| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Numele meu este Edi, am 13 ani si ma confrunt cu o problema.
Acea problema este ca ma masturbez(o data la 6-7 zile),si as vrea sa scap de ea,din motive personale.
Am incercat tot felul de,,idei,, ca sa scap,insa nu reusesc.
Stiu ca nu este o problema foarte mare, avand in vedere ca o fac o data la 6-7 zile,dar ma simt jenat dupa ce o fac.
As dori sa imi raspundeti cu exactitate la intrebari, si daca aveti si niste idei de a scapa.
1.Cand ma voi insura, voi scapa de masturbare?
2.Cand imi voi face o iubita, voi scapa de masturbare?
Astept raspunsurile si ideile voastre.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masturbarea este ceva normal, aproape toată lumea face asta. Odată cu trecerea anilor îți vei cunoaște mai bine corpul și nu vei mai avea acel sentiment de jenă.
Dacă te însori sau îți faci o iubită nu înseamnă că scapi neapărat de masturbare, doar dacă te disciplinezi reușești să scapi. În orice vrei să faci, sau să nu faci, disciplina este soluția.
De exemplu, pune-ți în gând că începând de acum, nu te vei masturba deloc timp de 20 de zile. Și orice ar fi, abține-te și du-ți planul până la capăt.

| Mdrăgan a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu ma mai masturbez 20 de zile, pot sa scap?

| anonim_4396 explică (pentru Mdrăgan):

Cred că da. Am citit mai demult că durează 21 de zile să îți formezi un obicei.

| doctorandus a răspuns (pentru Mdrăgan):

Dorinta ta de a scapa definitiv de masturbare este anormala. Mergi la psihiatru.

| Roelly202 a răspuns:

Cand o sa iti faci o iubita sau o prietena. pana ajungi la actul sexual cred ca te vei mai masturba.

Iar daca stam sa ne gandim. la 6 7 zile nu este chiar asa de des.

Daca chiar vrei sa te lasi gaseste o ocupatie, adica nu sta degeaba.

Joaca-te, du-te afara la un duc la cv fa schimbari in camera ta etc
Succes!

| Roelly202 a răspuns (pentru Roelly202):

Suc*

| Mdrăgan a răspuns (pentru Roelly202):

Deci,la 6-7 zile, e ok?

| Laura8963 a răspuns:

Masturbarea e ceva normal la vârsta ta. Vei reuși sa,, scapi" de masturbare dacă te apuci sa faci sport, serios, sa fi stors de puteri sau dacă îți faci o partenera cu care sa faci sex regulat.