| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

Salut,la 18 ani imi pot schimba numele de familie si prenumele? si il schimb la judecatorie?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Potrivit OG nr. 41/2003, schimbarea numelui pe cale administrativa se face pe baza de cerere, care se va depune la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor aflat in subordinea consiliului local al comunei, orasului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucuresti, in a carui raza teritoriala isi are domiciliul solicitantul sau la primaria unitatii administrativ-teritoriale unde domiciliaza. Toti cetatenii care vor sa isi schimbe numele sau prenumele pot face acest lucru, daca intrunesc unele conditii impuse de lege. Astfel, ei trebuie sa aiba motive intemeiate pentru a solicita schimbarea numelui si trebuie sa depuna documentele cerute la institutiile publice care se ocupa de evidenta persoanelor. Lamuriri suplimentare complete vei obtine prin lecturarea urmatorului articol pe aceasta tema : http://www.avocatnet.ro/......edezi.html Succes!

| CuriousStuff a răspuns:

Cu prenumele o sa fie mai usor dar ca sa-ti schimbi numele cred ca singura solutie la indemana este sa te casatoresti si sa iei numele sotului/sotiei.