| CatrinaAndreea a întrebat:

Mi-a întârziat menstruația 4 zile,dar am toate simptomele,dureri de burta, de sâni...am întreținut contac sexual,a fost proetajat dar am facut putin si fara prezervativ,nu a ejaculat, si era in afara perioadei fertile. Credeti da pot sa fiu însărcinată? Am facut ieri un test si a iesit negativ.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face la 7-10 zile de intarziere, NU inainte, pentru ca este facut incorect si poate arata negativ, chiar daca esti insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care contactul sexual neprotejat a fost intretinut in mod sigur/precis in afara celor 4-5 zile ale perioadei fertile de dinaintea zilei de ovulatie, teoretic formarea unei sarcini devine practic aproape intotdeauna IMPOSIBILA. De asemenea datorita faptului ca au aparut si se manifesta simptomele premenstruale, se poate considera ca nu poate exista o sarcina instalata in uter si in mod aproape sigur in zilele urmatoare va porni menstruatia. Testul de sarcina care este efectuat cu circa 3-4 zile inainte de data la care se recomanda a fi efectuata adica dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei are o acuratete/precizie de 90-95%. In orice caz/situatie testul de sarcina pe baza urinei se repeta dupa trecerea a 4-5 zile pentru a se confirma sau infirma rezultatul primului test efectuat. Cu toate acestea mici inadvertente, probabilitatea de a exista o sarcina in conditiile prezentate se poate exclude practi in totalitate. Multa saatate!

| Yon1470 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, de ce intrebi daca poti sa fii insarcinata?