| Blueeyes6969 a întrebat:

Hey TPU!
Am si eu o situastie penibila, dar in acelasi timp haioasa si pe de o parte nasoala. Stiu ca probabil vi se va parea ca voi scrie un intreg roman, dar chiar am nevoie de o parere, pe care o puteti trage abia dupa ce stiti intreaga poveste.
Totul a inceput, cand aveam o prietena buna cu care ma intelegeam foarte bine (cunoscand-o de 11 ani si fara a ne fi certat vre-odata din alte motive decat cele banale gen de ce nu ai raspuns la telefon). Probabil m-am atasat de ea pentru ca era o persoana foarte sigura pe ea si curajoasa, eu fiind total opusul, m-am gandit ca pot invata de la ea sa ma apar de cei care imi vor raul si sa ma apropii de cei care vor cu adevarat sa-mi fie prieteni. La un moment dat, (in urma cu un an) ea a inceput sa se coporte urat cu mine si sa isi faca alti prieteni, dandu-ma la o parte, singurele momente in care mai vorbea cu mine fiind cele in care avea nevoie de ceva de la mine (teme de copiat sau lectiile de la orele la care nu a fost). In acea perioada am decis sa ma distantez de ea pentru ca mi se parea ca imi face foarte mult rau. Am decis ca nu are sens sa ma comport frumos cu ea, cand ea nu era alaturi de mine cand aveam nevoi. Dar avea pretentii ca eu sa o accept.
Marele meu noroc a fost ca mi-am gasit o prietena foarte buna care a inceput sa ma sfatuiasca si sa ma ajute cu problema mea. M-a faut sa las timiditatea la o parte si sa ii ignor pe cei ce isi bat joc si vor doar raul meu. M-a ajutat sa ma ridic si sa-mi dovedesc mie ca de fapt ca adevarata mea personalitate era ascunsa de o prietenie falsa, pe care am facut bine lasand-o in urma. Am ajuns sa fiu placuta de cei din jur si sa iubes sa rad si sa fiu eu insami. Mi-a dat sfaturi si m-a ajutat sa ma integrez in clasa pe care in fiecare dimineata o vedeam straina cu toate ca de 6 ani o vedeam aproape zilnic.
Astfel am ajuns sa imi cunosc si colegii mai bine si sa le arat cine sunt cu adevarat. Facand aceste lucruri, m-am apropiat si de un baiat(nu se putea altfel). Era si el timid, si simpatic, si ma simteam foarte bine in preajma lui... Pana cand m-am indragostit de el. Am avut minunata placere de a afla ca el ma place(dar el nu stia) si asta ne-a apropiat si mai mult(stiu, deja este plictisitor).
Am inceput sa vorbim in fiecare zi prin mesaje, facebook, skype si stateam si la unele ore impreauna.
Dupa putin timp ne-am spus ca ne placem(dupa ore,)ne-am plimbat si am vorbit, iar dupan cateva zile am aflat ca cea care imi oferea o prietenie toxica avea aceleasi sentimente pentru baiatul pe care eu in placeam.
Am continuat sa vorbesc cu el, am ajuns pana intr-un punct in care simteam ca ea se amesteca prea mult in relatia mea de prietenie si am decis sa sa renunt pentru un timp la ea. Mai tarziu am realizat ca am gresit, caci intre timp ea a apucat sa se apropie de el. Am reinceput sa vorbim unul cu altul si care ne intelegeam foarte bine, a incercat la un moment dat sa ma sarute, iar eu l-am refuzat ( pentru ca acela ar fi fost primul meu sarut si imi doream sa fiu sigura ca totul intre noi e bine... inainte de toate).
Dupa acel moment noi nu prea a mai vorbit( in sensul ca el nu prea imi mai raspundea la mesaje). Venind ziua de nastere a fostei celei mai bune prietene, am mers, iar in acea zi, o invitata mi-a spus (pentru ca asa i s-a cerut) ca baiatul s-a apucat de fumat pentru ca eu am renuntat la el si nu putea suporta idea. Eu am crezut si m-am simtit rau pentru acel lucru, povestindu-i totul celei mai bune prietene de actunci si de acum.
Venind ultima saptamana de scoala, eu am plecat in vacanta, in Belgia, iar el ramanand la scoala, a mers in excursia cu clasa. Prietena mea cea mai buna i-a povestit tot ceea ce i-am spus eu ei si i-a aratat mesajele. el a inceput sa planga afland acele lucruri si stiind ca am fost mintita, a renuntat la fosta mea cea mai buna prietena si m-a ales pe mine.
Din pacate, pana sa ma intorc in tara, el era impreuna cu fosta mea cea mai buna prietena. Ea a reusit sa-l mainpuleze si sa-l convinga ca eu ii fac rau.
In momentul de fata mi-e coleg de banca si fost cel mai bun prieten (pentru ca nu pot considera ca mi-a fost iubit) si actualul iubit al fostei cele mai bune prietene. Fosta se uita urat la el in ore si vrea ca el sa stea cat mai departe de mine.
Dupa ce dupa 8 luni am stat la mai putin de un metru distanta unul de celalalt si i-am spus mai mult de cat,, buna" (cei drept doar eu am vorbit) el a oftat. A fost ingandurat toata ziua in care a aflat ca imi va fi coleg de banca.
Multumesc ca v-ati irosit din timpul liber pentru a citi. Micul meu roman s-a incheiat iar eu imi pun un semn de intrebare si mai mare acum ca mi-am reamintit cele intamplate de atata timp, fata de ceea ce s-a intamplat acum cateva zile.


Ce ar trebui sa fac?


DAU FUNDITA

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat