| BossuDoDo a întrebat:

Salut, de cand sunt mic am o problema. 45% din penis este acoperit de piele si cealalta parte este complet descoperită. Nu ma doare cand decalotez, dar daca insist prin a trage in jos pe pielea lipita, doare. Nu stiu ce sa fac, am gasit remedii pe internet sa aplic zilnic vaselina pentru piele, nu vaselină de pus la bicicleta happy. Sau ulei de cocos pentru ca aceste 2 pot subtia pielea si cu fiecare erectie piela se va dezlipi, dar tot am banuieli ca nu va functiona. Fimoză nu am pentru ca fimoza nu e asa. La urolog nu vreau sa merg. Niste remedii acasa va tog. Acest lucru va afecta dezvoltarea penisului? Acest lucru parca ma injosește cumva. Ajutor... Vreau sa rezolv aceasta problema.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa descrierea facuta de tine se pare ca ai totusi fimoza, care se poate rezolva la un medic urolog.
Penisul trebuie sa fie acoperit de piele, doar capul penisului sa se poata decalota complet. Daca nu se decaloteaza complet, inseamna ca ai fimoza.

| BossuDoDo explică (pentru Violleta2022):

Penisul se poate decalota complet, dar o parte este acoperita. Ma documentez de ceva timp. Nu este fimoza, este Penile Adhesion (nu stiu traducere in romana). Eu am cerut remedii acasă, nu critice. Inainte sa mai comentati sau sa criticati alte persoane gandiți-vă de 2 ori, daca ati fi un locul persoanelor criticate nu cred v-ați simți prea bine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BossuDoDo):

La o clinica medicala din Clevland am gasit asta. Vad ca te descurci cu engleza, asa ca citeste si aplica:

How are penile adhesions and skin bridges treated?
Some penile adhesions may resolve on their own as an infant’s penis grows and with spontaneous erections.

Penile adhesions can be repaired in a urologist’s office or with a topical steroid cream that can be used at home. Repair in the urologist’s office requires a numbing lotion to be applied to your son’s penis prior to the adhesions being taken down. This lotion will stay on for 20-30 minutes prior to the adhesions being treated. The takedown of the adhesions takes approximately 5 minutes.

The steroid cream used at home needs to be applied twice per day for six weeks. The steroid cream thins the skin around the adhesions, allowing them to be slowly treated over time as the penile skin is pulled back with each diaper change. This cream can, however, cause skin discoloration (getting lighter or darker) in the surrounding penile skin. If you notice skin discoloration, stop using the cream immediately and contact your doctor.

In some cases, skin bridges can be divided (cut) in a doctor’s office after a numbing cream is applied. Other skin bridges may need to be divided in the operating room.

If your child is still in diapers, you will be asked to retract the extra skin several times per day and apply petroleum jelly such as Vaseline® to prevent adhesions. If the diaper is wet and sticky, this can increase the chance of penile adhesions."

Raman la parerea ca ai nevoie de un medic urolog, care sa te vada si sa iti puna un diagnostic corect, ca doar pe descrierile tale, nu se poate pune asa ceva.

| Goete a răspuns:

45%?
Eu cred ca nu stii ce vorbesti sau il ai mai mic ca varful ****

| SȘDIKJAFN a răspuns:

Daca te doare, nu mai insista sa tragi de el.