| Geofnfiebej a întrebat:

Salut la toți, am o mica problema, va rog sa ma ajutați cumva. Luna trecuta după ce am avut ciclu a doua zi am avut prima data sex am făcut-o fără prezervativ, dar nu a ejaculat în mine. După, am mai avut dar deja doar cu prezervativ, am o senzație parca as fi însărcinată. Ciclul luna aceasta mi-a venit puțin mai devreme decât luna trecuta. ....cine ma ajuta, va rog mult?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Luna trecuta ai intretinut contactul sexual dupa ce ti s-a terminat MENSTRUATIA si NU CICLUL deoarece/fiindca CICLUL MENSTRUL reprezinta perioada/lungimea ca NUMAR de zile dintre 2 MENSTRUATII consecutive. Revenind la problema ta, daca ciclul tau menstrual este unul regulat sau destul de regulat si a avut MEREU o lungime de peste 24-25 de zile atunci in cazul in care sexul este intretinut in PROBABIL a 5-a sau a 6-a zi a CICLULUI MENSTRUAL (fiindca nu putem sti cate zile a tinut menstruatia), se considera/apreciaza ca posibilitatea de a se forma o sarcina este de 1-3% daca sperma NU este ejaculata in vagin si de 3-5% atunci cand sperma este ejaculata IN VAGIN. Deoarece probabilitatea este atat de mica, infima primele 9 zile ale CICLULUI MENSTRUAL sunt considerate ca fiind teoretic NEFERTILE si posibilitatea de a se forma o sarcina EXTREM DE MICA spre IMPOSIBILA. Faptul ca MENSTRUATIA produsa luna aceasta (SI NU CICLUL) a fost cantitativ mai redusa comparativ cu MENSTRUATIILE anterioare se poate datoraunor factori de natura hormonala si nicidecum nu din cauza unei sarcini ipotetice. Daca au trecut 7 zile de la data inceperii ultimei menstruatii iti poti face un test desarcina pe baza urinei, al carui rezultat va fi GARANTAT sigur, precis si corect. Multa sanatate!

| Geofnfiebej explică (pentru corbulalbrosu):

De la asta poate sa ma doară stomacul...și am puține amețeli...

| Geofnfiebej explică (pentru corbulalbrosu):

De la ce poate sa ma doară stomacul și sa am puține amețeli?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Geofnfiebej):

Poate de la stres si de la lipsa de calciu.Sau poate ai mancat ceva ce nu ti-a priit, de asta te doare stomacul.Multa sanatate iti doresc.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca zici ca ti- venit ciclul putin mai devreme ca de obicei, nu ai de ce sa te ingrijorezi.Trebuie doar sa observi daca ciclul tau este ca de obicei, adica aceeasi culoare, cantitate, durata.Doar in cazul sarcinii ciclul vine cu o culoare mai deschisa, mai subtire, mai putin. Eventual dupa ce iti trece ciclul poti face un test de sarcina.Si nu mai fi speriata.Informeaza-te mai mult despre metodele anticonceptionale, perioada fertila ca sa nu fii mereu ingrijorata.