| Mihaislb a întrebat:

Am 14 si de 3-4 ani ma masturbez aproape zilnic chiar si de 2-3 ori. As dori fara reprosuri deoarece sunt si eu constient de ce fac si pot sa spun ca daca aud ceva concret care ma ajuta ma pot lasa dintr'o data de masturbare. Mai tin sa mentionez si ca penisul in stare fleasca este de 6 cm si in erectie de 11-12 cm : 1. Vreau sa stiu daca este o marime mica pentru varsta mea deoarece acum vreun an nu mi se parea la fel de mic ca acum. 2. As dori sa stiu ce efecte ar putea avea pentru cand imi incep viata sexuala(de exemplu sa nu mi se scoale). Multumesc anticipat si dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
| BxJ a răspuns:

Masturbarea nu prea este daunatoare vietii.Prin masturbare corpul tau functioneaza normal.E ceva normal sa te masturbezi.Trebuie sa fi si tu constient de faptul ca daca o faci zilnic de multe ori cand vei avea primul act sexual poti ajunge sa nu ti se scoale ( cum ai spus tu ) pentru ca tu deja ai vazut asa ceva si nu ti se mai pare "interesant".Cam asta ar fi singura problema. Sfatul meu este sa reduci din cand in cand, fa cate o pauza ca sa fie nevoia mai mare.
P.S: am spus ce am stiut, sper ca ti-am fost de folos.Salut.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai rarut ca-i mai dragutwinking

| MODAlex a răspuns:

Sfatul meu este sa reduci din masturbari pe zi! Nu ca ar fi daunator, dar cateodata nu ti se va mai parea asa interesant si vei vrea sa faci si tu cu o fata si nu vei avea decat interesul pentru sex!

| BomboDinCongo a răspuns:

Stai liniștit, nu îți face griji. 11 cm e normal...un penis e normal dacă are cel puțin 10 cm în erecție. orice ai face, nu încerca să iei pastile pentru a-l mări. poți muri. Iar operația nu e necesară, operație faci când ești bolnav.

| Mihaislb explică:

Si sa zicem ca mi se scoala, este posibil sa nu mai simt aceeasi placere cand mi se scoala? Si in cazul in care reduc numarul si chiar renunt sa nu se mai intample ce ai zis mai inainte?