| Anonim693748285916472 a întrebat:

Sunt baiat, am 13 ani, in decembrie fac 14.
Ma masturbez in fiecare zi.
Daca continui, va exista riscul sa sufar de ejaculare precoce?

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, masturbarea excesiva poate duce la ejaculare precoce, la tulburari de erectie si chiar comportament inadecvat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu va reusi sa-ti ofere un raspuns concret, sigur dar mai ales si corect intrebarii tale, fiindca fiecare organism uman poate sa reactioneze in mod complet diferit la practicarea masurbarii in exact aceleasi conditii. Probabilitatea de a fi afectat si sa-ti fie influentat procesul de ejaculare exista insa este destul de mica. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Poți ajunge la ejaculare precoce indiferent dacă te masturbezi sau nu.
Masturbarea e ceva perfect normal, mai ales la vârsta ta.

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| SkyPilot a răspuns:

Nu se poate sti. Pe unii nu ii afecteaza deloc, altii vor termina greu, altii vor termina prea repede.

| ywar a răspuns:

Nu vrei sa te masturbez eu cu ceva carte? Romana, Matematica, Fizica, Chimie, Biologie, Istorie?
Daca nici asa nu merge, pe strazi exista posturi de maturatori si care sunt bine platiti, pentru ca au si spor de rusine.

| Kerre a răspuns:

Nimeni nu stie asta, fiecare organism este diferit.

| Treaem24 a răspuns:

Nu

| antoniaidk a răspuns:

Este recomandat medical sa te masturbezi de maxim 3ori pe
Saptqmana

| doctorandus a răspuns (pentru antoniaidk):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Allanel a răspuns:

Odata pe zi nu strica, de 2, 3, 4 ori pe zi chiar este o problema?

| ajutortpu1 a răspuns:

Masturbarea și pornografia îți va distruge tinerețeawinking informează-te bine despre ce implică asta, nu te lua după toate părerile neavizate. Renunță cât mai poți!

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Da, da, stii tu ca exista adictie de masturbare/porno/sex, in timp ce Asociatia Psihiatrica Americana si Organizatia Mondiala a Sanatatii habar n-au de ce spui tu.

Probabil ai halucinatii sau delir. Medicii care trateaza de masturbare sunt: habotnici, sectanti sau ticniti.

| ajutortpu1 a răspuns (pentru doctorandus):

E suficient să îți citesc comentariul ca să-mi dau seama de efectul masturbării... pune mână pe carte, face binewinking

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Asculta: am absolvit doua facultati, una-n Romania si alta-n Olanda. Asa ca nu esti tu cea care sa-mi faca observatie ca nu stiu carte. Tu esti cea care debiteaza idei bizare, fara sustinere in lumea medicala si stiintifica. Ideea ca masturbarea cauzeaza ce zici tu e fie habotnicie de tip Sandu Napoila, fie ideatie bizara.

Prin medici sectanti ma refer la membri MISA si adventisti foarte fanatici. Doar astia si fanaticii pravoslavnici isi inchipuie ca masturbarea ar produce boli.

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Referitor la parerea pe care ai enuntat-o initial: ea contrazice puternic realitatea, de aceea mi se pare bizara. Fie vorbesti fara sa stii despre ce vorbesti, fie suferi de ideatie bizara.

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Ia spune tu: la 20 de ani ai tai (si virgina pe deasupra!) te crezi mai desteapta ca mai multi profesori universitari care au scris destul de recent manuale de pediatrie?

| ajutortpu1 a răspuns:

Prietene, faci de râs facultățile la care ai studiat sau pe care, cel puțin, le pretinzi. Ți-am zis, pune mână pe carte, pe studii serioase, scutură-te de zgură de pseudo-știință. Adevărata știință te bagă în buzunar și nu mai reușești să ieși de acolo. Baftă la cartewinking

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Epistemologia se refera la "ce pot sa stiu?" Constituie cunoastere stiintifica ceea ce este acceptat pe larg de catre comunitatea stiintifica. Punctele de vedere pe care le-am tradus sunt acceptate pe larg in comunitatea stiintifica.

Kinsey, Masters si Johnson sunt considerati azi mari deschizatori de drumuri in cercetarea medicala a sexualitatii. Consensul stiintific din medicina, psihologie si sexologie este ca cei trei au avut in mare dreptate, lucru pe care il poti constata si singura citind http://myresource.phoenix.edu/......e_Ch11.pdf

Asta e un manual de psihologie folosit pe larg in facultatile de psihologie din SUA. Dupa manualele scrise de Coon au invatat mai mult de doua milioane de studenti.

Pur si simplu nu ai invatat suficienta carte pentru a distinge intre stiinta si pseudostiinta, asa ca vorbeste ignoranta din tine. Asta nu tine de ce religie ai: majoritatea medicilor crestini si a psihologilor crestini sunt de acord cu ce am scris eu mai sus.

| ajutortpu1 a răspuns (pentru doctorandus):

Sper să fie din partea ta doar lipsă de discernământ, nu rea voință. Nu doar ca studiile serioase, nu alea în slujba ideologiei sexuale, cât și experiența demontează faptul că masturbarea este normală sau chiar benefică. Masturbarea distruge atât echilibrul fizic cât mai ales pe cel psihic. Te deconstruiește ca personalitate și îți garantează o viață minimală, la granița existenței normale. Depresia e prima care apare după autosatisfacere, lipsa de împlinire, e suficient să întrebi pe un dependent de masturbarea și pornografia ce simte.

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Daca nu ma crezi pe mine, iti propun sa discuti cu un psihiatru (eventual mai multi psihiatri) pe tema asta.

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Madam, ce spui tu sunt fabulatii sau delir mistic. Dovada c-ai bagat o teza care tine de o teorie paranoida a conspiratiei.

Chiar simpla logica demonstreaza ca masturbarea nu e daunatoare: la cati barbati si femei recunosc in statistici ca s-au masturbat, daca masturbarea ar fi daunatoare ar fi mai multi internati permanent in spitale decat persoane care sa traiasca in afara spitalelor.

97% din barbati si 80% din femei se masturbeaza. Sursa datelor: Manualul Merck, versiunea profesionala.

Citat din Coon si Mitterer: „Aproximativ 70 de procente din femeile si barbatii casatoriti se masturbeaza cel putin ocazional."

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Dependenta (adictie) de masturbare/porno/sex nu exista. Adica nu exista in DSM-5, ICD-10 si ICD-11.

| ajutortpu1 a răspuns:

Logica ta este foarte fracturată, ai mari carențe logice, ceea ce mă sperie, nu știu cum ai reușit să treci prin două centre universitare fără să rămâi cu ceva. Crești în gândire și apoi poate reușim să vorbim la un nivel care presupune știință de carte. În rest, sănătate și numai bine îți doresc.

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Asta e, madam: la 20 de ani si virgina dai lectii despre cum se fac copiii. Asta da logica! Nu cumva esti un mos cu barba condamnat la doi ani de bulau pentru santaj? Ca limbajul tau nu e deloc caracteristic pentru o virgina inocenta.

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Cei care recurg la teorii paranoide ale conspiratiei pentru a explica de ce consensul stiintific e intr-un anume fel (care nu le convine), fie sunt niste ignoranti care habar n-au ce e aia stiinta, fie sunt bolnavi psihici. Nimeni nu e obligat sa fie de acord cu consensul stiintific, dar sa sustii ca acesta a fost adoptat din motive sinistre este prostie crasa sau nebunie.

Si stai chill, daca ai fi avut ceva de invatat pe altii nu te-ai fi apucat sa predici idei care par desprinse din Itinerar psihiatric de Petre Branzei. La nivelul asta nu mai schimba medicii argumente rationale cu tine sa-ti explice unde-ai gresit, ci iti prescriu antipsihotice.