| Darja111 a întrebat:

Deci dacă luna aceasta mi-a venit menstruatia deși avusem contact sexual fara a-și da drumu in mine. Iar peste 3 zile trebuie să mi se înceapa urmatoarea menstruatie credeti ca as putea fi insarcinata? Pentru ca luna aceasta când mi-a venit avusem simptome inainte cu o săptămâna dar acum nu am nici un simptom. Credeti ca sunt insarcinata?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In fiecare zi a ciclului menstrual, chiar si in zilele de sangerare menstruala pot fi intretinute acte sexuale in numar nelimitat si cu toate acestea sa NU se formeze sarcina. Care este secretul ca nu apare sarcina? Raspunsul este cat se poate de simplu : asa se intampla atunci cand sperma NU este ejaculata in vagin. In concluzie este cu totul IMPOSIBIL sa poti fi insarcinata daca afirmatia ta : ''... avusem contact sexual fara a-și da drumu in mine.''
Faptul ca pana in prezent NU au aparut simptomele premenstruale, poate indica faptul ca actualul ciclu menstrual va fi mai lung cu cateva zile fata de ceea ce ai calculat/apreciat si din acest motiv exista si posibilitatea ca sangerarea menstruala sa inceapa putin mai tarziu, cu cateva zile peste cele 3 zile amintite de tine. Pe baza celor prezentate, precizate si afirmate se poate aprecia ca in acest moment este imposibil sa fii insarcinata. Multa sanatate!

| olteanuana a răspuns:

Bună!
Un test corect de sarcină îl poți face după 21 de zile de la contactul sexual dar trebuie să îl repeți după 4-5 zile, testul trebuie să îl faci cu prima urină de dimineață pentru ca atunci vei avea un rezultat corect.

Iar în legătură cu menstruatia ta, dacă are durata unui ciclu ca si pana acum la fel ca și cantitatea si culoare, atunci nu cred ca ai cum să fi rămas însărcinată, si eu am fost tot asa ca tine