| AncaAA1603 a întrebat:

Salut!
De o luna mi-au aparut niste negi genitali, poate afecta cumva cotactul sexual acei negi?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ar fi bine sa faci un tratament pentru asa ceva. Dar gandul iti este doar la sex.

| Simpatic a răspuns:

De pe net afla cel mai bine :

Negi genitali - care sunt cauzele?

Condiloamele (sau negii genital) sunt cauzate de o familie de virusuri, cunoscuti sub numele de virusul papiloma uman (HPV). Exista o mare varietate de virusuri HPV extrem de contagioase, dintre care doar unele cauzeaza condiloame si doar cateva dintre ele pot provoca cancer. Aceste virusuri sunt transmise in timpul actului sexual.

Persoanele care si-au inceput viata sexuala foarte tinere si cele care au avut multi parteneri sexuali prezinta un risc mai mare de contaminare cu papilomavirusul uman, in special daca au avut relatii sexuale neprotejate. Persoanele cu un sistem imunitar slabit, precum si cele care sufera de alte infectii cu transmitere sexuala, prezinta un risc mai mare de a fi infectate de HPV.

Negii genitali (cunoscuti si sub numele de "condiloame") sunt cauzati de infectia cu HPV (virusul papiloma uman). Acest virus se transmite prin contact intim sau prin relatii sexuale. Impreuna cu chlamydia si herpesul, verucile genitale (negii genitali) se numara printre cele mai frecvente boli cu transmitere sexuala.

Infectia cu HPV se manifesta, in general, sub forma unor excrescente benigne de marimea unui cap de ac pe organele genitale, anus sau rect. Aceste excrescente apar rareori in mod izolat; ele tind sa se grupeze in forma de conopida. Dar infectia cu HPV poate fi, de asemenea, asimptomatica, adica nu provoaca niciun semn aparent. Pacientii asimptomatici pot, de asemenea, sa transmita virusul.

Exista aproximativ 100 de virusuri papiloma umane diferite. Majoritatea nu sunt grave. Cu toate acestea, unele tipuri pot provoca modificari anormale in celulele organismului. Degenerarea celulelor din mucoasa poate duce, la randul sau, la cancer de col uterin la femei.
Un vaccin impotriva a patru subtipuri de HPV este disponibil de la inceputul anului 2007. Tipurile HPV 6 si 11 sunt responsabile pentru 90% din cazurile de veruci genitale (negi genitali), in timp ce 70% din cancerele de col uterin sunt cauzate de tipurile 16 si 18.

https://www.catena.ro/......-preventie

Este indicat sa nu faci sex in aceasta perioada si sa te vada un medic dermato-venerolog!

| Robert2526 a răspuns:

Atat tu cat si partenerul tau trebuie sa urmati tratament si sa aveti o perioada de abstinenta. Atentie, desi e posibil ca acei negi sa dispara de la sine peste ceva timp, este neaparat necesar sa te vada un medic, problema nu dispare odata cu negii respectivi iar in timp, problema aceasta iti poate da complicatii care sa iti puna chiar viata in pericol.

Ai grija de tine

| AlexCriss2000 a răspuns:

Da, e BTS. E foarte important sa mergi la medic. Sănătate!