| florinceuca a întrebat:

Iubitei mele i-a curs a doua zi dupa ce am facut dragoste putin sânge dar in cantități mici...iar dupa inca o zis i-a curs un lichid gălbui... Exista posibilitatea de a rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu suficienta atentie explicatiile oferite, este posibil ca vei reusi sa intelegi si tu care este mecanismul prin care se poate forma o sarcina. Trebuie sa stii/cunosti din start ca orice fata/femeie cat si baiat/barbat indiferent de varsta pe care o are, atunci cand a/au ajuns in acel moment in care este posibil sa-si inceapa viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost foarte bine ca inainte de a intretine un act sexual neprotejat, sa fii deja bine informata ca pentru a se putea forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa existe si sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand orice fata/femeie care are ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in cazul in care in urma masturbarii ori a sexul intretinut, a ajuns sperma in vagin, si actul sexual este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in una sau in toate cele 3-4 zile situate inaintea zilei de ovulatie. Sau chiar in ziua ovulatiei atunci cand exista deja un OVUL VIABIL in uter si acesta poata fi fecundat de un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejeculator (in acel lichid NU exista spermatozoizi.
2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care ovulul exista deja in acel moment. Pe baza informatiilor oferite Nu se poate formula un raspuns care sa fie obiectiv si corect. Bineinteles ca atunci cand sexul este neprotejat, mereu exista o anumita posibilitate de a se forma o sarcina nedorita. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu putem sa iti spune de posibilitatea de a fi insarcinata dupa scurgerile pe care le are. maxim putem sa ne dam cu parerea daca spuneai cum a decurs actul sexual... a fost cu ejaculare sau nu, ati folosit metode de contraceptie sau nu, a fost in perioada fertila sau nu

| Emilian65 a răspuns:

Da.