| Costelush951 a întrebat:

Salut, cum sa incep, sunt un baiat de 22 de ani si m-am mutat de vreo 8 luni impreuna cu o fata, in casa mea. Totul merge foarte bine intre noi cand nu suntem tensionati, ne intelegem mai bine decat multa lume (preconizam noi). Adevarul este ca ne-am cam grabit cu mutatul, dar sincer nu regret acest lucru. Singura problema este ca ea in trecut a facut anumite lucruri care pe mine m-au facut sa o controlez un pic, m-a mintit o data pe fata si a incercat sa imi ascunda o conversatie pe care eu nu am vazut-o, dar asta se intampla inainte sa ma mut cu ea... de cand ne-am mutat nu s-a mai intamplat absolut nimic de genul, totul decurge cum trebuie, dar daca se intampla sa mi se pare mie ceva ciudat, izbucnesc si-mi amintesc prin ce am trecut atunci... si bine-nteles ca ajungem la cearta. Asta este singurul motiv de cearta intre noi, bani aducem amandoi in casa, suntem la comun, facem totul la comun, dar usor usor imi spune ca nu mai rezista sa se simta asa controlata, dar eu realizez ca fac aceste lucruri involuntar si nu stiu efectiv ce sa fac si cum sa fac! REPET, asta este singurul lucru din care ne ciondanim, ea este de varsta cu mine ( nu m-am mutat cu o maimutica de 14 ani ). Vreau sa stiu parerea voastra. Ea imi arata ca ma iubeste zilnic, dar sunt marcat de acele evenimente, poate eu exagerez, voi ce spuneti? Va multumesc mult pentru timpul acordat acestui text, o zi minunata sa aveti.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te a inselat man?

| mihai69 a răspuns:

Ți-ai băgat nasul unde nu-ți fierbea oala. Dacă era ceva realmente serios, cu siguranță te informa ea. Din cauza asta, tu acum ai devenit (scuză-mi franceza) paranoic, iar ea - hipersensibilă.
Încetează, sau o s-o pierzi. Și nu din vina ei!

| sofisis a răspuns:

Problema este la tine, la nesiguranta si paranoia ta. In general gelozia pleaca de la noi. Nu esti sigur pe tine si automat proiectezi nesiguranta asupra ei.
Prea mult nu o sa te schimbi. Odata ce ai inceput pe drumul asta, asa vei merge. Si daca ai slabi stransoarea...ea tot se va simti inabusita pentru ca asa s-a obisnuit. Singura cale e comunicarea. De cate ori ti se intampla cate o stare de paranoia, trage aer in piept si discuta cu ea calm.

| HazelEyes77 a răspuns:

Eu zic ca tu vezi probleme acolo unde nu exista de fapt si iti imaginezi chestii fara sa ai vreo dovada concreta ca se intampla. Ea se va satura la un moment dat de reprosurile si posesivitatea ta si nu vrei ca relatia sa se destrame dintr o prostie. E si ea om poate a gresit o data cand ti a ascuns unele lucruri dar treci peste daca vrei sa fie bine intre voi si tii sincer la ea. Acorda i incredere altfel se va simti sufocata. Pe asta se bazeaza o relatie-pe incredere si respect reciproc. Numai bine

| PersonajFictiv a răspuns:

Ce conversatie, mai exact?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zis sa o lasi in pace si sa nu o mai stresezi, dupa cum ai vazut, adevarul iese la iveala intodeauna, asa ca daca o sa mai faca vreodata o sa aflii.
Daca vei continua sa o stresezi, s-ar putea sa faca iar, asa, mai bine las-o in pace si vezi ce se intampla.

| ShamelessQboy a răspuns:

Neîncrederea si gelozia duc la destrămare, ea nu este proprietatea ta asa cum nici tu nu esti proprietatea ei, stai împreună pentru că va iubiți si va agreați, cu gelozia ta nu faci decat sa o îndepărtezi usor dar sigur!
Ce, tu ai fost virgin inainte sa o cunosti pe ea?

| MateiT a răspuns:

Chiar si inainte sa locuiti impreuna ea nu iti datora sa fie perfecta si sa nu aiba conversatii, chiar cu baieti fata de care are sentimente.
Trebuie sa o lasi libera altfel o pierzi pentru ca pentru ea nu va mai merita sa stea intr-o situatie in care i se face rau
E normal sa fii nervos si gelos dar iti garantez ca daca exprimi fata de ea toate sentimentele tale legate de acele eveniment, mai ales frica si nesiguranta care nu trec nici cu consolarile ei, atunci nu vei mai exploda. Singurul motiv pentru care explodezi este ca incerci sa te abtii si cu cat faci asta mai mult cu atat iti pierzi controlul mai mult. Crede-ma ca iti spun din experienta. Spune tot, absolut tot. Nu va fi usor pentru ca va trebui sa fii vulnerabil. Fa-o din toata inima si spune-i ca nu poti trece peste ce s-a intamplat pentru ca ti-e frica tare de tor. Daca nu esti dispus sa recunosti cata frica e in spatele nervilor tai atunci nu ai nicio sansa
Gaseste un mod in care sa ii arati ca ni vrei sa ii faci rau, ci doar cauti sa pocesezi acele trairi si ca ai nevoie de ajutorul ei ca sa treci peste asta. Mai intai trebuie sa afli singur tot ce simti. Poate simti ca a fost tradata increderea ta... Ea poate a vrut doar sa te protejezesi si de aceea nu ti-a spus
Orice ai face nu incerca sa te abtii pentru ca nu ai cum
Iti doresc succes

| Costelush951 explică (pentru MateiT):

De ceva timp am reusit sa nu mai am exploziile astea, adica ma pot controla, eu sper sa nu se mai repete, daca se mai repeta. o sa ii spun tot, cu riscul de a ajunge la mai rau decat este... multumesc frumos pentru sfaturi, o zi minunata

| MateiT a răspuns (pentru Costelush951):

Cu placere
Uneori trebuie a ajungem la mai rau pentru a gasi ceva mai bun decat ne imaginam. Daca va fi nevoie sa-i spui, sa nu-ti fie frica, din moment ce tu ai o intentie buna fata de ea si esti sincer totul va fi bine
Succes