| Cristi1241 a întrebat:

mi-a cerut un coleg niste sfaturi in legatura cu relatia sa si nu am stiut ce sa-i spun,daca ma puteti ajuta,dau funda! El este virgin iar prietena lui este virgina,mi-a spus ca erau in pat si dintr-o data si-a dat drumul in boxeri,si apoi si-a frecat p*** de chilotii prietenei, iar acum ii este frica, ca poate ramane gravida pentru ca i-a facut degetica prin chiloti si poate a ramas sperma pe chiloti...stiu,este o idee tampita.cred...ar avea cum ramane prietena lui gravida fara sa fi avut un contact sexual complet? fara sa o penetreze.scuzati limbajul

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Uite aici un articol(printre multele)

http://sfatulparintilor.ro/......dai-seama/

Eu zic că nu ar trebui să se îngrijoreze, cum ziceam șansele sunt enorm de mici iar faptul e consumat. Doar să fie mai atenți pe viitor. Spune-le că totul e în regulă și că șansele sunt mici, nu le face bine această grijă în plus iar cel mai probabil nici nu au de ce să își facă griji.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are cum sa ramana gravida in aceasta situatie.

| T0T a răspuns:

De ce nu își face test de sarcină? Oricum șansele sunt foarte mici, unii abia fac plozi și la contact direct, dar oricum dacă ar fi așa, faptul e deja consumat.

| Cristi1241 explică (pentru T0T):

Pai ii este frica, plus ca ma gandeam ca nu prea se poate pentru ca nu a penetrat-o, poate doar peste piele sau jumatate de cm inauntru.si nu cred ca o sa faca ea un avort si o s-o cam pateasca...care ar fi simptomele unei sarcini? si dupa cat timp... poate ajuta cu ceva

| Cristi1241 explică (pentru T0T):

Multumesc foarte mult big grin o sa ii ajute toate aceste detalii

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Cristi1241):

Mai copii, voi cu totii aveti impresia gresita si acest lucru se datoreaza faptului ca va lipseste informatia corecta si anume ca o sarcina se poate forma oricand, in orice conditii, sau ori de cate ori se produce contactul dintre organele sexuale sau ajunge sperma in vagin. Sarcina nu se poate forma/lua nastere doar din sperma si din acest motiv in fiecare ciclu menstrual, din cele 28 de zile ale ciclului in 23-24 de zile chiar daca ajunge sperma in vagin nu se va intampla absolut nimic. Sarcina poate lua nastere doar in cazul in care sperma ajunge in vagin in cele 4-5 zile din asa numita PERIOADA FERTILA. Doar daca sperma ajunge in vagin in aceste 4-5 zile fertile, spermatozoizii existenti in sperma, au sanse sa intalneasca un OVUL VIABIL care in urma fecundarii sa se transforme intro sarcina. In concluzie prietena colegului tau ar putea sa ramana insarcinata DOAR DACA MAST URBAREA/JOACA DE-A SEXUL, A AVUT LOC IN PERIOADA FERTILA din actualul ciclu menstrual. Dar chiar si in acel caz probabilitatea este una extrem de mica daca nu chiar IMPOSIBILA. Pe viitor sa aiba grija si sa evite sa intretina orice activitate sexuala in PERIOADA FERTILA. In restul zilelor teoretic pericolul este extrem de mic sau lipseste cu desavarsire in ultimele 8-9 zile ale ciclului menstrual REGULAT. Multa sanatate!

| T0T a răspuns (pentru Cristi1241):

Uite aici un articol(printre multele)

http://sfatulparintilor.ro/......dai-seama/

Eu zic că nu ar trebui să se îngrijoreze, cum ziceam șansele sunt enorm de mici iar faptul e consumat. Doar să fie mai atenți pe viitor. Spune-le că totul e în regulă și că șansele sunt mici, nu le face bine această grijă în plus iar cel mai probabil nici nu au de ce să își facă griji.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a avut loc o penetrare vaginala si ejaculare in vagin nu este posibil sa ramana gravida.

| AlexDFY a răspuns:

Slabe sanse, spermatozoizi mor in contact cu aerul, si nu cred ca au ajuns pana in vagin, prin straturile hainelor