| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Acum ca e frig afara... si nu ai unde iesi cu prietena ta, tot ce trebuie sa fac e sa ies cu ea in oras, sa bem un suc, ceai, sa mancam sau chestii de genu, dar e o problema. cine plateste? adica, am iesit cu ea de 3 ori pana acu si mereu am platit eu, si ea nici nu s`a oferit sa dea.deci credeti ca MEREU trebuie sa plateasca baiatul? credeti ca ar trebui sa am o discutie cu ea? ce ar trebui sa ii spun?
multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intr-o relatie normala, platesc amandoi, asa este frumos si decent. daca tu ai o situatie mult mai buna financiar decat ea, te poti oferi sa platesti tu, dar trebuie sa discutati asta inainte. Daca prietena ta presupune din start ca tu esti obligat sa platesti, inseamna ca este doar materialista si zgarcita.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Deja tea luat de fraier, daca continui asa mai rau va fi. Fiecare plateste ce comanda odata hai sa zicem nu are nimic dar 2º oara gata. Bafta si grija in continuare.

| Alexakos a răspuns:

Normal baiatul trebuie sa plateasca aproape intotdeauna, dar daca sunteti impreuna ar trebui si ea cateodata, care cum are bani, si eu zic sa nu-i spui nimic, sa mai mergi o data cu ea afara si cand trebuie sa platiti faci pe prostul ca nu ai destui bani si daca vrea sa dea si uitate cum reactioneaza, daca se stramba si una si alta, te ia de fraier, daca nu atunci ok, si precizez... ca sa faci pasul asta trebuie sa f sigur ca ea are ceva bani la ea, nu sa zici ca nu ai bani si dupa aia, ea zice ca nu are bani si te apuci sa scoti bani mai rau cazi.

| mdany a răspuns:

Buna.Pai din moment ce ea nu se strofoaca putin si sa plateasca si ea putin, mmm... nu prea am ce zice.Genul acesta de fete sunt acele fete care te storc de bani.La unele.Bine acum daca tu vrei sa o scoti pe ea in oras la un suc, pizza, etc. normal ca tu platesti.Doar nu ii vei spune ca:"te scot in oras dar platesti tu". Putina lipsa de...Acuma daca chiar nu mai suporti poti tine o discutie cu ea dar fara prea multe sanse.In principiu baiatul plateste pentru fata. Oricum.
O zi buna.

| TotEu1993 a răspuns:

Daca tu ai invitat-o in oras normal ar trebui sa platesti tu. Daca v-ati hotarat amandoi vorbiti si voi dinainte si ii zici uite eu am doar atatia bani mai pui si uh si o sa fie o seara perfecta.Sigur nu se va supara

| Clauditza21 a răspuns:

Eu sunt fata si crede-ma ca sunt cam de acord cu tine.Eu cand ies cu prietenul meu plateste care are bani, ba eu, ba el, la noi nu conteaza, dar nu am vrut eu si nu mi s-a parut normal sa plateasca numai el. Daca ai o relatie cu cineva e drept ca e bine sa imparti, chiar si banii.Eu asa vad lucrurile.
Acum na, poate asa i se pare ei normal, sa platesti numai tu, sau mai exista posibilitatea nici sa n-aibe bani. Pune-o la incercare, iesiti intr-o seara si zi-i ca n-ai destui bani si intreab-o daca are si ea bani, sa puneti amandoi, vezi cum reactioneaza. Daca nu, poti vorbi cu ea, dar nu stiu cum ai putea sa o abordezi, cat mai subtil, sa nu i se para intr-un fel anume...Succes,sper ca o sa rezolvi lucrul asta!

| kiddutssa a răspuns:

Dny ideaa sta in felul urmator, daca tu nu aduci vorba de asta nici ea nu va zice niciodata nimic, crezand ca iti face placere. Cel mai bine ar fi sa stati de vorba, sa ii zici poate in gluma "hai ca azi platesc eu si tu data viitoare", sau chiar propune-i sa "te scoata" ea undeva la un suc. Puteti de asemenea sa va platiti fiecare separat consumatia, asa merge in cuplurile "moderne". In mod cert oricum trebuie sa aveti o discutie insa alege-ti cu grija cuvintelehappy

| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii explică:

Cat de usor de zis. dar foarte greu de facut, imi puteti da o "fraza" cum am putea sa-i zic cu fumosul?

caci eu daca cumva ii zic, si imi iese pe gura cacaturi, am pus`o, eu nu cred ca ea profita de mine. ma place, dar vreau sa fiu sigur, ma framanta faptul ca nu incearca, caci daca s`ar oferi sa plateasca oricum nu i-as lua, dar intentia conteaza...deci? cum ar trebui sa ii spun sa nu se simta prost?