| Abily1996 a întrebat:

Salut!
Eu si prietenul meu ne-am protejat folosind spermicid luna trecuta. Mentionez ca a ejaculat afara.
Pentru ca nu puteam sa dorm bine noaptea, ulterior am luat si pastila de a doua zi.
Luna asta, nu mi-a venit ciclul deloc.
Am facut 2 teste de sarcina, unul la 4 zile de la data la care trebuia sa vina si inca unul dupa o saptamana jumatate. Ambele au iesit negative.
In acest moment, ciclul meu a intarziat 26 de zile.
A mai patit cineva asta, dupa ce a luat levonorgestrel?
Exista vreo sansa, indiferent cat de absurd suna, sa fi ramas insarcinata iar testele de sarcina sa nu detecteze asta?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Mai bine de 85% dintre femeile ce isi administreaza pastila de a doua zi experimenteaza cicluri dereglate in urmatoarele 3-12 luni de la administrare.
Din moment ce spermatozoizii nu au ajuns in vagin, nu exista sanse de sarcina.Chiar daca ar fi ajuns, exista spermicidul care ar fi facut invelisul spermatozoizilor sa "explodeze", deci pastila a fost luata in mod inutil, ceea ce poate insemna ca dereglarile vor fi mai pronuntate decat daca ai fi luat pastila cu un rost si aceasta ar fi avut un rol activ in organism.

Ca idee, continutul de levonorgestrel din pastila de a doua zi, este echivalentul a 3 luni si jumatate de pastile anticonceptionale cu unul dintre cei doi hormoni activi fiind levonorgestrelul.Deci, chiar daca initial nu pare mult, cantitatea nu este neglijabila atunci cand o raportam la efectele pe care le poate avea in organism, chiar si in cantitati foarte mici.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul tau nu a intarziat, ci pur si simplu este dereglat de bomba hormonale pe care ai luat-o (escapelle) si care ti-a dereglat ciclul si ovulatia, pe o perioada de 6-12 luni.
Asadar, ceea ce experimentezi tu acum, sunt efectele negative ale acestei pastile!

In ce privesc testele de sarcina, se fac corect DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Pe viitor folosiți prezervativul corect, și de fiecare data!

| Jonas94 a răspuns:

Bună!
Întârzierea este cauzată de pastila de a doua zi.
La naiba, de aia îi zice contracepție de urgență, are loc un act sexual neprotejat, bărbatul ejaculează în vagin, dar femeia nu vrea sarcină, așa că recurge la această soluție rapidă.
Pastila de a doua zi, poate fi administrată maxim de 2 ori pe an și nu se ia după ureche.
Înțelege că e suficient prezervativul.