| Alexie_Florin_1995 a întrebat:

Deci sa incep cu inceputul, ca nu imi este rusine sa zic treaba aceasta deoarece in ziua de astazi este la moda viciul asta sa zic asa si nu am de de sa ma feresc sa spun treaba asta.Deci sa incep cu inceputul despre mine sunt flacau in toata regula sa zic asa ca am 23 de ani.Eu de mic sa zic asa de la 14 ani am capatat viciu asta al masturbarii ca bine na atunci nu erau ce este in ziua de astazi atata tehnologie si atata prostie nu aveam telefoane si tin minte ca stateam mai toata ziua pe drum prin duji ca eu sunt de la tara de la sat, si viciul asta m-a invatat un baiat vecin cu mine ma duceam ziua pe la el ne jucam cu mingea mergeam dupa cuiburi de cotofene prin duji ca asa zicem noi la gradina si asa stand numai cu el ca nu prea aveam copii prin sat pe aici multi el se masturba cam in fiecare zi si m-a invatat si pe mine la acest viciu si de atunci nici pana azi de 9 ani aproape nu am reusit sa scap de acest viciu(mentionez ca sunt o fire mai retrasa si mai linistita de felul meu si nu am prietena nici in ziua de azi si nu am avut niciuna pana acum) si am incercat sa ma abtin iar cel mai mult am rezistat 1 saptamana si dupa aceea am continuat mereu.Cer un sfat daca puteti sa imi dati in legatura cu aceasta boala numita si din cate am inteles malahie si ca se scapa foarte greu de acest viciu.MULTUMESC astept cat mai multe raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Cu multa ambiție, răbdare și găsirea unei fete cu care sa ai o relație, cu timpul poți scăpa de acest viciu.

| Alexie_Florin_1995 explică (pentru Emilian65):

Multumesc pentru sfat

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e boală. E doar ceva normal pe care marea majoritate a bărbaților o fac, mai ales în lipsa unei vieți sexuale normale. Dar și ca o completare la aceasta, dacă simt nevoia.
Așadar, nu te mai stresa atât.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu te mai gandi la masturbare sau sa te mai uiti la poze xxx sau filme xxx si vei scapa de viciu.