| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. Aproximativ acum 3-4 zile am facut sex cu prietena mea, in timpul actului s-a rupt prezervativul si ne-am oprit imediat. A 2-a zi am fost la farmacie si am luat pastila de a 2-a zi (postinor 2). Ea s-a dus si a facut dus, s-a spalat si in vagin. Prima intrebare ar fi, ea a mai luat pastila acum aproximativ 8 luni, se poate intampla ceva daca a luat-o si acum. A 2-a ar fi ca data trecuta a avut efecte adverse : ameteli, stari de oboseala, sangerari usoare. De data asta au trecut aproape 4 zile si n-a avut niciun efect advers, care ar fi riscurile unei sarcini, multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un singur sfat pot sa-ti dau: cumpara-ti prezervative cu un numar mai mic si nu ti se vor mai rupe niciodata!
Numarul unul motiv in ruperea prezervativului, este masura mare a prezervativului care se rasuceste pe penis in momentul frictiunii cu vaginul, cand la un moment dat este atat de rasucit ca se rupe.
Deci, fara jena, mergi la farmacie si cumpara-ti ceva mai mic, ca in final nu mai ajungi sa aveti dureri de cap si stres.

Cat despre efectele secundare ale pastilei de a doua zi, nu se cunsoc in totalitate, se stie ca este o bomba hormonala care iti da menstra peste cap pentru cateva luni, poti lua in greutate, pot aparea modificari endocrine la cei care sunt in crestere, unii suspecta ca sunt legate de producerea chisturilor pe ovare, de fibroame sau tumori.

| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei sangerarile si efectele adverse apar in intervalul de 4-7 zile dupa administrarea pastilei contraceptive. Posibilitatea de a se forma o sarcina depinde numai de momentul in care a fost intretinut sexul si anume; DOAR daca sexul a fost intretinut in timpul PERIOADEI FERTILE la ovulatie. Adica daca s-a produs chiar atunci sau in orele urmatoare sau a existat deja in acel moment un OVUL VIABIL in trompa uterina care sa poata fi fertilizat de un spermatozoid, intre timpul scurs din momentul patrunderii spermei in vagin si administrarea pastilei. Insa probabilitatea de a se forma o sarcina in astfel de conditii este extrem de mica daca nu chiar imposibila. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz ai procedat mai mult decat IRESPONSABIL fiindca posibilitatea de a se forma o sarcina era practic aproape IMPOSIBILA. Ti-ai nenorocit prietena pentru a 2-a oara (probabil ca si primadata a folosit INUTIL pastila) deoarece efectele hormonale de obicei sunt de lunga durata. In cazul in care ciclurile menstruale ale prietenei tale sunt mai lungi de 26-27 de zile, in a 2 zi dupa terminarea MENSTRUATIEI (nu a CICLULUI) probabil ziua a 5-6 sau a 7-a aciclului menstrual formarea unei sarcini este 95-97%IMPOSIBILA chiar daca barbatul ejaculeaza intotdeauna intentionat in vagin. Despre lichidul preejeculator nici nu poate fi vorba sa produca o sarcina, fiindca probabilitatea este mai mica de 1% chiar si in PERIOADA FERTILA. In concluzie POSIBILITATEA SARCINA este egala cu 0 (ZERO). Posibilitatea de a se deregla ciclul menstrual pe termen lung si in mod dramatic este de 100%. Iresponsabilitatea, prostia, isi au pretul lor. Multa sanatate prietenei tale!

| Nemessys a răspuns:

1. Nu se intampla nimic
2. Daca nu a mai avut nici un efect, atunci nu mai exista riscuri.
3.Cu placere

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Decizia de a lua pastila de a doua zi tine de mai multi factori. Daca e posibil o vizita la medic e recomandata. Si dupa pastila poate fi OK o vizita pentru a invata ceva din experienta.

1. Era important sa spui ceva despre ciclul fetei. Era in perioada fertila? Daca nu era in perioada fertila pastila nu are sens. Spermatozoizii traiesc pana la 5 zile daca nimeresc in mediul potrivit.

2. Al doilea lucru important este daca prezervativul s-a rupt inainte de a ejacula. Daca nu ai ejaculat si ai extras scula la timp poate v-ati grabit cu pastila. Sansele sa ramana insarcina a sunt de maxim 5%.

3. Din cate stiu se pot lua 2-3 pastile / an.

| seth2016 a răspuns:

Ce sa mai zic dupa corbulalbrosu happy. Data viitoare mergeti la medic inainte de a lua pastila de a doua zi, nu la farmacie. Pastila se poate lua in termen de maxim 72 ore.