| anonim_4396 a întrebat:

Am avut primul contact sexual acum o lună cu 2 zile înainte de menstruație. După contact mi-a venit întârziat menstruația cu o zi însă următoarea lună este deja a patra zi si nu mi-a venit ciclul deși nu am mai avut nici un contact de atunci. Care ar putea fi cauza? (Am 21 de ani)

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil si/sau aproape sigur, poate fi vorba de o simpla dereglare a lungimii ciclului menstrual, fiindca in mod cat se poate de sigur in urma unui act sexual care este intretinut in ultimele 7-9 zile ale ciclului menstrual, formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA.
Trebuie sa afli si sa stii ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, poate sa apara/sa existe posibilitate sa se produca mici dereglari ale lungimii ciclului menstrual ca numar de zile care poate varia de la +/- 3-5 zile sau chiar si mai mari de 7-10 zile. Astfel de dereglari in privinta lungimii ciclului apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, activitatea hormonala este dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele existente in organismul tau. Numai daca o astfel de situatie se va repeta si in cazul viitoarelor cicluri menstruale, in acel caz este indicat sa te prezinti la endocrinologie pentru consultatie si un set de analize pentru a se stabili factori care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale. Multa sanatate!

| Elena4012 a răspuns:

De fapt cand are loc primul act, se produc schimbari in organismul femeiei, ceea ce dure si la derrglarea ciclului menstrual