| CarlosBogdan17 a întrebat:

Salut! E bine sa folosesc ca lubrifiant pentru sex anal,ulei pentru corp? Si am inteles ca nu e bine sa faci exces de aceasta practica pentru ca nu e bine,dar intrebarea mea e,cum ar fi sanatos,adica cate zile (aproximativ )sa fie intre rapoartele sexuale?
Rog seriozitate pentru ca eu si prietena mea vrem sa incercam,nu vrem nici sa facem din asta o obisnuinta,doar ca vrem sa incercam si mentionez ca e o relatie stabila, nu de 3 4 saptamani. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Există lubrifiant pentru sex anal. Care de fapt e un lubrifiant normal amestecat cu ceva anestezic, să mai reducă senzația de durere. După părerea mea, nu e ok să fie folosit, mai ales la început, deși logica ar spune exact pe dos. De ce? Pentru că durerea e metoda prin care corpul nostru ne avertizează că e în pericol. Așadar, cel mai bine folosiți un lubrifiant standard, pe bază de apă, nu de ulei. Uleiul (de orice fel) distruge latexul din care se fac prezervativele, și nu cred că vrei să te alegi cu vreo infecție acolo... Sunt foarte urâte, să știi! Înainte să treci la treabă, e bine să o „formezi", cu masaj făcut cu degetul sau cu o „jucărie", care să o pregătească pentru ceea ce va urma. La fel și pe tine.
NU forța! cel mai bine este s-o lași deasupra, să conducă ea operația, în funcție de senzații.
Cât de des o faceți - e exact problema voastră. Sfatul meu este să nu exagerezi.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista lubrefiante speciale pentru asa ceva

| Oana92 a răspuns:

Nu folosi ulei de corp pentru ca poate distruge prezervativul, cumpara lubrifiant de la durex ca e foarte bun.

| Vektor a răspuns:

Luati si voi un durex play sau oricare alt lubrefiant pentru sex.
lubrefiantul pentru sex sunt speciale, sunt fine si mai "sanatoase".
nu prea conteaza perioada intre rapoarte, depinde cel mai mult de ea, pentru ca sexul anal poate fi dureros sau chiar imposibil pentru unele femei.
prezervativ, lubrefiant si multa rabdare cu ea.

| CarlosBogdan17 explică (pentru Vektor):

Multumesc pentru raspuns, chiar am grija de ea si vorbim foarte mult in privinta subiectelor de acest gen!