| VladMarian77 a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar o cutie de prezervative Durex Extra Safe dar nu stiu cum sa aleg marimea. Adica m-am uitat pe alta cutie (Durex Intense) si scria marimea 56 mm dar nu am inteles cum e posibil sau cum se calculeaza. Nu mi-am mai cumparat pana acum dar am facut destul de mult sex neprotejat insa vine revelionul si se anunta noapte alba.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Marimea 56 mm a prezervativului, reprezinta lungimea aplatizata a inelului (cercului) existent la capatul deschis. Adica inseamna ca inelul prezrtvativului are perimetrul de 2 X 56 = 112 mm lungime si on acest caz prezervativul respectiv ca sa stea perfect fixat si intins si sa nu se miste alunece, roteasca, se potriveste pe un penis care are circumferinta de minim 120-125 mm.
Marimea prezervativului care urmeaza sa se potriveasca perfect pe penis se alege NUMAI/DOAR in functie de grosimea penisului care se determina prin masurarea circumferintei in mm, valoare care se imparte la 2 si din rezultatul obtinut se scad 10-15 unitati. Valoarea astfel determinata/obtinuta trebuie sa fie cea care corespunde cu numarul inscris pe ambalajul fiecarui prezervativ. Rezulta ca marimea prezervativului corect, se alege in functie de grosimea penisului si nu de lunginea acestuia, deoarece in general prezervativele sunt fabricate in urmatoare 3 dimensiune si anume 178m; 195mm si 205mm lungime, dar exista si prezervative cu dimensiuni EXTRA pana la un maxim de 251mm lungime. In schimb ca si largime sunt fabricate in 4-5 tipodimensiuni/marimi/largimi si anume; care pot fi notate uneori si prin literele "S", "M", "L", "XL" si "Extra large" (small, medium, large) sau cu numere care reprezinta latimea aplatizata a prezervativului masurat in mm, care incepe de la 43-45 mm si creste cam din 3 in 3 mm si ajunge la latimea maxima de 66 mm. In cazul prezervativelor fabricate sub brandul Durex, lista completa cu modelele si dimensiunile este urmatoarea : Brand;; Style;; Length (mm);; Width (max/min in mm)
-Durex Close Fit 178 49
-Sensation 178 52
-Ribbed 178 53
-Pleasuremax 195 66/54
-Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 63/52
- Avanti Ultima 205 63/52
-Comfort XL 251 63/54
Sper sa fii multumit de informatiile oferite Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prezervativele se cumpara dupa grosimea cucului, nu dupa lungimea lui.
Masori acasa grosimea cucului si cand te duci la magazin, stii ce sa cumperi.
Nu-ti fa probleme cu lungimeaa, ca toate sunt standard de 20-22cm., grosimea este cea care decide la masura corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun sincer ca nici eu nu stiu cum e treaba cu marimile astea. Am luat si eu odata si cred ca am stat la raionul cu prezervative din Kaufland ( ma rog,era o casa inchisa pentru ca prezervativele doar la case le gasesti ) cam o jumatate de ora pana m-am enervat si am luat la nimereala.
Am mers,m-am intalnit cu fata,.mi-am facut treaba a fost okay.
Dupa cateva saptamani merg sa iau alta cutie de prezervative si am intampinat alta problema :nu mai stiam ce prezervative am luat inainte. Asa de excitat eram incat,la pachetul precedent,nu stiu ce am facut cu cutia. Am aruncat nu stiu unde sau poate am "mancat-o?".

A doua oara am luat din nou la nimereala. Am mers, m-am intalnit cu fata, am inceput sa facem fichi-fichi, numai ca...

M-am trezit ca am pierdut prezervativul prin interiorul fetei. Zic "ce pnm?" Marimea prezervativului era prea mare si mi-a cazut de pe penis. Apoi o cautam cu degetele sa ii scot prezervativul afara. In timp ce o cautam, nebuna ( fata ) era cat pe ce sa aiba si un orgasm. laughing amuzanta poveste, dar si stanjenitoare intamplarea.

La fel eram si eu, faceam fara protectie pana m-am trezit ca era una gravida cu mine si m-am decis sa nu mai merg fara protectie pentru ca ajung sa am cresa acasa. laughing Dar tot nu inteleg cu marimile astea de prezervative.

| VladMarian77 explică (pentru anonim_4396):

laughing)) hai ca a fost smecherie. Zicea unu ca cica inmultesti marimea cu 2 gen pe cutie scrie 56 mm si faci 56 × 2 dar da vreo 11 cm ce dq laughing

| Goete a răspuns (pentru VladMarian77):

E simplu sa-i masori circumferinta cu un metru de croitorie, daca ti se pare absurd