| RockyMaster a întrebat:

sunt baiat si am 15 ani si am o problemă, atunci cand penisul este in erectie nu-l pot decalota decât cam până la jumătate, în schimb cand nu este in erecție il pot decalota ușor, dar după ce intră in erectie ața încearcă sa tragă pielea in sus, dacă nu incepe să doară puțin, credeti ca e din cauza faptului că sunt virgin? După nu voi mai avea problema asta sau aș putea să am fimoză, desi nu cred caci atunci cand nu este in erecție il pot decalota complet, mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In functie de cat de mare este suprafata decalotata (dezvelita, dezgolita) a glandului penian (capul penisului) aflat in starea sa normala/naturala : flasca, se face d.p.d.v. medical clasificarea afectiunii numite fimoza, asa cum este prezentat in urmatorul tabel :
Clasificarea fimozei:
Fimoza Gradul I - preputul complet retractabil cu inel stenotic in teaca
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate.
Informatiile complete si explicatiile necesare in legatura cu aceasta afectiune a penisului sunt prezentate in articolele :
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza
https://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83
Pe baza descrierii tale se poate aprecia ca in cazul tau, penisul este afectat intr-o foarte mica masura, probabil de o fimoza care este de gradul 1 sau situata intre gradul 1 si 2 si intr-un astfel de caz poate fi tratat acasa.
Exista 2 metode prin care se poate largi deschiderea preputiului. Intro situatie cum este cea descrisa de tine, poti practica acasa exercitii de largire a deschider preputului cu ajutorul a 2 degete si folosirea unor inele elastice, asa cum este prezentat in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Fiindca dupa ce penisul intra in erectie si glandul penian (capul penisului) isi mareste volumul si din acest motiv reusesti sa-ti tragi preputiul peste gland (cap) cu o oarecare greutate, fiindca exista acel inel fibros stramt si lipsit de elasticitate la capatul extrem al preputiului. Deoarece in cazul tau afectiunea este abia perceptibila, minora si iti poti decalota glandul dar cu greutate, problema ta se poata rezolva acasa prin asa numitul procedeu Beauge, care consta in efectuarea unor decalotari repetate a penisului aflat in stare flasca sau semierecta, fiind o manopera oarecum similara cu masturbarea. In vederea inmuierii pielii preputiului si intinderii progresive a celulelor existente in acel asa numit "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent cu ajutorul caruia sa se inmoaie celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Initial procedeul consta in ungerea pielii preputiului din zona glandului (capului) cu mult unguent si dupa ce alifia este absoarbita in intregime/mare parte de pielea care acopera glandul, se trece la intinderea preputiului cu 2 degete bagate sub ea, in toate directiile, cu multa forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca niciuna din cele 2 metode prezentata nu ar da rezultate, asta ar insemna ca problema ta se poate rezolva doar chirurgical, chiar daca nu optezi pentru asa ceva. Interventia consta intr-o incizie care se realizeaza in cateva minute cu anesteziere locala, fara sa apara durere.
Spor la lucru si rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dai explicații foarte bună! Felicitări! Într-adevăr DERMOVATE este foarte bun! Fratele meu a folosit și pot sa spun ca l-a ajutat mult! Încă odată felicitări pentru răspunsurile tale! happy

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti doar un baietel. Este normal.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai FIMOZA!
Mergi ala un medic urolog sa constate gradul fimozei ca sa poata sa-ti dea sfaturi sa elimini fimoza, ca esti destuld e mare si trebuei sa-i dai voie cuculetului sa creasca si in cativa ani, sa-l poti folosii la sex.
Vzi ca, fimoza netrata duce la complicatii si chiar la imposibilitatea intretinerii unui act sexual.

| CosminCD a răspuns:

Așa este natural. Nu trebuie să intri în panică.

| RockyMaster explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri dragilor, atunci sincer va zic mi-am decalotat prima data penisul, insa ulterior am vazut ca-l pot decalota și in erecție, probabil din cauza ca fusese prima data, dar nu știu, înconjurul capului penisului este inroșit, și nu mă refer la partea de unde iese urina, partea decalotata doar pe margini adică, nu stiu, voiam sa mai spun ceva, cand penisul este decalotat, se simte ciudat când îi ating capul, teoretic nu ar trebui sa simt plăcere?