| AndreyG a întrebat:

Am o intrebare putin ridicola dar care ma apasa de multa, multa vreme. Am aflat acum ceva timp ca parintii mei divortasera de 10 ani dar au stat de dragul copiilor acasa amandoi. se certau intr-una de la un timp si tatal meu a plecat cateva luni de acasa. am inteles ca o insela pe mama ( desi stiu ca nu ar fi trebuit sa fie ceva in neregula cand ei sunt divortati dar. ).
Recent s-au despartit si parintii varului meu primar.
Bunicele mele au fost si ele parasite de barbatii lor la vremea lor si nu mi-am vazut bunicii niciodata, desi unul inca traieste, ba chiar nu departe de noi dupa cum mi s-a spus. dar nu-i pasa de noi deci nici mie de el.
Pe mine m-au afectat putin toate acestea si am ajuns sa consider casatoria ca nefiind ceva sigur, permanent si armonios cum vedem in filme( chiar de incercati sa imi schimbati parerea, este o frica peste care nu cred ca pot trece,. ceva ireversibil ). Am ajuns sa cred ca este un blestem de familie si ca si eu imi voi parasi familia mai tarziu chiar daca in prezent e ultimul lucru pe care mi l-as dori. imi este frica. ma gandesc ca voi parasi o fata pe care acum as iubi-o din tot sufletul si ca nu pot face nimic sa schimb asta. ma simt predestinat sa fac aceasta cum s-a intamplat mereu in familia mea.
Stiu. este ridicol. dar orice ar fi nu mai am incredere in mine si imi este frica de viitor. Ba chiar aveam ganduri mai de demult, ca va trebui sa-mi schimb numele de familie cand ma casatoresc ca sa nu se intample aceasta. dar acum imi este frica sa ma casatoresc si sa imi parasesc familia indiferent de nume. cred ca este in mine acest ascuns pacat si nu vreau sa-l vad implinindu-se.
Stiu ca la 17 ani sunt cam tanar sa ma gandesc la casatorie. si stiu ca este o frica irationala, prosteasca, copilaroasa dar eu nu ma tem pentru mine ci pentru ca imi cunosc latura iubitoare si nu vreau sa ranesc o fata la care voi tine enorm de mult si apoi sa nu-mi mai pese. eu din prezent asa gandesc dar daca ma schimb. imi da viata atatea necazuri dar daca se pune pe sotii si decide sa-mi ia singurul lucru care consider ca-l mai am pretios. singura calitate a mea. devotamentul, fidelitatea, credinta ca pot iubi vesnic o persoana anume. poate calitatile acestea sunt in imaginatia mea. Va rog doar raspundeti-mi la aceste doua intrebari cat de sinceri puteti :

Intrebarea mea este. 1) pot doua persoane trai impreuna, sa aiba copil poate, fara traditionala casatorie? Consider casatoria ca punand niste lanturi invizibile in mintea individului barbat iar acesta vrand libertate face aceste prostii pe care nu stiu daca le regreta mai tarziu sau nu... cred ca pune presiune pe cei casatoriti..nu stiu, imaginatia, filmele.
De asemenea. 2) credeti ca daca voi avea prietena in viitor, aceasta imi va intelege teama si va intelege de ce nu ma pot casatori?

Nu stiu. poate tot ce s-a intamplat, s-a intamplat pentru ca pe vremuri se casatoreau de tineri. Dar tatal meu este berbec, mama tot berbec, zodiacul ( cred putin in astre ) spune ca barbatul inseala macar odata iar femeile de sub acest semn sunt inselate intr-un procent destul de ridicat. Eu sunt pesti si se spune ca sunt infidel. nu stiu ce sa cred despre mine. nu vreau sa fiu asa. sa fac ce au facut ei. dar daca este ceva ce nu pot controla? Inca odata, va rog. pot doua persoane trai fericite cu incredere una in alta fara aceasta presiune non-necesara pe care o aduce casatoria?

Va multumesc si noapte buna.
Sper ca teama sa mi se mai risipeasca de dimineata, nu stiu de ce in aceasta seara a fost mai intensa aceasta.

PS :. ironia sortii ar fi ca nu eu sa insel, ci sa fiu inselat. dar doamne fereasca, nu ar fi mai putin placut decat inversul.

4 răspunsuri:
| GirlLăvHell a răspuns:

Pot doua persoane sa traiasca impreuna fara casatorie, se numeste concubinaj... oricum in viitor poti sa ii explici prietenei tale de ce te deranjeaza casatoria o sa inteleaga. Chestia cu astrele e o tampenie, ele zic in general cum sunt zodiile dar nu au de unde sa stie exact despre o anumita persoana, asa ca uita faza asta si nu o lua in calcul, e nula.
Nu ar trebui sa-ti fie frica de casatorie si de infidelitate, fi mai sigur pe tine...Cred ca problema ta, de fapt e increderea in tine nu casatoria

| Oana92 a răspuns:

Iti faci prea multa probleme, nu mai analiza lucrurile, ia totul asa cum vine.

E adevarat ca tindem sa imitam comportamentele parintilor, dar asta nu inseamna ca suntem niste animale fara minte care actioneaza doar dupa ce vad in jur. Avem creier si e indicat sa il folosim.

1. Eu cred ca se poate ca un cuplu sa fie impreuna o viata fara sa fie casatoriti, dar cred ca fiecare din cei 2 trebuie sa aiba aceiasi conceptie. Eu de exemplu mi-as dori ca la un moment dat sa fiu mireasa, sa arunc buchetul, etc...probabil ca as accepta un astfel de compromis de dragul barbatului iubit, dar nu as fi implinita si la un moment dat aceasta nevoie ar deveni tot mai accentuata.
E adevarat si ca multi ajung sa divorteze fix pentru ca se simt ingraditi de acel act, dar din punctul meu de vedere e o idiotenie. Cei care iubesc cu adevarat nu isi inseala partenerii indiferent daca relatia e una de concubinaj sau una de casatorie. Si cine poate sa insele o face chiar daca are sau nu verigheta pe deget.
Dragoste cu forta nu se poate si daca la un moment dat iubirea dispare si nu mai ramane nimic e mai bine ca un cuplu sa se desparta. Oamenii se schimba cu timpul si isi schimba si modul de e vedea lucrurile, ajung sa isi doreasca altceva. Tocmai de asta cred ca cei care se casatoresc de foarte tineri vor ajunge sa se urasca la un moment dat.

2. Asta numai Dumnezeu stie! Vei afla cand o vei cunoaste. Oricum e indicat ca o casatorie sa se realizeze atunci cand amandoi sunt pregatiti pentru asta si simt ca asta isi doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SA stii ca nu o hartie tine impreuna pe cei 2 parteneri si sentimentele pe care le au unul pentru celalalt; sinceritatea; fidelitatea; devotamentul.Nu te uita la frumusetea fizica ci la cea interioara.Si nu dispera, sunt multe fete care isi doresc alaturi un baiat sincer, fidel si cu suflet MARE.Mult noroc.

| rusnacvalentin a răspuns:

Sa fii atenta cind alegi pe cineva mai mult nu iti pot spune nimic