| ZE12 a întrebat:

Salut la unele licee s-a inclus un "profil" se numeste "profesionala" cu ce medii se intra sau cum e cu profesionala asta?
Funda

Răspuns Câştigător
| xStixx a răspuns:

O să-ţi răspund la această întrebare la modul serios. ( nu mă interesează dacă iei răspunsul ăsta în serios, sau nu, eu doar te-am avertizat )

Nu îţi recomand sub nici o formă să intrii la un aşa liceu.
De ce? Eu anul ăsta am terminat profesionala ( 11 clase ).
Tot ce vreau să ştii, este că nu o să ai un viitor prea strălucit.
Acum, la sfârşitul lunii Iulie, o să dau un amărât de examen, ghici, de ce dau eu examenul ăla?
Doar ca să îmi dea o amărâtă de foaie pe care scrie că am terminat liceul profesional, 11 clase, doar atât.

Pune mâna şi chinuie-te să intrii la un liceu serios, pune mâna pe carte că aşa am făcut şi eu în clasa a 8-a şi acuma nu ai idee cât de mult regret ce am făcut.dar asta este, mergem înainte, eu doar te-am avertizat că nu o să faci mare scofală la un aşa liceu.
O zi bună!

| ZE12 explică (pentru xStixx):

Da omule dar te angajeaza la Uzina Dacia din Mioveni Arges dupa termiarea seralului. si iti da si 200 ron pe luna.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este vorba de un "profil de liceu"!
Este vorba de Şcoala Profesională ( cu durată de 3 ani ).

NU îţi recomand să faci profesională din moment ce poţi face un liceu ( fie chiar mai slab )!

Vezi alte detalii în "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 80/82 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

Toate cele bune.

| TeckTonik997 a răspuns:

Cele mai mici, acolo ajung toti cei care nu au intrat la un profil teoretic sau poate exista si persoane care vor o meserie, dar slabe sanse sa gasesti asa ceva azi, cand toti vrem sa frecam menta pe bani multi si putin probabil sa inveti ceva acolo

| Bellicous a răspuns:

La scoala profesioanala faci mai multa practica decat carte, iar la sfarsit iti da o diploma care e valabila si in strainatate. Eu fac scoala profesionala si e foarte fain!