| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns sunt foarte speriata. Sper sa nu luati in ras intrebarea. Am facut-o cu prietenul meu, iar cand a simtit ca isi da drumul a scos-o si a ejaculat afara (mentionez ca nu a mai bagat-o dupa). El spune ca nu a ejaculat nici un pic in mine, ceea ce cred si eu. Dar mi-e frica sa nu fi fost acel lichid preseminal sau nu stiu.....menstruatia trebuie sa imi vina pe 1 iar acum pe 25 am avut pe chilot o scurgere maro deschis, am citit pe net si am auzit ca acea scurgere anunta sarcina, chiar exista risc? Am citit si ca este normala scurgerea cu cateva zile inainte de menstruatie...nu stiu ce sa fac. Am uitat sa mentionez ca am facut-o pe data de 14. Va rog am nevoie de un raspuns

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In caul tau totul depinde de urmatoarele 2 lucruri si anume :
1.) Tipul si lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual
2.) Capacitatea partenerului de sex de a-si retine perfect ejacularea.
Fara a cunoaste/sti aceste aspecte NU se poate spune absolut nimic in privinta posibilitatii de a se forma sarcina in conditiile descrise. Multa sanatate!

| Asdfgh9999 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

El spune ca nu si-a dat drumul, asta am vazut si eu, ca a scos-o si abia dupa si-a dat drumul...eu ma gandesc la asa zisul "lichid preseminal" care se presupune ca apare inainte de ejaculare.

| Asdfgh9999 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Of.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Asdfgh9999):

In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am trimis de mai multe ori raspunsuri la toti cei care in mod cu totul gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, dupa cum urmeaza.
Atat pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) cat si cel de a usura decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul si adevartul sau rost si rol este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu un pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie afectata. Spermatozoizii chiar si pentru o scurta perioada de timp de doar de cateva ore sa gaseasca in uretra conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau.
Insa dupa ce se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra, exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se contamineze prin amestecare, cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme. Doar in acest mod spermatozoizii ramasi in uretra pot sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea sa ajunga vii si motili din vagin in uter. Rezulta ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv. Rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, fiindca asa cum am specificat producerea lichidului de catre organism are un cu totul alt rost si rol. Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

O sa avem un nepotelllllwinking

| CodrutElian1990 a răspuns:

Chiar daca zice ca nu a ejaculat nici un pic in tine, se intampla ca sperma sa iasa si inainte de a simti.

| Asdfgh9999 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da dar cand a scos-o si-a si frecat-o un pic. abia dupa a iesit..adica nu te gandii ca fix cum a scos-o si-a si dat drumu

| Alicezzz a răspuns:

Stai sa ne intelegem... tr sa iti vina pe 1 august? Sex ai facut pe 14 august? Deci ti a intarziat 26 de zile?

| Anonima283 a răspuns:

Erai fix în perioada fertilă. Este posibil să fii însărcinată. Poți face un test de sarcină după 21 de zile de la contact.