| anonim_4396 a întrebat:

ma ajutati si pe mine?big grin... daca prietenei mele luna trecuta i-a intarziat menstrutia cu o saptamana, deci i-a venit in martie ia stia ca trebuie sa-i vin in 30 februarie... acum luna asta ii vine in tot in 8?big grin

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Ciclul normal are 28-29 zile, dar nu intotdeauna este regulat. In primii ani este normal ca sa fie neregulat, sa dureze si 2-3 luni sau sa vina de doua ori pe luna, dar treptat devine mai regulat, pe masura ce organele se dezvolta si secretiile hormonale se regularizeaza si ele.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

30 februarie nu exista, asa ca prietena ta a facut calculul gresit. Durata unui ciclu menstrual si data probabila a menstrei se face pe calendar, numarand zile existente nu imaginare. data urmatoarei menstre se calculeaza in functie de ultimele 6 menstre. Daca in ultimele 6 luni a existat o intarziere de peste 3 zile, data urmatoarei menstre nu se poate calcula.

| JulieAndreeaB a răspuns:

Daca e in primii ani ciclul nu este regulat. poate avea intarzieri de cateva zile sau chiar de 2-3 luni.modificari hormonale.nu are de ce sa isi faca griji. poate sa ii vina pe 8 insa poate si cu cateva zile inainte sau dupa

| ilegale a răspuns:

Pai normal ca i-a venit in martie ca februarie nu are 30 de zile!

| Adelina_7468 a răspuns:

Din cauza ca februarie e mai scurt decat martie e o mica diferenta. Nu e nicio nenorocire, intarzierile pot sa mai fie de la dereglari hormonale si daca sunt repetate e bine sa faca un contorl.