama daca mai vad niste tineri ca noi li se misca girofarurile ca la masina de politie. Cel mai bine ne ocupam de ale noastre si va veni ceasul nostru odata si odata, poate nimerim fiecare o patroana mai stii. Un lucru bun ajunge tarziu asa se spune.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Dragostea si mai ales o relatie implica sex, altfel fa-ti si tu o partenera de biblioteca.

| marian5888 explică (pentru AlexanderAdrian):

Aha poate evoluezi si tu, ca lasi specia in urma. TU stii sexul e doar un mijloc? nu lasa ca ma simt bine ca ok VAI de tine omule...vezi la 45 de ani ce bine tio prins sexul tu stii cum se matureaza si formeaza sperma? nu mii-mi place sa mi-o bag..vai de tine

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru marian5888):

Daca reformulezi intr-o forma cat mai normala poate inteleg mai bine ce-ai vrut sa spui. Eu accept criticile, raspund, dar cu tot respectul daca tu crezi ca inteleg mai mult de 10 % din ce spui...

Omule faci ce vrei cu viata ta, ti-o bagi unde vrei sau ti-o tii in pantaloni pana la 40 de ani. Eu mi-am exprimat o parere de om normal, n-am spus nici ca trebuie s-o faci ca iepurii nici ca te obliga cineva s-o faci.

Specia umana se perpetueaza prin sex, ma rog asta in cazurile fericite in care se poate, daca nu, exista fertilizarea in vitro. O relatie intre doi parteneri implica sex, chiar daca il faci o data pe luna, ca nu-ti impune nimeni nimic. Altfel nu se cheama relatie, se cheama orice altceva. Mintea umana a evoluat in mod specific sa aiba sentimente pentru partener din ratiuni practice, chiar daca noi le idealizam. Exista de asemenea dovezi atat evidente cat si stiintifice ca sexul are o sumedenie de avantaje iar deprivarea sau lipsirea de sex are de foarte multe ori consecinte negative, psihice in natura lor.

Nu neg faptul ca exista si cei care au decis sa traiasca in calugarie, fix problema lor, mie nu mi se pare decat ca sunt niste persoane care vor o evadare din realitate. Sa le fie de bine.

Poate evoluez si eu? Hai sa evoluam atunci "beyond sex" Asta e solutia ta? Ai niste frustrari personale si ma faci pe miine involuat?

Uite care-i problema, avand acest mecanism al iubirii, in marea majoritate cred ca orice om isi doreste la un moment dat sa iubeasca iar iubirea pentru o pereche se manifesta si prin sex. Nu face sex daca tu crezi ca in felul asta evoluezi pe scara karmica, eu mi-am exprimat o parere si tu insulti, in plus o faci intr-un fel in care mi-e greu sa-ti inteleg jumatate din enunt.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Inca o chestie ca sa pricepi daca vrei, ca nu suntem total diferiti. Ma gasesc in aceeasi situatie cu tine in ce priveste nivelul intelectului. Nu suport sa merg in club, imi place sa teoretizez, sa rad cand e cazul, sa discut subiecte serioase si prefer sa nu vad si sa aud pitiponceli si cocalarisme. Nu fac sport si nu-s prea frumos, fiecare cu genele lui, fetele mai ales de varsta ta vor alcool, cluburi, sex, asa e, e o generatie extrem de depravata.

Singura exceptie e ca-mi place sa fac sex. Hai totusi sa nu ne insultam daca ne dam cu parerea si nu suntem de acord pe chestia asta.

Daca spui ca-ti plac teoriile si discutiile, incearca sa accepti ca nici nu detii adevarul absolut, ca poti gresi, ca poti sa nu ai dreptate, si atunci vei fi un real partener de dialog. Altfel daca il faci pe interlocutor involuat ca nu-i de acord cu tine... ce sa zic. Asta e.

In alta ordine de idei, sunt domle fete care vor un om serios ca tine, stai linistit. Fete care nu vor sex? Nu prea am inteles daca nu vrei sex deloc sau nu asa...din primul an. Cam greu sa gasesti o fata care sa nu vrea sex. Exista insa, sunt cele care au cazut in mania prozelitismului religios si considera ca sex se face o singura data sau ma rog doar pentru conceperea unui copil. Daca-ti convin asa, da si tu anunturi la matrimoniale.

| marian5888 explică (pentru AlexanderAdrian):

Bun, am exagerat dar o relatie pentru sex nu mi pare in regula. Uite, daca ai depresie nu ai pofta de sex deloc(dar ai nevoie de iubire, nu?), si te rog nu-mi spune de antidepresive ca aproape am murit. Ai mare dreptate, si e foarte bine ca-ti place sa faci sex DAR nu e bine chiar in fiecare zi, de ce? cauta pe net...ca nu ne intelegem dar ignora pierderea de proteine, fosfor, zinc, si cateva pentru ca daca faci doar o data pe zi nu e semnificativa.

| CoquineNoire a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

"fetele mai ales de varsta ta vor alcool, cluburi, sex, asa e, e o generatie extrem de depravata."
e depravare ca mergi in cluburi? ce fac alea? se cotaie in vazul lumii pe baruri sau mese? nu baga toate fetele carora le place sa se distreze in aceeasi oala, ca nu toate care merg in cluburi sunt pitipoance sau depravate.
intr-adevar, majoritatea care merg in cluburi de fite nu prea mai au altceva in cap, dar sunt si cluburi unde se baga altfel de muzica si unde intalnesti oameni calumea.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru CoquineNoire):

In sfarsit iti dau si eu dreptate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil ca esti genul care prefera sa fie gasit decat sa caute iar fetele prefera sa fie curtate.in rest e important sa fii in locul potrivit si relatia aia sincera o sa treaca si pe la tine dar pana sa ajunga trebuie sa mai dai si cu capul de pereti.

| marian5888 explică (pentru anonim_4396):

Ce am de zis: nu, daca imi place o fata ma dau la ea, drept cam rar dar fetele chiar daca ma plac de abia se uita la mine. NU voi da cu capul de pereti pentru nicio relatie, de unde ai scos-o? daca nu merge gata, nu merge niciuna nicio problema imi place sa fiu singur dar uneori e mai bine sa ai pe cine imbratisa.

| Teardrop a răspuns:

N-ai găsit persoana potrivită. Prefer de 100 de ori discuţiile serioase în favoarea bârfelor la mâna a doua. Orice fată vrea şi distracţie şi umor (da, umorul e destul de important) şi nebunii. Asta nu înseamnă că nu căutăm şi inteligenţă. Eu caut inteligenţa. Lipsa inteligenţei îmi dă un turn-off automat.

| LineGuide a răspuns:

Daca incerci sa nu te mai gandesti la asta, sigur vei gasi pe cineva. Eu cunosc multe fete de genul tau, deci consider ca nu e imposibil sa gasesti si tu. Majoritatea fetelor gandesc total diferit despre baiatul perfect in oponenta. Desi asculta jazz, vor un rocker, ceva in gen.
Mult noroc!

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Tu esti ceva gen : baiatul PERFECT... serios acum... din fericirea ta nu sunt toate asa. mai sunt si fete la locul lor. care cauta acelasi lucru ca si tinewinking :*

| marian5888 explică (pentru AlCoLiKdEnIsA):

Buna gluma, baiatul perfect? da dar ele nu ma inteleg chiar daca sunt "la locul lor". Ms oricum

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru marian5888):

Nu era o gluma... Nu te astepta niciodata sa te inteleaga toti, fiindca nu va fi asa. Si daca esti diferit asta e problema ta nu a lorwinking... cu placere big grin

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

''Totusi simt nevoia de dragoste sincera, fara sex''
Glumesti?
Sper sa nu devina o noua moda chestia asta gen ''vreau sa intru intr-o relatie cu tine,nu neaparat sa facem sex,vreau doar iubire si sentimente frumoase,tralala'' de dragul de a da impresia fetei ca esti serios si ca iti doresti lucruri profunde.

Fetele tinere de care spui tu au nevoie de un derbedeu!
Care sa le distreze,cu care sa nu se plictiseasca, sa le dea fiorii tineretii, sa le invete, sa vada cum e viata si sa guste din ea cu bune si cu rele, iar astea nu le poate oferi cineva ce vorbeste doar lucruri academice.Si din 3-4 propozitii apare o formula de calcul prescurtat.
Sa ne intelegem.
Sunt foarte multe fete ce apreciaza tipul acesta de baieti,inteligenti,destepti,doxati,dar multe nu pun accent pe asta atunci cand sunt la liceu sa zicem.
Pe lucrurile astea vor pune accent putin mai tarziu cand au prins abilitatea de a face distinctie dintre bine si rau si dintre anumite valori.

Si eu eram ca tine,le luam cu Teorema lui Pitagora si din astea, ca si raspuns toate ma ignorau.Dar in schimb erau cateva care apreciau stii?
Problema era ca ramaneam la stadiul de apreciere pentru ca si alea mai cuminti care puneau accent pe anumite valori simteau feeling de la cate un derbedeu si plecau seara cu el la discoteca.
Ca si concluzie trebuie sa fii tot timpul pe drumuri si peste tot oriunde, oricum, oricat, sa prinzi experienta de viata.

In mare sper sa fi inteles ideea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Esti chiar asa de sigur tu ca fetele cuminti au acel feeling pentru derbedei? ..eu te contrazic. Cate fete cuminti, cu adevarat pure sufleteste si fizic ai cunoscut tu sa ajung la concluzia asta? or mai fi ai astfel de cazuri, dar sa nu punem etichete generale...

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooo daa si inca cum.
Foarte multe.
Nu am generalizat.Arata-mi unde am spus ca toate.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Cata falsitate si ipocrizie pe aici de nu-mi vine a crede.
De o luna de cand butonez pe TPU n-am intalnit falsitate mai mare ca in unele mesaje de pe aici.
Dragostea fara sex auzi. Poate sa-mi vina mie filosoful filosofilor si sa-mi demonstreze contrariul.
Bagati pe gat povesti gen: iubesc, sunt indragostita, ne iubim, suntem unul, dar nu facem sex.
Cat de ipocrita poti sa fii sa spui asta?
Daca ai avea 15 ani as mai zice, dar daca vorbim de varste > 18-20 de ani si sa spui asa ceva, inseamna ca e clar.
Din cate vad in realitate, in lumea reala, chiar si pe TPU oamenii fac sex, dragoste sau cum vreti sa-i spuneti.
Dragoste fara sex.Eu n-am mai auzit pana in ziua de azi o tampenie mai mare ca asta.
Sunt fete ce vor baieti cu care sa se iubeasca,dar sa nu faca sex.
wtf?
Cat de falsa sa fii sa spui asta...
Nu traim in Luceafarul cu toate ca si acolo exista o tenta sexuala,nu traim in poezie,nu traim in randuri si strofe,iubirile platonice despre care vorbesc unii sunt mituri,legende.

Nu vorbim de cazul in care un tip asteapta o fata,nu o preseaza,nu o grabeste sa faca sex,nu vorbim de cazul in care tipa e virgina si o astepata,nu ma refer la astfel de cazuri,ci in general.

Inca nu inteleg cu toate ca am citit de vreo cateva ori mesajele respective cum poti spune ca si principiu ca ''stii te iubesc,dar nu vreau sa facem sex''.
Nu traim in lumi paralele, nu traim intr-o magie, intr-un basm.
Pun pariu ca sunt multe ce fac sex pe paine calda si vin cu baliverne de iubiri platonice.

Faceti cum vreti, cum va duce capul, dar cu riscul de a fi considerat un primitiv si badaran eu o sa raman la principiile mele pe care mi le-am format in decursul timpului si pe care le-am trait pe pielea mea.Nu sunt toate bune stiu de asta, dar prefer sa imi traiesc viata asa cum stiu, cum cred si sa las magia si visarea pentru altii.
O sa se trezeasca si cei cu visarea intr-o buna zi.Vor ajunge la momentul cand vor trage linie la tot ce a fost si o s-a cam dea cu 0.

Traiti-va viata fratilor si surorilor.Asta e lumea.Asa e lasat de Dumnezeu.Asta e viata.Trebuie gustata si din bune si din rele.Asta inseamna sa traiesti.
Treziti-vawinking

| marian5888 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Prietene de ce ai scris atat ca sa-mi spui ca crezi ca mint? cum vrei sa-ti demonstrez? crezi ca n-am depresie clinica sau ce? asta e, intreba un psiholog de simptome cum ar fi lipsa de "nevoie" de sex. Si ce e rau? sex inseamna strict penetrare sau ma rog, mai vom vedea dar VROIAM sa spun ca NU VREAU o fata ca vine sa facem de 4 ori pe zi? ca s-a intamplat la prieteni, tie ti-ar placea?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru marian5888):

Oameni care pur si simplu nu simt nevoia sa faca sex exista, sunt cazuri destul de rare dar exista. Nu cred ca ai depresie, exista ceea ce se numeste asexualitate, indivizi de ambele sexe care pur si simplu nu simt nevoia sa faca sex si mai rau nu se excita absolut deloc daca partenerul incearca sa initieze o partida cu un preludiu. Nu stiu daca e cazul tau ca nu explici suficient de complet situatia.

Ca nu vrei sex mult? de 4 ori pe zi? Bai pai aici sunt de acord, naibii, mie imi place sexul da de patru ori pe zi cred ca intr-o saptamana ajung sa tampesc.

In general stiu ca fetele nu sunt chiar atat de obsedate de sex, abia daca vor o data pe zi la 2 3 zile stiu eu? Fiecare cu ritmul sau.

Nu cred ca m-ar tine de 4 ori pe zi, si nu ma refer ca n-as avea erectie ci pur si simplu ca doar a face sex presupune un efort si psihic si mai ales fizic, e destul de epuizant. De altfel si medicii sunt impotriva a astfel de excese.

Nu, sex NU inseamna strict penetrare, traiesti cu o impresie gresita, sex inseamna un masaj bun, saruturi, atingeri, in functie de pozitie poti in continuare sa iti plimbi mainile pe corpul partenerei in fine, e o multitudine de senzatii, nu trebuie s-o faci mecanic ca iepurii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru marian5888):

Ignora-l pe baiatul cu sigla BMW, e redus. Iti irosesti timpul de pomana oferindu-i raspunsuri.

| LittleShyDevil a răspuns:

Buna seara! Tu existi? Ce onoare.laughing Nu inteleg ceva, de ce 29 ani? Ca gandeste altfel, ca ai ce discuta cu ea? Domnule Lover, poti sa gasesti o fata care sa fie in gandire exact ca tine sau chiar mai bine, care sa te suprinda. Cum? Nu stiu, acum depinde cat de bine sti sa privesti. Dupa cum au zis si cei care ti-au raspuns, nu toate sunt la fel. Ceva gen: Daca un roman este facut tigan, asta inseamna ca toti suntem tigani? Nu. Si pana la urma.o fata buna nu cade din cer, ar fi prea usor. Si sunt convinsa ca este mai usor sa gasesti o fata pe gustul tau decat sa castigi la lotolaughing. Doamne ajuta! Seara buna! happy

| lex79 a răspuns:

Vai ce modest esti.

ai toate sansele daca stii unde sa cauti.

asa ce va mai plangeti unii ca nu va gasiti perechea, dar nici nu faceti nimic in sensul asta. stati in casa si sperati sa vina ea la voi.

o data nu te-am auzit sa zici ca ai mers la teatru, opera, cercuri literare etc. doar va lamentati.

tu nu vrei sex? esti primul! cauta una pe la biserica, ca alea tin post 11luni pe an.

| marian5888 explică (pentru lex79):

Tu ai inteles ce am intrebat? mai citeste o data, o carte nu ti-ar strica

| lex79 a răspuns (pentru marian5888):

Dar tu stii ce ai intrebat?
daca te va accepta vreodata o fata.dar problema nu e la ele, ci la tine care ai o lista atat de lunga de pretentii ca nici tu nu le stii nr.
si de fapt intrebarea ta trebuia sa fie daca exista femeia perfecta.
nu vei gasi femeia ideala.

ps:nici tu nu esti vreun ideal! nu ai putea face fericit pe cineva cu egoismul si critica ta, minunatule!

poate tu ar trebui sa mai citesti niste carti, adaptate nevoilor tale...

| marian5888 explică (pentru lex79):

Omule te rog sa-ti stergi raspunsurile, ai 10 ani?

| slenderica a răspuns:

Se numeste superioritate iluzorie. citeste putin despre ea. iti zic eu ca nu esti nici frumos nici matur nici inteligent.

| marian5888 explică (pentru slenderica):

Bine domnule, bine ca ma cunosti tu, am fost la psiholog si uite CA am lipsa de incdere, FETELE imi zic cas frumos, si sunt matur ca sa vezi, ESTI UN FRUSTRAT mai iesi pe afara ce ai daca sunt mai bun ca atatia?

| Somebodyღ a răspuns:

Parerea mea este sa nu generalizezi. Tu toate fetele cauta ceea ce ai scris tu in mesaj si nu sunt interesate de viitor. Probabil ca ai avut nesansa sa intalnesti astfel de persoane care te-au determinat sa pui etichete, gresite, de altfel.
Te asigur ca dorinta ta de iubire sincera, fara sex, se regaseste si in sufletul multor fete, as spune, chiar mai degraba aici, decat in cazul baietilor. Sincer, sunt placut surprinsa sa citesc intrebarea si mesajul tau.
Si eu am cautat ani de zile iubire sincera si neconditionata, dar am ramas cu asteptarea intr-o lume in care primeaza atat de mult placerea fizica.
Oameni frumosi spiritual exista, dar culmea, ei nu sunt atat de apreciati pe cat ar trebui. Din nefericire sunt dati la o parte de mentalitatile bolnave actuale considerate normale si in standarde.
Nu-ti pierde speranta, o persoana care sa se comporte si sa te iubeasca ca suflet, nu ca "instinct" o vei gasi doar prin intermediul lui Dumnezeu si cand se va intampla lucrul asta, va fi ceva cu totul special. Ar fi atat de multe lucruri de spus... happy

| Somebodyღ a răspuns:

Pacat ca fetele cuminti cu suflet mare, exista, dar trec de atatea ori neobservate, ca niste straini aruncati intr-o "mare" de ''banalitati'' incapabili sa le vada valoarea si sa le aprecieze pe masura...

| missandrab a răspuns:

Unde-ai fost pana acuma?laughinglaughinglaughing Glumeam. Ce sa zic, se gasesc fete de astea si azi, mai greu, dar nu e imposibil. Daca vrei o relatie serioasa, e inevitabil ca dupa o perioada sa nu apara si relatiile intime.

| deniidenisa156 a răspuns:

Nu prea pot sa-ti raspuns la intrebare dar chiar nu m-am putut abtine sa nu iti zic, ca, teoretic oarecum mi-am gasit jumatatea, nici pentru mine nu prea conteaza sexul asta daca nu e din iubire si celelalte ei bine nu prea stiu ce sa zic, dar cred ca esti un baiat de treaba si as vrea sa ne cunoastem oarecum.

| BornToDie67 a răspuns:

Salut! Ma bucur ca in momentul actual mai exista si baieti cu o asemenea gandire, cu un alt mod de a privi lucrurile. Nu trebuie sa generalizezi faptul ca fetele de azi sunt dornice de "chestii nebune", pentru ca te inseli total. Intr-adevar, unele fete, o parte din societatea de azi, au multe preocupari care se abat prea mult de la normalitate si asta datorita multor factori( anturajul, educatia primita, promovarea unor valori mediocre si penibile de majoritatea mass-mediei etc.)dar asta nu inseamna ca toate trebuie catalogate in felul mentionat de tine.Cu siguranta, tuturor ne este rezervat ceva bun si potrivit pentru noi! Problema care ne "framanta" este ca respectivul lucru(fiinta iubita de ex.) apare intr-un moment in care noi suntem de multe ori la limita disperarii, oarecum.Anyway, nu trebuie sa o consideri o situatie dramatica.Multi/multe suntem in situatia in care esti tu;-). Think positive and stay strong!;-)

| marian5888 explică:

As vrea sa dau mai multe funde dar nu eu am TPU

| Cristian201 a răspuns (pentru marian5888):

NU-i problema! Ai putea da recunostinta si multumire acelora care doresti.winking

In afara siteului, daca nu ai funda, nu mai multumesti? big grin

| marian5888 explică (pentru Cristian201):

Da dar am vazut toti ca cer funda si m-am gandit ca e mai bine cotata decat euro,

| Cristian201 a răspuns (pentru Cristian201):

Asa e. ai dreptate happy

| 101Aem a răspuns:

Fi tu insuti si ai sa vezi ca o sa-ti gasesti si tu o fata care sa aprecieze lucrurile care iti plac. Nu a venit timpul tau inca..ai rabdare pentru ca sunt destule fete carora le place ce iti place si tie happy. Funda?