| pumadidas33 a întrebat:

Recent am facut dragoste cu iubita mea si cand am simtit ca imi vine sa imi dau drumul am scos-o afara, dar am simtit cum iese o picatura atunci. Dar cand am simtit acea picatura am scos repede, este posibil ca acea picatura sa fii curs in ea sau sa ramana insarcinata? Tin sa mentionez ca o facusem pentru a doua oara, prima data fiind amandoi virgini!

Va rog ajutati-ma, dau Funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca contactul sexual s-a petrecut exact asa cum ai descris in intrebare, posibilitatea de a se forma o sarcina teoretic este destul de mica dar nu 100% IMPOSIBILA fiindca o sarcina poate lua nastere doar in cazul in care acel contact sexual a fost intretinut in PERIOADA FERTILA. Orice fata/femeie trebuie sa stie ca pentru a se forma o sarcina in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa intre, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI, indiferent de cantitatea acesteia fiindca intr-o picatura de sperma exista zeci sau sute de mii de spermatozoizi, care in acest mod vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata; IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA in mod obligatoriu in momentul producerii sexului si NEAPARAT SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. In lichidul preejeculator pot exiata spermatozoizi doar in cazul in care partenerul a ejaculat mai devreme cu cateva ore si intre timp nu a urinat. Doar tu esti cel care stie exact daca "te-ai scapat in ea", iar ea ar trebui sa stie in mod precis in ce moment al ciclului menstrual era in acel moment, deci doar voi doi sunteti in masura sa va dati voua insi-va raspunsul corect. Multa sanatate!

| pumadidas33 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci. Nu stiu sigur daca a intrat sau nu pentru ca atunci nu simteam cum se plimba prin vaginul ei, simteam doar cum se misca pielea si atunci cand incercam sa o "bag" mai tare simteam doar impactul cu corpul, dar tot nu simteam ca se misca, dar stiu ca exact in momentul in care am simtit ca vin am tras repede penisul din vaginul ei.Dar inca nu stiu sigur daca acea picatura care venea ar fi putut fi mai rapida ca mine.Ei normal ii venea ciclul intre zilele 6 si 8 ale fecarei luni, acest act sexual petrecandu-se aseara. Dar ea spune ca nu a simtit absolut nimic in acel moment. Insa eu nu sunt ferm convins daca picatura aceea ar fi fost mai rapida decat mine. Te rog ajuta-ma!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru pumadidas33):

1.) Procesul de ejacularea efectiva a spermei, de regula este prevestit cu 10-15-20 de secunde inainte de a se produce prin niste senzatii inconfundabile. In concluzie tu ai prelungit pana la limita extrema acel "avertisment" si din acest motiv nimeni nu va fi in stare sa apecieze daca ti-ai retras la timp penisul din vagin. 2. ) Se pare ca si prietena ta este lipsita de cele mai elementare/minime cunostinte privind mecanismul procreerii daca nu stie ce este un ciclu menstrual si in ce moment de produce MENSTRUATIA (nu ciclul asa cum scrii) si habar nu are de perioada fertila. In cazul in care luna de luna, MENSTRUATIA s-a produs mereu in jurul datei de 6-8 a lunii, denota faptul ca ciclul ei menstrual este REGULAT cu o durata medie/constanta de 30-31 de zile. Daca informatia ta este corecta, implicit si acest rationament devine corect si in acest caz se poate calcula ca ovulatia a avut loc probabil intre zilele de 23-25 iulie. Reiese ca sexul a avut loc dupa circa 5-7 zile fata de momentul ovulatiei. Este stabilit stiintific ca ovulul este viabil doar 24 ore, (in cazuri extrem de rare chiar si 36 de ore) si daca nu este fecundat in acel timp in scurt timp adica 1-2 zile se transforma intr-un asa numit corp galben, astfel ca in acest caz, in momentul intretinerii sexul NU MAI EXISTA nici urma de ovul viabil in organism. In concluzie teoretic si stiintific devine IMPOSIBILA formarea unei sarcini chiar si in situatia in care ai reusit "performanta" de a ejacula in vaginul ei. In concluzie daca datele sunt corecte in sensul ca ciclul ei menstrual este REGULAT si are mereu aeeasi lungime constanta de 30-31 de zile si urmeaza ca MENSTRUATIA sa aiba loc intre zilele de 6-8 august, este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in urma sexului intretinut cu 7-8 zile inainte de menstruatie. Probabil va va fi invatatura de minte si va veti informa corect macar de acum inainte asupra tuturor aspectelor ce tin de relatiile sexuale. Sanatate!

| pumadidas33 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult! Sanatate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru pumadidas33):

Aici vorbim d2 lucuri diferite, 1 este ejacularea prorpiu-zisa care se intampla cand tu te termini si este normal sa o simti si, o miniejacularea, spontana pe care nu ai cum sa o simti nici tu si nici ea, care are loc in primele secunde cand tu-ti introduci penisul in vaginul ei, este vorba oar de 2-3 picaturi de lichid seminal, cu rol de lubrefiere a pensiului in timpul frictiunii, picaturi care conbtin si sperma de la o masturbare anterioara sau de la o alta aprtida de sex. Daca ea este in perioada fertila, picatura aceea (pe care mentionez ca nu ai nici cum sa o vezi, nici cum sa o simti, pentru ca se intampla imediat cum ai introdus penisul) poate sa o lase si insarcinata.
Acum vin si te intreb, ea era in perioada fertila ori nu?
Chestia cu zilele 6si 8 ale lunii nu sunt nici pe departe explicatii corecte care trebuiesc notate si tinute foarte clar. Pentru ca diferenta doar de 1 zi, poate sa te faca fertila sau nu, ori la tine este totul foarte vag.
Deci, in ce zi a avut ultimul ciclu menstrual? Se numara intotdeauna din prima zi a ciclului? Si cate zile ii tine ciclul mentrual? are ciclul regilat de cate zile, sau neregulat?

5 răspunsuri:
| Petre_Manuel_2000 a răspuns:

Hei. Sunt iubita celui care a pus întrebarea. Gretta menstruatia nu imi vine regulat si ma tine o saptamana. Mi-a venit pe 6 iulie si s-a terminat pe 13 iulie, dar niciodata nu mi-a venit regulat. Am facut dragoste cu prietenul meu pe 29 iulie si azi (1 aug) am luat Postinor(pilula de a doua zi). Pe 30 am luat 9 antibiotice. Mai este posibila o sarcina? Corbulalbrosu stiu aproape totul despre menstruatie sunt fata si e normal. Am de 5 ani menstruatie si in urma cu 1 an am inceput sa studiez anatomia si imi aduc aminte ca nu este nevoie ca picatura de sperma sa ajunga neaparat in vagin. Gretta astept raspunsul tau