| Dmdnfnxsnend a întrebat:

Salut TPU, am 13 ani si penisul de 12 cm, vreau sa spun ca penisul meu nu se poate decalota singur (vreau sa montionez ca pot sa il decaotez si cand e in stare de flasca si cand e in erectie fara sa ma doara) doar ca de ceva timp nu mai sta decalotat, ce sa fac in aceasta privinta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea este pozitia fireasca si normala a preputiului. Rolul si rostul preputiului este cel de a proteja pielea extrem de fina si sensibila care acopera suprafata glandului penian. In momentul in care penisul intra in erectie, preputiul se poate retrage intr-o anumita masura si astfel glandul sa se decaloteze partial, sau este posibil ca glandul sa ramana complet acoperit in momentul intrarii penisului in erectie in cazul in care lungimea preputului este putin mai mare si depaseste cu mult lungimea penisului. Dupa ce vei ajunge la o varsta mai inaintata, vei constata ca iti va sta in permanenta decalotat. big grin

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Daca nu poate singur, cheamă un prieten!

| Emilian65 a răspuns:

Nu ai ce face. Lasa-l sa mai creasca si atunci se va decalota singur si va sta decalotat cat vrei tu.

| Sofer a răspuns:

Singur nu poate. Trebuie sa îl ajuti sa se decaloteze.

| Glenky a răspuns:

Da nu vrei tu la 13 ani să-ți cânte singur viermișorul la pian. Doamne ce griji au plozii de azi.

| LucaBadea a răspuns:

Si eu am aceeasi problema

| tatirazvi9 a răspuns:

Sa belesti pulicica fratioare adv zic

| Maxzon a răspuns:

În general fimoza se vindeca de la sine pana la 14 15 ani. Ar trebui sa consulți totuși un urolog