| XoMasquaradeXo a întrebat:

Dacă folosim două metode contraceptive combinate ( ex. prezervativ + pilule la recomandarea medicului sau altele ) există șanse să rămân însărcinată? Întreb pentru că am auzit de o fată care lua pastile anticoncepționale, a uitat să ia una si a rămas gravidă. Ce părere aveți sau ce metode folosiți?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca respecti cu strictete sfatul medicului in luarea anticonceptionalelor, nu ai cum sa ramai gravida.
Totusi, antibioticele scad efectul anticonceptionalelor si poti ramane insarcinata in perioada in care le iei.

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Prezervative, frate. Daca iti e asa frica si esti asa sceptica mai bine nu mai faci deloc. I-am mai auzit odata pe unii ca si-au pus 3 prezervative in acelasi timp doar sa diminueze riscul, s-au frecat intre ele si s-au rupt toate.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu va place prezervativul poti lua si pastile contraceptive.Dar la recomandarea medicului, chiar daca nu fac prea bine organismului.Problema este ca trebuie sa-ti amintesti sa le iei. Spun asta ca multi se vaita pe aici ca au uitat parola/codul la telefon. Ceea ce nu se compara cu uitatul unei pastile.Prezervativul te mai scuteste si de contactarea unor boli.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca se formeaza o sarcina fiindca s-a uitat sa se administreze o pastila nu inseamna ca este de vina metoda contraceptiva folosita, ci se datoreaza faptul ca s-a gresit. In consecinta este absolut inutil sa se foloseasca inca o metoda complementara care ofera o protectie incomparabil mai mica de doar 96-97% fata de 99%, deci nu necesita sa fie "ajutata" fiindca este similar cu imbracarea in miezul iernii pe un ger cumplit a unui maieu peste o haina groasa de blana. happy Cea mai eficienta metoda inventata pana inprezent cu o protectie garantata de 99, 4-99, 6% o reprezinta inelul intravaginal cu emisie continua de hormoni (de 24/24 ore) denumit NuvaRing.

| neutrino a răspuns:

Un prezervativ bine pus este suficient. Hai sa nu exageram cu anticonceptionalele care nu fac totusi bine organismului.

| Emilian65 a răspuns:

In aceste conditii, sansele de a ramane gravida sunt nule.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca combini astea doua metode, sansele sa ramai insarcinata sunt 0. Daca folosesti doar pilule si te abati de la tratament e posibil sa ramai, dar daca folosesti si prezervativ e imposibil.

| Kira5854 a răspuns:

Prezervative plus calendar, eu zic ca e destul:informeaza-te bine despre metoda calendarului, vezi ca ovulatie stii cand o ai in functie de secretia vaginala, care din consistenta cremoasa si culoare alb-usor transparent, care nu se intinde, devine transparenta, si se intinde in momentul in care apropii si indepartezi degetul mare de cel aratator, vei observa ca aceasta se intinde si este elastica. Are consistenta albusului de ou. Asta se intampla in a 12-14 zi a ciclului menstrual de aproximativ 28 de zile, la fiecare zi in plus, mai adaugi inca o zi la ovulatie exemplu: ciclu emnstrual de 32 de zile, ovulatia in jur de a 16-18 zi. Dupa 2 zile dupa ce ai constatat ovulatia, totul este sigur si poti face sex chiar si fara prezervativ. Pentru mai multa securitate, folosesti si prezervativul, iar sansele sunt mai mici de 1% sa se implanteze o sarcina nedorita.