| anotherwoman a întrebat:

Salutare, TPU.

Vin de data asta cu o intrebare pentru baieti, dar as aprecia si parerea unor fete.
Am 26 de ani, sunt singura de ceva timp si nu prea ma pricep la dating ca sa zic asa. Am avut numai relatii lungi pana acum, asumate de la primul sarut si sincer de cand m-am mutat in Bucuresti mi se pare ca-i haos total la capitolul asta.
Intrebarea pe care o am se refera la cum se refuza o a doua intalnire? Va dau exemplul meu: sunt abordata de un tip, vorbim ce vorbim (in mod normal nu dureaza mai mult de 2 saptamani), totul decurge bine, iar apoi iesim.
Chiar daca la intalnire decurge totul mai mult decat ok, adica stam de vorba pe diverse subiecte, radem, etc, la sfarsit observ ca nu-s atrasa fizic.
E frustrant sa ti se para un om potrivit pentru tine si cand te vezi cu el sa constati ca nu ai nicio atractie fizica. Mai frustrant este cand el te place si te invita la o a doua intalnire.
Acestea fiind zise, intrebarea este: cum refuzi politicos o a doua intalnire?
Cum ii spui ca iti place personalitatea pe care o are, dar ca nu esti atrasa si nu vezi in viitor rostul unei revederi?
Daca imi spuneti de block, mai bine nu va obositi.Nu-s genul de persoana care sa dea seen sau sa dispara asa.

Multumesc si sper sa ma ajutatihappy

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ca esti prea cusurgioaca si de aceea nu-i bun niciunul pentru tine.
Mai auto analizeaza-te si incearca sa accepti si oamenii mai putin frumosi, dar cu suflet bun, ca o sa alergi pana la 40 de ani dupa feti frumosi si tot singura vei ramane.

| mihai69 a răspuns:

Păi nu cred că e o rețetă universală. Depinde mult de fiecare „rejectat".
Și cred că sinceritatea ar fi cea mai bună soluție: îi spui omului franc în față - „amice, mă bucur că am avut plăcerea să te cunosc, dar în afară de prietenie nu îți pot oferi mai mult - pur și simplu nu ești genul meu". Sau ceva cam asemănător - cred că ai prins ideea.
Deși... nu cred că ar fi rău dacă ai acorda și o a doua șansă. Poate la prima întâlnire omul a fost mai timid sau eu știu...
Baftă!

| anotherwoman explică (pentru mihai69):

Crezi tu ca la o a doua intalnire as putea simti ceva daca n-am facut-o din prima? Ma cunosc foarte bine zic eu si am observat ca daca prima oara cand vad o persoana la fata si nu ma simt atrasa, sanatate.
Am friendzone-uit multe persoane asa, din pacate, persoane din anturaj/job care dupa o perioada au incercat o abaordare mai serioasa si a trebui sa-i refuz fara a le da sansa de a iesi macar o data. Acum ca am tastat asta simt ca n-am procedat bine atuncilaughing

| mihai69 a răspuns (pentru anotherwoman):

Nu ți s-a întâmplat niciodată să mergi de două ori într-un muzeu, și privind de fiecare dată o aceeași pictură, să o vezi puțin diferit? Sau în același loc, dar în anotimpuri diferite? etc.
Nu spun că musai să fie cum zic eu, doar că merită să încerci. Ce ai de pierdut? (în afară de câteva ore?)

| RAY a răspuns (pentru anotherwoman):

Dar,parca fizicul nu avea importanta cand alegeti un barbat, am fost facut nebun pe TPU pentru ca am spus ca conteaza si fizicul, wow in sf o fata sincera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

26 de ani ai mămică dar vezi că acuș prinzi 30 și nu o sa se mai uite nici dracu la tine și atunci o sa ajungi atât de disperată încât o să accepți pe unu care e mai praf decât ăștia cu care ieși tu acum.
Daca ești abordată de un tip și ăla reușește să te facă să fii atrasa de el este pentru că are experiență și știe cum să se facă plăcut de tine, te excita pentru că are o tactica care de cele mai multe ori funcționează pe 18 din 20 de femei. Nu pentru că are el ceva special fata de alții.

Încă mai ai timp sa apreciezi și să formezi ceva cu aia care te apreciază acum, tu ești plictisita repede pentru că foarte mulți te abordeaza. Eu zic sa rupi contactul și să te concentrezi pe un singur tip deodata sa vezi cum îți crește interesul, nu ii tine pe alții ca plan de rezervă că așa majoritatea oamenilor se plictisesc la întâlniri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu, ii spui ca nu vezi ca relatia sa aiba vreun viitor, asa ca trebuie sa refuzi invitatia ca sa nu mai pierdeți timp niciunul.

| Paul754880338 a răspuns:

Imi pare ca in spatele intrebarii vad o cantitate considerabila de bun simt, care te retine de la a refuza direct. Suna frumos, dar orice minciunica ar anula farmecul bunului simt. Deci, spune adevarul! Conteaza desigur tonul cu care il spui si cuvintele pe care le folosesti, dar adevarul este tot ce ai vrea si tu sa auzi in astfel de situatie, nu?

| 90210 a răspuns:

Stiu ce zici. Eu m-am nascut in Bucuresti si stiu ca este un oras haotic si iti gasesti greu un baiat okay. Gasesti tot felul de ciudati. Doar intra pe tinder si o sa vezi ce ciudati gasesti. Acum cam 2 ani era mult mai okay. Eu acolo mi-am cunoscut iubitul si suntem impreuna de aproape 3 ani si culmea el este din Constanta.
Sfatul meu este sa faci si tu cum imi ziceau si mie baietii: mai vorbim. Stiam de la asta ca n-o sa ma mai caute, dar nu eram suparata pentru ca nici mie nu-mi placuse de ei laughing)
Exact cum ai spus si tu! Este ciudat sa ai atata chimie prin mesaje si in realitate 0. Raspunde-le mai rar sau spune-le ca esti ocupata. Si eu a trebuit sa refuz o a doua intalnire pentru ca nu-mi placuse de el. Ziceam ca am treaba, ca sunt la facultate etc

| simpluone a răspuns:

Eu personal prefer un raspuns simplu dar sincer. POti spune ca ii multumesti pentru timpul acordat dar nu crezi ca are rostul sa continuati. Nu trebuie sa motivezi neaparat. Daca nu intelege el inseamna ca e cam prost si oricum nu merita sa-ti bati capul. Cu toate astea asteapta-te la insistente insa le poti raspunde la fel si cu timpul se vor lasa pagubasi. Insa ceea ce vreau sa spun este ca unele persoane chiar merita o a doua intalnire sau chiar mai multe. Oricat de priceputa in materie de caracterizari te crezi vei avea surprize. Prima intalnire e de obicei tensionata, emotiva nu vei putea face decat o filtrare grosiera a caracterului. Asa ca daca tu simti ca merita o a doua intalnire ai putea sa i-o acorzi chiar daca fizic nu esti prea atrasa. Femeile in general au tendinta de a visa printul pe cal alb care pana la urma se dovedeste ca este gay.

| SasukeCS2 a răspuns:

Nu mai vorbi cu persoanele care nu au poze. Iesi la intalnire doar cu barbatii care iti plac vazandu-le pozele mai intai.