| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Prin intermediul unei melodii, baietii isi pot exprima mai bine sentimentele, pot spune mai usor ceea ce simt unei fete pe care o plac, dar nu au curajul sa arate asta?
Anul trecut de Valentine's Day, am primit pe e-mail o melodie de dragoste de la un amic ( asa il consideram eu cel putin). Melodia era Ballade pour Adeline ( Richard Clayderman). Nu stiu ce pot intelege din comportamentul lui, mai ales cand stiu ca unii baieti mai timizi din fire se folosesc de astfel de melodii pentru a spune ceea ce nu pot de fapt. Nu stiu de ce am ciudata senzatie ca aceea nu a fost doar o simpla melodie si atat, mai ales ca a fost trimisa si de Valentine's Day!
Voi ce credeti?
Va rog ajutati-ma cu un sfat!
Va multumesc!

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poate să te placă sau nu, doar el ştie.
Posibil că îţi dă mici semne, încercând să-ţi vadă reacţia, aşteptând să vină ceva şi de la tine.
Dacă vrei să deveniţi ceva mai mult decât prieteni, cred că va trebuie să preiei iniţiativa. Dacă nu, las-o aşa, nu are rost să-i dai speranţe.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru NOname):

Pai cum as putea sa preiau initiativa cand el este la 3000 km distanta, in cealalta parte a Europei? Ne cunoastem de foarte multi ani, insa nu stiu ce sa cred fiindca el este o fire timida si tacuta, este mult prea introvertit pentru a lasa sa se inteleaga un lucru ca asta.

| NOname a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Prin comunicare, draga mea, ca şi până acum. Distanţa nu are foarte mare importantă. Totul porneşte de la creier.
Poţi să devii tu mai evidentă şi să-i dai de înţeles foarte clar că îl placi, să-l curtezi, cum s-ar zice. Unul ca el are nevoie de o femeie mai bărbată, mămoasă, puternică, pentru că nu ajunge foarte departe cu timiditatea lui. Nu ai decât să hotărăşti pentru amândoi, pentru că am impresia că nici el nu ştie ce vrea. Nu e genul care luptă.
Dacă îl vrei, ia-l, nu aştepta să fii luată, nu prea sunt şanse să se întâmple.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru NOname):

Stai putin draga mea ca el stie deja ca il plac. In primul rand i-am marturisit asta in facultate, momentul nepotrivit a fost ca i-am zis cu fix 2 zile inainte de a pleca din tara ( nu am stiut pe ce data urma sa plece), iar al doilea lucru a fost ca eu l-am cautat dupa 4 ani de zile in care nu vorbisem absolut deloc. Ce pot sa fac mai mult decat atat? Singurul lucru care imi mai ramane de facut in cazul asta este sa iau avionul si sa ma duc direct la el. Prin comunicare nu pot afla prea multe lucruri, stie foarte bine sa-si ascunda sentimentele si trairile, e in zadar.

| NOname a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Dacă crezi că o declaraţie de acum 7 ani, pe când nici nu prea vă cunoşteaţi (la un nivel superior) şi eraţi doar doi puştani, este suficientă şi prezintă pentru el o certitudine, cred că te înşeli. Sentimentele unui om se pot răsturna într-o săptămână, da' păi în ani de zile... Noi, oamenii, suntem de aşa natură că mereu avem nevoie de confirmări, reasigurări...

"Prin comunicare nu pot afla prea multe lucruri, stie foarte bine sa-si ascunda sentimentele si trairile, e in zadar."

Prin comunicare nu trebuie să încerci să afli ce simte el (decât dacă se va întâmpla de la sine), ci să te împui. Să flirtezi, să-i faci complimente, dedicaţii... Altfel nu ai cum. Iar pentru el, din ce lasă să se vadă, e bine oricum. Se va lăsa pe mâna ta.

L-ai întrebat vreodată cum s-ar simţi dacă nu aţi mai comunica, dacă ai dispărea brusc din viaţa lui? Crezi că ţi-ar simţi lipsa? Te-ar căuta?
Cred că este genul de bărbat foarte comod, care aşteaptă să fie cucerit, curtat, aşa cum ai făcut-o în facultate.
Dacă chiar îl placi, preia iniţiativa (până nu a apărut alta, mai cu tupeu).

| unknownn a răspuns:

Hauuuuuu,de anul trecut s-o mai indragostit de 5 fete.
Te-o si uitat deja.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru unknownn):

Situatia asta este de 7 ani intre noi, de cand ne cunoastem. Eu i-am spus cu ani in urma ca il plac, iar acum 3 ani cand am reluat legatura cu el, nu am mai adus discutia despere asa ceva, asta pana anul trecut, cand el vorbind pe mess imi scria anumite lucruri. Problema este ca in momenmtele alea nu i-am spus nici lui nimic si nu am luat atitudine, pur si simplu am lasat lucrurile sa mearga de la sine. De uitat, nu m-a uitat. Daca nu m-a uitat in 4 ani de zile cat nu am vorbit deloc unul cu celalalt, iti dai seama ca nu are cum sa ma uite in cateva luni. De indragostit, nu este genul care sa se indragosteasca de oricine, foarte greu ii intra cineva la inima cum se zice, trebuie sa ai ceva aparte ca si femeie. Poate ca l-au atras fizic ca orice barbat si alte fete, dar pe cea care o iubeste cu adevarat nu o uita niciodata, chiar daca el e mai capos din fire si nu vrea sa recunoasca.

| pisicutzamik a răspuns:

Baiatului ii place de tine, dar cred ca este timid si nu poate sa-ti spuna decat asa!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pisicutzamik):

Este foarte timid ca dovada ca vorbim despre orice altceva, numai despre treburile personale nu ( la sentimente ma refer). Plus de asta ca de cate ori vorbim pe facebook sau mess imposibil sa nu incurce id-urile si sa-mi scrie altceva, e aerian total.

| pisicutzamik a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Da te place chiar foarte mult, cand vorbesti cu el cumva se balbaie?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pisicutzamik):

Nu vorbim decat pe facebook ( sau pe mess cand avea id, acum nu-l mai are, si-a pastrat decat contul pe facebook), dar in timpul discutiei intotdeauna imi scrie altceva. Eu il intreb ce a vrut sa zica pentru ca ceea ce imi scrie nu are nicio legatura cu ce vorbim noi. Un exemplu ar fi ca de curand vorbeam pe facebook si l-am rugat sa-mi trimita un link cu cu un film. Mi-a zis ca mi-l trimite, nicio problema, dar de zapacit ce era a uitat ca noi vorbeam pe facebook in momentul ala si mi-a zis sa intru pe mess. Eu eram online si pe mess, el trebuia sa intre. Asta era unul din zecile de exemple.

| pisicutzamik a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Da saracu este tare aerian, pluteste de indragostit ce este, da-i o sansa fa tu primul pas si zii ca vrei sa fiti impreuna

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pisicutzamik):

Pai si ce ar trebui sa fac ca el este la 3000 de km distanta de mine? iar in tara vine odata cam la 4-5 ani.

| pisicutzamik a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Offf nu aveti nicio sansa asasad

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pisicutzamik):

Intr-o seara am avut o discutie cu el pe mess ( pana sa-si stearga id-ul ), asta se intampla la cateva zile dupa ziua mea. Am vorbit cu el si din vorba in vorba mi-a spus urmatoarele : " noi avem mai multe de vorbit, suntem pe aceeasi lungime de unda, somn usor si ce visezi sa strangi in brate". Atunci eu i-am spus " depinde ce visez", el raspunzadu-mi " ceva frumos". L-am mai intrebat dupa " si daca intamplator te visez pe tine, ce fac?", raspunsul lui fiind "ce-ti spune inima". Asta dupa ce intr-o alta discutie cu cateva zile in urma imi spusese ca i-ar face placere sa facem o excursie in cele mai frumoase locuri din Romania.

| pisicutzamik a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

El chiar te iubeste cu adevarat, dar nu puteti avea o relatie la asa o distanta de ce nu te ia cu el acolo sau sa revina el in tara, adica ati avea mai multe posibilitati sa fiti impreuna dar numai sa aveti vointa amandoi

| PangeeaRogvaiv explică (pentru PangeeaRogvaiv):

In alta discutie imi spunea ca ar mai vrea sa stea o vreme plecat din tara si apoi sa se intoarca in Romania pentru a-si face o familie aici. De ce Romania, zau ca nu am inteles, cand el este plecat din tara de 6 ani de cand il stiu eu, plus un an inainte de a veni la facultate, plus vacantele care le petrecea pe acolo.Ce o avea Romania atat de special, ca vrea o familie aici, nu am inteles?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pisicutzamik):

Si eu sufar din cauza asta foarte mult, ca nu suntem impreuna si ma macina si mai tare gandul ca s-ar putea sa nu fim niciodata, cu toate ca si eu il iubesc foarte mult, inca din facultate. Regret ca nu i-am spus toate astea cand trebuia, dar pentru mine de ani de zile doar el exista, altcineva nu poate fi in viata mea, am incercat sa am si alte relatii, insa nu pot. M-a uimit foarte tare faptul ca si el este singur, el spunand ca serviciul ii ocupa foarte mult timp, dar daca ar vrea cred ca ar putea sa aiba o prietena, nu pot sa cred ca este serviciul de vina. Poate ca si el trece prin acelasi lucru prin care trec si eu, atata doar ca el nu vorbeste despre asta, dar Dumnezeu stie ce este in sufletul lui.

| pisicutzamik a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

El viseaza sa vina in Romania sa-si fac ao familie cu tine din cate inteleg eu, dar ar trebui sa-ti spuna ce are de gand sa nu fie prea tarziu cand o sa-si faca el curaj, adica tu sa ai familia ta si sa nu mai poti face nimic

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pisicutzamik):

Nu mi-a zis cu cine ar vrea sa se insoare, mi-a zis doar ca ar vrea sa vina in Romania sa-si faca o familie aici. Probabil ca la mine s-a referit, din moment ce vorbea cu mine, dar nu mi-a amintit numele in discutie. Pai ce sa fie prea tarziu, ca stie sigur cu cine sta de vorba, am incercat sa am si alte relatii pana acum si nu am putut, iar el stie ce fel de om sunt, asta daca la mine s-a referit intr-adevar. I-am mai lasat eu un mesaj anul asta de ziua lui pe facebook, mi-a multumit pentru urare si apoi si-a postat pe wall melodia lui Ian Raiburg - "Ce seara minunata" si inca una nu mai tin minte cum se numea, dar ca si comentariu a scris la ea "ochii tai". Doar eu si fina lui de votez ii lasaem mesaj de ziua numelui pe facebook. Desigur ca nu pentru fina-sa postase acele melodii, banuiesc.

| pisicutzamik a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Da asa este la tine se referea

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Chiar cred ca baiatul acele te place si mai ales prin faptul ca melodia a fost trimisa si in ziua aceea.Ai putea sa rogi o colega sa il intrebe daca te place. Sper ca te-am ajutat!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Anonimuuuussssss):

Pai as intreba toate colegele mele daca ar sti, dar din pacate nu stie niciuna lucrul asta pentru ca el este o fire mai rezervata, iar singura fata cu care comunica mai mult sunt eu, restul parca nici nu le mai cunoaste. Iar mie nu-mi spune din timiditatea sa ceva, dar inceaca [rin diverse moduri sa-mi atraga atentia asupra acestui lucru ( melodii ca aceasta trimise in zile speciale, discutii pe mess in care imi spune ca noi suntem pe aceeasi lungime de unda si avem mai multe de vorbit etc).

| Cariorra a răspuns:

Buna! Din punctul meu de vedere oamenii sunt diferiti si au mai multe metode de-a impartasi sentimente sau de-a da de inteles ceea ce si-ar dori de la cineva.

Daca il cunosti pe acest amic personal si ii cunosti firea sa de om ai putea trage niste mici concluzii in legatura cu caracterul lui.

Probabil baiatul a vrut sa fie dragut si sa-ti transmita o melodie care lui ii place iar daca s-a nimerit sa fie de Valentine's Day, sa nu fie doar o mica coincidenta (luand in considerare ca il consideri amic).

Sfatul meu este sa porti o discutie deschisa cu el si sa-l intrebi ceea ce simte pentru tine sau daca are sentimente fata de tine. Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult dar daca nu este sufficient atunci mai mult ca sigur o sa iti raspunda si alti oameni si o sa tragi singurica o concluzie.

O zi placuta iti doresc!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Cariorra):

Multumesc pentru raspuns! Eu si baiatul asta ne cunoastem de 7 ani de zile, am fost colegi de facultate, insa dupa primul semestru el a hotarat sa plece din tara pentru ca familia lui ( parintii si fratele) locuiau in alta tara. Inainte de a pleca eu i-am spus ca il plac, am avut curajul asta si am marturisit, dar atunci era [prea tarziu, pentru in 2 zile urma sa plece, dar mi-a lasat id-ul lui de mess. Anii au trecut, intre timp am terminat facultatea, dar cu el nu vorbisem nimic. 4 ani de zile nu am comunicat deloc, crezand ca daca il caut poate ma va ura pentru faptul ca ii spusesem ca il plac. Dupa acesti 4 ani am hotarat cu strangere de inima ce-i drept sa-i las un mesaj pe mess. I-am lasat mesajul dar credeam ca imi va da ignore pentru ca el nu-mi cunostea mie id-ul ( eu in fcaultate neavand id de mess). Am ramas uimita cand am vazut ca mi-a dat accept si am mai si vorbit si cel mai important a fost ca nu ma uitase dupa atatia ani in care nu vorbisem absolut deloc, in conditiile in care pe toate colegele noastre de ggrupa le uitase, pentru ca a trebuit sa stau o jumatate de zi pe mess sa i le descriu pe fiecare in parte ca sa si le aminteasca cat de cat. Despre el ce pot sa zic decat ca este o fire mai retrasa, timid (cum el insasi a recunoscut), nu-i genul care daca-i place o fata sa strige in gura mare, este foarte calculat si rational, in schimb ii da de inteles fetei prin anumite semne ca o place.Referitor la discutia cu el, nu mai pot face asa ceva, am facut-o odata, cu ani in urma cand a plecat din tara. Atunci eram o adolescenta, acum sunt un om matur.