| SteauaFermecata402 a întrebat:

Am 14 ani si eu cand aveam 11 ani ma masturbam. Este normal daca mi-a venit sperma la 11 ani? Si nu, nu era lichidul preejaculator, era sperma dar nu era alba alba, era putin transparenta cu ceva alb. Deci era normal ca sperma mea sa aiba acea culoare? P.S. daca veniti aici sa imi spuneti ca eram prea mic sau nu stiu ce, puteti sa plecati. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea o poti face si de copilas mic, ca un cuc sculat si o mana, sunt suficiente, dar de ejaculat, nu aveai tu ce sa ejaculezi la 11 ani. Sperma apare abia la 14-15 ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Primele cantitati de sperma incep sa fie produse in perioada pubertatii, adica in momentul din viata baietilor in care se produce procesul de trecere de la faza de copil, la cea de adolescent. Anii in care se manifesta pubertatea tarzie se suprapun la un moment dat peste anii adolescentei. Conform studiilor medicale intreprinse in aceasta problema a reiesit ca In jurul varstei de 12-13 ani, sunt baieti in cazul carora se constata o pubertate precoce care incepe si se manifesta printr-o crestere accentuata in volum a testiculelor sub efectul stimulilor provocati de gonadotrofine. Virilizarea baietilor adica cresterea in lungime a organului genital (al penisului), dezvoltarea pilozitatii pubiene, a pilozitatii axilelor si a fetei rezulta din secretia tot mai mare de testosteron produs de cele 2 testicule. Cresterea secretiei de testosteron stimuleaza producerea de spermatozoizi, antreneaza maturizarea veziculei seminale si a prostatei. Acest proces poate sa inceapa uneori inainte de implinirea varstei de 12 ani si provoaca si caracteristicile masculine ale pilozitatii fetei, toracelui si abdomenului. Laringele se largeste, coardele vocale se alungesc si se ingroasa, vocea se schimba. Aproximativ in aceasta perioada de varsta cuprinsa intre 12-14 ani, gonadele vor produce primele cantitati de sperma. Deci nu este exclusa posibilitatea ca la varsta de 11 ani (si ceva nu-i asa laughing ), aparatul reproducator sa fi inceput sa produca primele cantitati de sperma. Multa sanatate!

| 1Me9 a răspuns:

Salut, mie sperma,, mi - a aparut" pe la 13 ani si ceva, cred.
Ea apare intre 11 si 14 ani, depinde de genetica ta.happy

Evident ca e normal, nu are cum lucrul asta sa fie negativ, stai calm, ai 14 ani, traiesti, esti bine?