| Elena4012 a întrebat:

Salut.
Fetele care au luat pilula de a doua zi-escapelle cu cât v-a întârziat ciclul menstrual?

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii proveniti din pastila contraceptiva Escapelle, Postinor2 sau EllaOne, provoaca o dereglare diferita de la o femeie la alta, a ciclului menstrual. Dereglarea poate fi minora de cateva zile si sa se manifeste doar 2-3 cicluri/luni, dar poate fi si foarte intensa, caz in care dereglarea poate fi chiar si de 2-4 saptamani, Iar in cazuri exceptionale poate fi mai mare, fiind de 1-2 luni si poate sa deregleze cilul pe o perioada de pana al 12 luni si menstruatiile sa fie atipice, anormale ca lungime sau mod de manifestare. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi nu intarzie ciclul menstrual ci-l deregleaza complet pe o perioada de 6-12 luni, venind cand are el chef. de asemenea, ovulatia si perioada fertila nu mai au loc normal, putand sa se intample imediat dupa ciclu, sau oricand in alta zi.
deci, nu-s e poate vorbi de intarziere dupa ce ai luat o bomba hormoanala care ti-a dat tot sistemul hormonal peste cap, pentru ca, va fi totul in deriva in corpul tau pentru urmatoarele luni.

| Zarzarica171999 a răspuns:

Bună! Cu 6 zile mie, depinde de organism fiecăruia.

| Biancadeea23 a răspuns (pentru Zarzarica171999):

Ai și scurgeri maroni de la aceea pastila

| Elena4012 explică (pentru Biancadeea23):

După o luna de la administrarea pastilei sau primele zile?

| Zarzarica171999 a răspuns (pentru Biancadeea23):

Da, dar acele scurgeri maronii pot determina și o sarcina.