| Alissa193 a întrebat:

Salut tuturor! spuneti-mi dragostea poate aparea cu timpul? iata ma intilnesc cu un baiat de putin timp.Lui ii place foarte mult de mine si mie imi place de el, da la moment simt doar ca il plac si ca mi-e ft dor de el, restul sunt confuza...as dori sa simt ca il iubesc si as vrea sa-l iubesc pentru ca e un baiat super.
de ex cind imi intrebam prietenele daca ele sau indragostit deodata de iubitii lor imi raspundeau ca nu, ca acest sentiment a aparut cu citeva saptamini mai tirziu. ce sa cred? de ce la momentul dat nu simt un fior specific chiar daca mi-as dori.care e solutia?!
pe. s:va multumesc ca-mi sunteti mereu alaturi cu sfaturi folositoare! sunteti cei mai tari!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti iubi pe cineva de la inceput, trebuie sa treaca timp, sa ajungi sa-l cunosti, sa te castige. Cine zice ca exista dragoste la prima privire se inseala, aia e doar pasiune, si e asa de trecatoare...Azi e, maine nu mai e, nici nu-ti mai dai seama ca a fost.
Prietenul meu mi-a spus multa vreme ca ma iubeste, dar eu nu puteam, nu simteam nimic pentru el, poate doar simpatie. I-am spus sa aiba rabdare poate voi ajunge intr-o zi sa-l iubesc si eu, si asa a fost, a reusit sa-mi castige iubirea happy
La inceput eram rece, indiferenta, apoi m-am speriat cand am inceput sa devin geloasa, nu-mi venea sa cred... il iubeam!
Sentimentele puternice apar greu si dureaza, ai sa vezi! Numai bine!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei dragostea apare dupa ceva vreme, cand incepi sa-l cunosti cu adevarat, sa se cladeasca relatia, sentimentele, intimitatea.

| Adolescentul a răspuns:

Buna.Hai sa i`ti spun un asa spus mic studiu si o mica povestioara. Se spune asa ca fetele atunci cand se indragostesc de un baiat spun foarte greu " Te Iubesc ". De ce? Pt ca voi fetele aveti de cu totul altceva nevoie adica cum sa i`ti explic noi ca baieti trebuie sa va demonstram voua fetelor cat de mult va Iubim, cat de mult insemnati voi ca fete pentru noi baietii tocmai din asta aveti nevoie de dovezi, fapte... NU vorbe ceea ce nu va ajuta cu nmc ci doar va descurajeaza si va face sa va pierdeti inctredere in noi, e simplu! In timp ce un baiat spune unei fete " Te Iubesc " mai repede cu 1 luna 2 lunihappy In timp ce o fata dupa despartirea cu un iubit dragostea apare mai greu, se indragoste mai greu, in timp ce un baiat uita destul de repede ultima relatie si reia de la capat o noua relatie. Te pup ai grija de tinehappy

| AldanaBlue a răspuns:

Nu cu toti baietii vei simti acei fiori, acel foc care simti ca iti arde totul. Avem fel si fel de iubiri in viata, unele trecatoare, unele amagitoare, altele pline de pasiune... dar dragostea adevarata e greu de gasit. Ea te face sa traiesti la un alt nivel, sa simti ca plutesti, sa simti fluturasii aia nu o zi sau 2 ci timp mai indelungat, sa ii simti lipsa mereu... dar te face si sa suferi mai tare.
Cand vei intalni pe cineva si ii vei iubi sufletul in primul rand, felul de a gandi, personalitatea, chiar si defectele atunci vei intelege.
Dragostea vine cu timpul, in mare asa e. Iti trebuie timp ca sa cunosti o persoana, sa o intelegi, sa o descoperi incetul cu incetul. Sunt si iubiri fulger, sau mai degraba le putem numi pasiuni, unele rezista altele dispar din viata noastra la fel de repede cum au venit.
Ai citit "Adam si Eva " de Rebreanu? Daca nu, cauta cartea si sunt sigura ca te va incanta.
Nu te forta sa iubesti. Lasa lucrurile sa vina de la sine. Traieste momentul, nu il anticipa.

| Pufulete666 a răspuns:

Sentimentul asta care apare mai tarziu, eu cred ca e doar un atasament sentimental, o obisnuintza, nu cred ca e tocmai dragoste (doar parerea mea) sau poate ca de-a lungul timpului o sa te indragostesti de el dar eu cred ca e mult mai bine doar sa ti la el, chiar nu inteleg dc sa te indragostesti, dupa aceea o sa suferi la despartire, la certuri, etc.
Daca u chiar iti doresti sa te indragostesti sper sa reusesti desi as vrea sa stiu care ar fi motivul.
O zi buna si mult noroc!

| Deita a răspuns:

Daca el te adora atit de mult, lasa-te iubita atita timp pina rezolvi si tu cu sentimentele tale, insa nu astepta prea mult caci poti sa-l ranesti si pe el pina la urma.Incearaca sa-i raspunzi la fel si daca iti reuseste mergi mai depatre. Nu te descuraja, in dragoste trebuie sa te daruiesti cu trup si suflet,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea apare cand nu te astepti. cand spui cuiva te iubesc...pai simt lucrul asta, nu zice doar asa de dragul de a spune happy