| Mircea23592071 a întrebat:

Salut, mi-am inceput viata sexuala pe 1 august, partenerei ar trebui sa ii vina ciclul pe 16, este un ciclu neregulat! Am fost cat se poate de atent, totul a fost protejat si cand mi-am dat drumul am scos-o din vaginul ei, amandoi eram virgini. Dupa cat timp apar simptomele de sarcina? Mi-a zis a 3-a zi dupa actul sexual ca se simte balonata si are stare de voma si acum se simte ciudat, ii este rau. Care sunt sansele de o sarcina? Sunt foarte ingrijorat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care actul sexual este PROTEJAT, indiferent de metoda contraceptiva folosita, prin intermediul : prezervativului, a ovulelor spermicide, plasturi hormonali, pastile AC, a inelul NuvaRing, etc, toate au rolul si rostul de a oferi GARANTIA ferma ca NU se poate forma o sarcina chiar daca sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este cel de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze in timpul coitului pentru a putea continua actul sexual fara ca acesta sa fie intrerupt inainte de pierderea completa a erectiei. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata chiar si in timp ce este practicat actul sexual direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL montat corect pe penis fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

PREZERVATIVUL a fost inventat inca din antichitate si a fost si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, in zilele de menstruatie si/sau in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE, altfelspus IN FIECARE ZI indiferent de perioada ciclului. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga si este folosit de catre barbati exact din acest motiv si anume ca le permite acestora sa ejaculeze in prezervativ chiar in timpul sexului inainte de terminarea coitul, si cu toate acestea sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este cea corecta aleasa deci se potriveste perfect pe penis, prezervativul va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea NU se va scurge afara pe langa inelul existent in capatul lui, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina. In cazul vostru NU exista nici cea mai mica posibilitate de formare a sarcinii. PRIMUL si UNICUL simptom de sarcina in cazul in care se formeaza o sarcina, apare si se manifesta dupa trecerea a circa 14 zile si este reprezentata de LIPSA MENSTRUATIEI. Niciodata nici un fel de simptom de sarcina NU se poate forma/manifesta inainte ca sarcina sa implineasca varsta de 6-7 saptamani. Multa sanatate!

| PuținConteazăNumele a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci, nu mă pot abține să nu spun asta, dar fără să scrii aici 3 lucrări științifice și 4 romane, nu se poate explica? Crezi că e nevoie de atât de multă informație?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

Din cauza unora ca tine a ajuns Romania sa fie considerata o tara de mana a 3-a, cocotiera, bananiera. Ca 42% dintre tinerii sa fie apreciati a fi analfabeti functionali, care stiu sa citeasca insa nu au capacitatea sa si inteleaga ceea ce citesc. Si asta exact din cauza unei educatii superficiale, incat este putin spus ca educatiei lor... lasa de dorit. Trist dar adevarat. NO COMMENT. thinking

| PuținConteazăNumele a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu te mai chinui atât, nu mă interesează că te crezi tu inteligent, și ai tu nu știu ce limbaj, ok?

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate fi gravida

| sofisis a răspuns:

Uhm, simptomele unei sarcini apar dupa 5-6 saptamani de la formare.

| Necunoscut112 a răspuns:

Ciclul fiind neregulat NU poti spune că ar fi trebuit sa vina la nu ştiu ce data, tocmai caracterului sau impredictibil.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Nu se poate spune cu exactitate daca a ramas sau nu avand in vedere ca ciclul este regulat. Totusi, spui ca ati facut-o fara prezervativ si chiar daca nu ai ejaculat in interiorul vaginului, sunt sanse ca lichidul preejaculator sa fi patruns in ea. Simptomele pe care le-ai dat mai sus pot fi din nenumarate cauze, una dintre ele este intr-adevar sarcina, totusi nu se manifesta atat de repede de la actul sexual. Sansele cele mai mari sunt ca prietena ta sa NU fie insarcinata. Exista totusi sanse ca ea sa fie. Cel mai sigur e sa faca un test de sarcina cat mai repede cu putinta. Pe viitor folositi mijloce contraceptionale, nu numai pentru sarcina dar si pentru BOLI

| Mircea23592071 explică (pentru DoctorulManhattan):

Am zis ca totul a fost protejat, a fost folosit prezervativul!

| DoctorulManhattan a răspuns (pentru Mircea23592071):

Atunci nu sunt motive de ingrijorare!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mircea23592071):

In cazul in care actul sexual este PROTEJAT, indiferent de metoda contraceptiva folosita, prin intermediul : prezervativului, a ovulelor spermicide, plasturi hormonali, pastile AC, a inelul NuvaRing, etc, toate au rolul si rostul de a oferi GARANTIA ferma ca NU se poate forma o sarcina chiar daca sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este cel de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze in timpul coitului pentru a putea continua actul sexual fara ca acesta sa fie intrerupt inainte de pierderea completa a erectiei. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata chiar si in timp ce este practicat actul sexual direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL montat corect pe penis fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| SebyLucian a răspuns:

E imposibil