| Mihai985624 a întrebat:

M-am despărțit de prietena mea acum 5 luni. Am suferit, am trecut peste, etc. Ulterior, am început sa vorbesc din nou cu fosta prietena, insa fara ca unul din noi sa își dorească mai mult. Într-o zi îmi spune ca și-a găsit un nou prieten si ca e foarte mulțumită de el. Mai târziu l-am cunoscut din întâmplare la o petrecere si, ca sa vezi minune! Ne-am înțeles super bine si am început sa vorbim din ce in ce mai des! (Din punctul asta n-am mai vorbit deloc cu fosta prietena). Problema este ca toată lumea îmi reproșează ca, de fapt, ma pun bine cu actualul ei iubit ca sa ma bag in relația lor si/sau ca sa spionez ca un disperat.iar eu n-am nici o treabă cu lucrurile astea. Spuneți voi, e chiar atât de ciudat sa ma înțeleg bine cu actualul iubit al fostei?
La urma urmei, dacă tipa a fost cu mine mai întâi (timp de aproape un an), a găsit si ea pe cineva asemănător, dar într o varianta mai buna. Zic si eu.
Observație: singurul care nu are nici o problema cu asta e chiar actualul iubit. I am spus că-s "fostul" si am clarificat lucrurile fara prea multe complicații.

Un sfat vă rog? Cine greșește, cine are dreptate? E o neintelegere la mijloc? Merci anticipat!

Răspuns Câştigător
| FrumuselulPpPpPp a răspuns:

Am trecut si eu prin ceva asemanator, pot spune, care avea sa se transforme intr-un cosmar.
Vezi tu, subconstientul tau actioneaza, in timp ce tu esti confuz.
Ca sa-ti explic direct: din cauza ca nu ti-a iesit cu fosta, ai capatat o atractie involuntara pentru actualul ei prieten - care i-o da la pat, in timp ce tu te gandesti la ea.
Sfatul meu e sa ai grija unde se ajunge cu prietenia dintre tine si el, s-ar putea ca intr-o zi sa-ti explodeze hormonii si sa te manifesti intr-un mod homosexual.
Daca se ajunge acolo, o sa-ti raspandesti reputatia printre cunoscuti si nu cred ca vrei asta - eu am patit-o.

4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Salut stimat utilizator, daca vrei parerea mea o sa iti raspund cat se poate de simplu, nu este nici o problema cu daca te intelegi bine cu actualul ei iubit, dar aceasta problem este pusa dde mii de ani nu acum si anume, pot oare 2 barbati sa devina prieteni daca au facut sex cu aceeasi femeie? Raspuns da, dar nu asta ideea, daca aprofuzim intelegem ca daca iubesti o femeie mult, iar ea vorbeste cu altul, tu niciodata nu poti sa aaccepti ideea ca altul o are in pat pe femeia pe care o iubesti.
Deci daca eu si pietenul meu facem sex cu o femeie cu aceeasi, deja suntem ca fratii, dar niciodata nu pot sa fiu de acord ca femeia pe care o iubesc sa o impart cu altul chiar daca nu mai sunt cu ea.

| Alicezzz a răspuns:

Mentalitatea romånesca nu o poti schimba! Cat timp tu esti doar prieten cu el si nu ai nici'o intentie catre fosta, atunci este ok. Ce a fost a fost! Tu respectå'le relatia, prietenia ta cu actualul ei este cu totul altceva. Nu vad de ce te ar interesa gura lumii!

| AdelaElena88 a răspuns:

Nu vad ce e rau in asta, e chiar bine daca te intelegi cu actualul iubit, mai rar in ziua de azi. Oamenii mereu vor vorbi mult, prost si fara rost, Ar trebui sa isi vada de treaba lor. Parerea mea, este totusi sa ai grija ce ii spui actualului, daca vezi ca incearca sa scoata informatii de la tine despre relatia ta cu ea, nu ar fi deloc frumos sa i le furnizezi, din respect pentru fosta.Bafta is incearca sa nu iti mai pese de gura satului. Oamenii limitati vor gasi mereu subiect de barfa, indiferent de ce alegeri faci tu in viata.

| Mihai985624 explică:

Va mulțumesc pentru răspunsuri! FrumuselulPpPpPp, ai dat un răspuns foarte intetesant. Chiar am avut tendinta sa fac asta in primele zile, dar mi-am revenit repede. Acum ma atrag si alte fete