| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si nu stiu cum sa reactionez. De aproximativ 3 luni m-am despartit, dupa multi ani de relatie, de prietena mea dupa care am suferit enorm. Am fost si inca sunt distrus in urma despartirii. De cateva zile am inceput sa ies cu o persoana in varsta de 25 de ani care este casatorita cu un italian si care mai si are un copil rezultat dintr-o alta relatie a ei. Eu am 30 de ani si parca as fi pentru prima oara indragostit. Aceasta persoana mi-a adus putina lumina in viata si cred ca m-am atasat de ea foarte mult. Felul ei de a fi si faptul ca a aparut in viata mea tocmai cand mi-a fost mai greu m-a apropiat de ea. Mi-a spus ca vrea sa divorteze de sotul ei si sa vina in tara langa copilul ei care sta aici cu bunica ei. Peste doua saptamani va pleca in italia langa actualul ei sot si se va intoarce in Romania peste 3 luni. Este o persoana invatata cu bani multi iar eu nu am. Stiu ca par naiv dar chiar simt ceva pentru ea. Imi este frica sa nu sufar iar si nu stiu ce sa fac. Daca ma voi indragosti de ea? Ar fi mai bine sa stau departe de ea? Prin comportamentul ei ma face sa ma port cu ea ca si cum as cunoaste-o de foarte mult timp. Vreau sa fiu cu ea mereu. Ce naiba? Din cauza ca sufar dupa fosta mea prietena am ajuns asa? Of
Am nevoie de parerea voastra foarte tare.
Mltumesc celor care isi vor spune parerea!

2 răspunsuri:
| Monica a răspuns:

Nu trebuie să pui suflet atât de repede. Trebuie să fi conştient de urmările care s-ar putea să apară în caz de...
Nu vă grăbiţi. Aveţi tot timpul în faţă. Cunoaşteţi-vă mai bine şi discutaţi.
Nu mai pune suflet într-o relaţie atât de repede!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ai incercat sa vorbesti cu ea cand ti-a zis ca vrea sa divorteze? Ii poti spune de temerile tale, doar o relatie se bazeaza pe comunicare, nu? Explica-i ca tu nu ai posibilitatea financiara pe care o are actualul sot si desi tii mult la ea, nu ii poti oferi aceleasi lucruri orice ai face si nu vrei ca asta sa intervina intre voi.
Stiu ca e greu sa iti controlezi sentimentele, dar poate ar fi mai bine sa incerci sa nu te atasezi prea tare de ea pana nu divorteaza sau macar ii spune sotului ei. Nu ai vrea sa te trezesti iar cu inima in pioneze cand ea se razgandeste.
E posibil sa fie din cauza fostei prietene, fiindca atunci ai avut cea mai mare nevoie de afectiune si ea ti-a oferit-o. Asta nu inseamna ca e gresit totusi. Eu ti-am zis parerea mea, dar eu sunt mai tanara ca tine si poate ma insel happy