| andreii2 a întrebat:

E o problema cam complicata.
Imi place o fata foare mult. Ea este plecata in Spania de vreo 2 >ani
Faza mai proasta e ca ea ma placea cat timp era aici, dar eu nu prea o bagam in seama.Am copilarit impreuna si inca de aatunci ma placea, mi-a spus asta(plangea dupa mine ). Dupa ce a plecat am inceput sa ma gandesc la ea.Si acum am inceput sa sufar din cauza ei.Ma gandesc doar la ea. Mai ciudat este ca in mintea mea sunt constient ca nu pot fi cu ea(sunt sanse mici sa vina in iarna asta, cel mai probabil vine acasa in vara)Acum s-a despartit de fostul prieten pe care il iubea, si e suparata mai mereu.As vrea sa uit de ea, dar nu pot. Vreau sa ies din starea asta.
Nu-mi spuneti" incearca sa-ti faci alta prietena" pentru ca am incercat dar nu a mers sad. Care ar fi solutia?
Sa-i spun chiar si pe mess desi nu as incerca pentru ca nu-i pot vedea reactia.
Va rog fara "mistouri".MUltumesc

Răspuns Câştigător
| fluturash_6064 a răspuns:

Salut andrei! in primul rand iti multumesc pentru sfatul tauhappy.se zice ca prima dragoste nu se uita niciodata. poate ca n-a fost tocmai iubire. ce simtea pentru tine. dar o atractie cu siguranta era. o spun din propria experienta.ca un vulcan nestins poate erupe in orice moment.asa ca. poate daca i-ai spune.chiar si pe mess.ca te gandesti la ea.si ca ai realizat un pic cam tarziu ca o iubesti. o sa erupa din nou vulcanul.happy.si daca nu erupe.macar stii ca ai incercat. dar totusi incearcabig grin.multa bafta iti doresc!

7 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Afla adresa ei postala si scrie-i o scrisoare de dragoste cum stii tu mai frumos. Roaga-o la sfarsit sa iti scrie pe mes daca doreste sa incepepeti o relatie. Eu asa as face. Si cu telefonatul poate fi o varianta, depinde. Numai bine si cu incredere inainte.

| georgiana a răspuns:

Plangea dupa tine si tu ti-ai batut joc de ea si acum ti-ai primit rasplata.Pretuiesti omul dupa ce-l pierzi.

| andreii2 explică:

Multumesc pentru sfaturi.
DIn fericire am reusit sa deschid ochii si sa aflu cine este cu adevarat.Acum mi-am dat seama ca nu merita sa sufar atat pentru ea. Inca mai tin la ea. dar la fata din urma cu 2 anihappy (de acum consider ca a murit in 2007.) Poate Dumnezeu a pus-o sa faca ceea ce a facut. sa nu mai sufar euhee hee

| KeepCalm a răspuns:

Cel mai ok ar fi sa o suni.winking.sa daca te refuza ai putea. sa mergi la un psiholog. sigur este o problema grava deja si daca nu o rezolvi repede s'ar putea sa cazi intr'o depresie adancahappy

| razispeed a răspuns:

Daca zici ca metodele traditionale nu merg(sa iti faci alta prietrene), tine in tine si incet incet o sa te obisnuiesti cu ideea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vorbeste cu ea ma vezi care sunt si sentimentele ei... spune`i ce simti tu ...si vedeti ce aveti de facut ...pana la urma u ce vrei? cum sa iesi din starea asta? ai doua variante poti sa o uitzi sau sa fii cu ea ...acum depinde de tine ...nu stiu catzi ani ai... te`ai gandit daca vrea sa fie cu tine cum o sa faceti? ai fii dispus sa te duci in spania? ea se va intoarce? ganditzi`va bine... dar intai e mai bine sa-i spui ca altfel nu stii c mai simte ea pentru tine sau cat de mult este dispusa acum sa intre intr-o alta relatziee...sunt atatea chestiii pe care le aveti de discutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iti spun ceva. Am iubit un baiat 3 ani de zile si el nu imi dadea atentie. Cand i-am spus m-a jignit si mi-a facut tot felul de chestii. Eu am suferit dupa el 8 luni de zile. Dupa toata asta am plecat intr-o tara straina si acum sunt tot aici. A trecut un an si 8 luni de atunci de cand i-am spus ceea ce simt. In vara am fost acasa si am apucat sa vorbesc cu el. Mi-a spus ca ii pare foarte rau ca abia acum vede ceea ce a facut si ca nu a stiut sa aprecieze ceea ce i s-a dat. Si- acerut iertare si imi spunea ca ar face orice pentru a ramane in ROmania si sa nu ma mai intorc in tara asta straina. Mi-a spus ca a facut toate lucrurile astea din cauza ca asa era cel mai bine pentru mine ca el era cam golan si eu sunt o fata cuminte la locul ei. Eu m-am intors inapoiin tara asta straina si am continuat sa vorbim pe mess. Eu nu am incetat sa il iubesc nici acum dupa tot ce mi-a facut...probabil va ramane marea mea iubire... dar m-am obisnuit sa traiesc fara el. EL nu stie toate astea. In fata lui sunt dura si nu ii arat adevaratele mele sentimente. El a avut si o prietena timp de 9 luni dupa care ea i-a facut acelasi lucru care mi l-a facut el mie si atunci a vazut ce inseamna. Stii este greu... Dar daca ea te-a iubit atat de mult de ce nu ii spui ceea ce simti? Oricum nu prea vad vreo solutie dar cred ca cel mai bine ar fi ca ea sa stie ce sentimente ai. Sper sa te ajute cu ceva ceea ce ti-am povestit. :*