| anonim_4396 a întrebat:

Am niste bubite albe care înconjoară capul penisului mai de grabă pe inelul capului penisului. Din cate am inteles de pe internet este din cauza încercării de a rupe acea pielita singur. Este adevarat? Am aceasta problema de mai mult timp dar nu ma dor sau ma mananca. Doar ca arata inestetic. Am 15 ani, as fi vrut sa le spun părinților dar este cam jenant. Stie cineva ce problema am si ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese ca penisul tau este afectat de boala numita : papule perlate peniene (PPP). Daca in intrebarea ta, intr-adevar te-ai referit la papulele perlate peniene, (PPP) atunci trebuie sa afli, sa stii si sa cunosti urmatoarele aspecte privind respectiva afectiune a penisului tau. Papule perlate peniene sunt de fapt niste cosuri mici cu continut de sebum, in forma de cupola/domuri, care sunt de regula/de obicei situate pe santul balanopreputial existent intre gland si trunchiul penisului, sau de jur imprejurul coronei glandului penisului. De obicei papule sunt aranjate în una sau mai multe rânduri sau in grupuri de diferite marimi, cu o extindere mai mare sau mai mica. Cauza formarii si aparitia lor este destul de incerta dar se considera ca papulele peniene reprezinta o varianta anatomica asemanatoare cu acneea normala. Aproape in unanimitate se accepta ideea ca aparitia si formarea lor nu se datoreaza activitatii sexuale sau lipsei de igiena. De asemenea s-a stabilit ca nu sunt infectioase sau contagioase, comparativ cu verucile genitale care sunt asemanatoare si nu sunt nici maligne sau pre-maligne. Chiar daca acele papule nu provoaca nici un simptom, pacientii afectati sunt adesea ingrijorati in privinta naturii lor. De regula ceea ce deranjeaza este aspectul lor nu tocmai placut. Fiindca PPP sunt inofensive nu devine necesara indepartarea lor cu orice pret, numai daca pacientul este prea deranjant de aspectul lor inestetic cat si partenerele de sex si din acest motiv doreste sa urmeze un tratament de indepartare
si eliminare a papulelor. Acest lucru se poate obtine/realiza prin metode medicale cum ar fi : metoda cu dioxid de carbon vaporizat cu laser sau micro ori electrochirurgie pentru a le distruge, insa aceste interventii chirurgicale pot lasa cicatrici pe suprafata fina a glandului. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Incearca sa te speli cu apa calda si sapun si apoi aplica in zona respectiva crema Canesten procurata de la orice farmacie, fara reteta.