| ChristianaFata a întrebat:

(Scuzati categoria) Am o mica problema. Sunt in clasa a 8-a si toti colegii(absolut toti) rad de mine pentru ca am asa-zisa strungareata(spatiu inntre dinti). Ma mai fac si grasa(deoarece sunt plinuta) dar nu asta conteaza cel mai mult. M-au poreclit "paranteza intre dinti" si sufar cand aud asta. Nici ei nu sunt lipsiti de defecte, dar isi bat joc de altii si de mine. Poate imi dati un sfat, ceva, nu stiu... De ce trebuie sa am dintii asa? Nici mie nu imi plac, cand rad imi pun mana la gura. Acum, slava lui Dumnezeu sunt la finalul clasei, dar la liceu daca va fi tot asa nu stiu ce o sa fac. 4 ani nu cred ca o sa mai rezist. Multumesc ca m-ati ascultat.

7 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Stai linistita,am si eu cunostinte (baieti si fete) care au strungareata,si tot asa,cand erau mai micuti, mai radeau de ei,cum rad de tine acum,dar cand au crescut, a devenit ceva dragalas big grin deci stai linistita, nu e cine stie ce, altii se nasc fara un picior, altii orbi, tu nu ai nicio problema.
Chestia asta nu o sa mai conteze penste ceva timp.

| FaraNume1245 a răspuns:

La liceu nu o sa ti se mai spuna "paranteza intre dinti". Astia mai mare gasesc porecle mai ingenioase.
In fine, cu dintii nu prea cred ca ai ce face, incearca un stomatolog.
Cu grasimea, du-te la sala, slabeste cumva. Astia care sunteti grasi si nu faceti nimic sa schimbati asta dar va plangeti ati merita sa isi bata joc de voi toti oamenii de pe strada. Nu ma refer la cei care sunt grasi pentru ca au o boala, doamne fereste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent că ai fi grasă sau nu, că ai avea dinții așa sau nu, tot se va găsi cineva să zică ceva contra ta.
În fine, de ce ai dinții așa? Pentru că așa sunt ei, eu aveam un dinte crescut deasupra altor dinți, am purtat aparat dentar și s-a rezolvat, încearcă și tu, adică mergi la un medic stomatolog, poate această problemă a ta se va rezolva cu aparatul, cred că 600 lei cel mobil
2000 lei cel fix doar pentru o singură arcadă, asta dacă nu îți place.
Slăbește dacă nu îți place, fă niște exerciții simple de câteva ori pe zi, câte 6-7 minute intense, bea 2l apă, mănâncă echilibrat, moderat, variat de mai multe ori pe zi... legume, fructe, carne. ce vrei tu, fără pâine, prăjeli, dulciuri, alte porcării la pungă și sucuri din comerț, ocazional poți mânca ceva ''interzis'' dar na...
Pentru asta există rezolvare, acum că vine vacanța, te-ai putea apuca de ''lucru'' să lucrezi la tine. Mie mi se pare cute acel spațiu dintre dinți, chiar mă uitam la niște modele cu strungăreață, a da, şi extraordinara Melanie Martinez, arătau foarte faaain, dar na fiecare cu ce-i place.
Nu îți place ceva la tine, schimbă.
Nu îți mai bate capul cu schiloadele dracu din clasa ta, nu merită, dacă vei schimba ceva, fă-o pentru că tu nu consideri că e bine așa, nu pentru că ceilalți spun că nu e bine.
Good luck, Charlie!

| AlexDFY a răspuns:

Din pacate la liceu o sa fie la fel.

| Camuflaj2017x a răspuns:

Niste imbecili de care nu ar trebui sa iti pese. Tu esti de vina daca pui la suflet prostiile lor.

| Mak99 a răspuns:

Omul este cel mai feroce animal, daca iti simte slabiciunea te exploateaza sau cazut fiind iti da sa nu te mai poti ridica.Important este sa nu o mai iei personal si sa te lasi afectat, asta ii motiveaza. Poti sa iei totul in gluma si cu simtul umorului, cand iti zic intr-un fel razi impreuna cu ei sau raspunde-le cu ceva funny gen: la baieti daca te fac grasa raspunzi, iti dai seama cand o sa-mi fii dedesubt ca te sufoc si razi cu pofta, sau orice altceva.Accepta-ti defectele nu-i lasa sa vada ca te macina, ei abia asteapta asa ceva.In timp prinzi incredere in tine si nu te mai deranjeaza astea.Astept un raspuns in viitor sa-mi zici cum a fost.Ia-o incet, nu dintr-o data fii spontana si inventiva...happy

| Carrie1 a răspuns:

Rad de tine, pentru ca pur si simplu inca au o gandire puerila si pentru ca vad ca lucrul asta pe tine te deranjeaza, vor sa te enerveze. Arata le ca nu ai nimic impotriva atunci cand te striga asa, cand auzi porecla asta, razi...prefa te amuzata, asta o sa i enerveze. In plus, gaseste le si tu porecle lor. Iar cand razi, nu ti mai pune mana la gura, strungareata nu e un defect, nu trebuie sa te simti rusinata, e ceva al tau, pe care nu l are toata lumea...La liceu cu siguranta nu va mai fi asa.