| tump a întrebat:

Cititi tot, va rog. As avea si eu o problema. De ceva timp sunt atas de o colega de clasa, si cand zic atras, ma refer la faptul ca, pentru prima oara simt ceva puternic pentru cineva si chiar am acele "simptome" pe care le vedem cu totii in filemele romantice. La inceput am crezut ca nu este adevarat, nu stiam ce inseamna, pana cand am inceput sa ma gandesc mult la ea, si, dintre toti din clasa, ea imi atrage privirea ca un magnet. Aveam o relatie destul de ok cu ea, adica vorbeam, ma bagam in seama cu ea mereu. SI, poate din cauza ca ma uitam eu prea mult la ea, incepusem sa observ ca si ea se uita la mine si cateodata imi si zambea, dar pe de alta parte nu dadea nici o dovada ca i-ar pasa de ce simt eu (se cam vedea ca mereu stau langa ea, etc. Trebuia sa-si fi dat seama). Ma rog. Ideea este ca intr-o zi, nemaiputand sa stau asa, sa nu fac nimic, m-am dus si i-am spus ca ma simt foarte bine langa ea, si ca am incercat sa ma apropii de ea de ceva timp. Nu a dat nici un raspuns concret, trebuia sa plece, asa ca am facut greseala sa vorbim pe chat, si aici i-am repetat ca un papagal ca simt ceva pentru ea, si in final, cand i-am spus sa zica ce crede despre ce am vorbit, mi-a zis ca ea nu simte la fel. Ok. nu a fost capat de lume, i-am spus ca stiam ca o sa zica asta si ca o sa continuam ca inainte. Este doar o singura problema, eu tot nu-mi pot lua gandul de la ea, si regret enorm ca am vorbit pe chat despre asta, si chiar sunt trist. Nu stiu ce sa fac in continuare. Pe de o parte, stiu ca trebuie sa trec peste, dar habar nu am cum, dat fiind ca o vad aproape in fiecare zi, pe de alta parte, as putea sa incerc sa ma apropii de ea, din nou, dar prin alt mod... mai matur, si sa o iau usor; dar daca asta nu o a mearga o sa ma simt si mai rau. Asa ca de asta am scris eu mini romanul asta si cer ceva sfaturi, fiind in premiera sentimentul asta pentru mine nu stiu cum sa ma descurc cu el. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Nicolalala a răspuns:

Poate e genul ala de fata care e interesata de "bad boys" care le acorda mai putina atentie decat ii acorzi tu.
Stii...cea mai mare greseala a unui baiat este sa devina cel mai bun prieten a unei fete sau doar un simplu prieten.
Stii de ce? Poate ea acum te vede doar ca pe un amic. Ai inceput sa ii fi un prieten si hop-top, gata, o placi.
E o schimbare si pentru ea,nu mai insista pe tema asta daca ea ti-a spus ca nu simte la fel pentru ca vei ajunge s-o pierzi. Crede-ma, si eu aveam un foarte bun prieten care ma placea si "tampeam" cand vedeam ca incearca sa fie cu mine, pur si simplu nu il mai suportam.
E greu,stiu,stand pe langa ea o sa-ti treaga,daca incerci sa o eviti, doar o sa-ti stea gandul la ea si o sa fie si mai rau.
Stiu ca simti ceva puternic in suflet care iti taie respiratia cand o vezi si iti pare enorm de rau pentru ca s-a intamplat ce s-a intamplat.
O sa mai treci prin momente de genul, nu va fi prima si ultima oara, cum ai spus si tu "Nu e capat de lume"
Dar... daca chiar vrei s-o cuceresti, hai sa-ti spun un secret.
Incearca sa nu-i mai arati ca ti la ea,sa o tratezi cu indiferenta, ca pe o singura prietena, poate o sa spui ca habar n-am ce zic, dar gandeste-te pentru ca ea sigur o sa se gandeasca.
O sa zica " Mi-a zis ca ma place,dar totusi ma trateaza ca pe o simpla prietena? " o sa fie curioasa si o sa moara de ciuda cand va vedea ca o tratezi ca pe o oarecare fata.
Incearca sa-ti faci ceva mai multe prietene, sa iesi pe afara cu ele,sa comunici, nu neaparat sa o faci geloasa, spun asta doar ca sa iti preocupi timpul cu orice altceva timp in care "printesa" din povestea ta va sta pe ganduri si va fi curioasa de ce o tratezi astfel.
Stii, noi de obicei ne indragostim de cei care nu ne plac, iar daca ii arati ca o placi doar ca pe o amica si o tratezi astfel, clar, 80% sunt sigura ca o sa inceapa sa se indragosteasca de tine.
Ti-am dat exemplul asta pentru ca si fostul meu prieten a facut la fel si inca tin la el. Deci a functionat happy
Dar daca nu va functiona la ea, lasa ca o sa functioneze la altele! " Nu e capat de lume" - vorba ta tongue
Oricum, bafta si spor la agatat. happy

| tump explică (pentru Nicolalala):

Si cum ar trebui sa ma comport... ca sa creada ce ai zis tu? Adica oricum as vorbii cu ea, o sa vada in ochii mei ca ma prefac sad

| Nicolalala a răspuns (pentru tump):

Stii, incearca sa ii schimbi infatisarea ei, in mintea ta, cu o amica pe care o cunosti ca sa iti fie mai simplu.
Eventual poti sa ii zambesti subtil in sensul ca ii schitezi un zambet in loc de un salut atunci cand o vezi.
Sa comunici in continuare cu ea ca si inainte cand nu i-ai spus ca o placi. Ea poate si-a dat seama ca o placi insa, poate nu era sigura asa ca, daca tu o sa te comporti ca si inainte de-ai fi spune ca o placi, ea va banuii ceva. Probabil e genul de fata care se lasa greu.
Nu trebuie sa te prefaci, asta o va enerva, pur si simplu, incearca sa fii indiferent la situatie.
Cand o vezi, cum am mai spus si mai sus, incearca doar sa-i zambesti subtil fara sa o saluti ca sa vezi cum reactioneaza.
Ochii ne cam da de gol pe toti insa, nu incerca sa o eviti cu privirea si sa te comporti indiferent pentru ca atunci va stii ca te prefaci.
Fii tu insuti, dar putin mai indiferent, daca intelegi ce vreau sa spun.
Daca nu, da-mi id-ul de mess sau skype-ul ori poti sa raspunzi din nou la...raspunsul meu happy si o sa-ti raspund inapoi.

| tump explică (pentru Nicolalala):

Am trimis mesaj privat cu ID happy

9 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Stai linistit, ca o s-o mai patesti de cateva ori! esti la inceput...

| tump explică (pentru express11):

Da... dar cum trec de asta ca sa ajung mai departe? sad

| express11 a răspuns (pentru tump):

Trece de la sine. ocupati timpul cu altceva...

| MskDesign a răspuns:

Timpul le va rezolva pe toate.Incearca sa iti umpli timpul cu activitati care iti plac.

| Andreutza098 a răspuns:

Bună!
Știai că unele persoane se îndrăgostesc de persoanele care le-au acordat prea multă atenție și la un moment dat au încetat să mai facă asta?
Mi s-a întîmplat așa, demult.
Îți recomand să faci așa deoarece dacă se vor vedea rezultate după acestă neatenție a ta și ea se va îndrăgosti de tine, va fi ok.
Și dacă nu-i vei trage atenția și nu se va îndrăgosti atunci nu-i mai trage atenția în continuare. Nu poți obliga o persoană să te placă.
O altă metodă de a o cuceri constă în a te comporta cu cea mai mare finețe cu ea, de ai zîmbi fin, de ai face complimente( fetele adoră asta).
Succese!

Răspuns utilizator avertizat