| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Repede ajutati-ma cu cateva sfaturi m-am indragostit de o fata cu care am copilarit impreuna dar nu pot sa ii spun ce simt. De ce este asa greu sa spui cuiva ce simti nu inteleg de multe ori ma duceam spre ea cu gandul "Acum e acum nu mai dau inapoi" dar faceam cale intoarsa parca sunt nervos eu pe mine ca nu pot face asta.
Mintea mea zboara toata ziua ma gandesc numai la ea, nu mai sunt atent nicaieri ce intra pe o parte iese pe cealalta nu am patit niciodata sa ma dea asa tare o fata peste cap ca acum.
Ce sa fac oricat incerc nu pot neam sa ii spun ca o plac cand ma duc spre ea ma tai tot si incep sa tremur de emotie.
Am incercat sa ma incurajez dar nu a mers ce sa fac deja simt ca innebunesc daca mai stau mult asa din cap nu-mi iese nici daca o scot cu patentu ce sa fac?
Funda + vot + cel mai util raspuns cel care l-a dat il votez utilizatorul lunii cand va veni concursul din nou luna asta.

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

De ce ne e greu sa ne exprimam sentimentele? Simplu : din lasitate. Preferam sa traim din iluzii (deseori false) decat sa ne izbim de adevar si sa vedem ca ni se ia pana si posibilitatea de a fabula in capul nostru.
Dar tot trebuie facut pasul asta odata s-odata.
Trebuie sa risti pentru ca altfel toate sentimetele sunt degeaba si risti sa te hotarasti sa vorbesti cand va fi prea tarziu.
Dar sa fii constient de toate variantele. Adica, ok, pastreaza-ti speranta dar nu ignora si posibilitatea unei respingeri.
Cu cat esti mai pregatit psihic pentru orice, cu atat te iau lucrurile mai putin prin surprindere si suferi mai putin.
Discutia cu ea trebuie sa fie una lejera in care tu ii explici ca s-a intamplat lucrul asta in interiorul tau si ca ai asteptat sa vezi daca este real sau nu si ti-ar placea sa stii daca exista vreo posibilitate ca sentimentele tale sa fie impartasite.
Nu o coplesi cu declaratii de amor siropoase, nu ii cere raspunsuri pe moment si nu da cu stangul in dreptul pana scoti ceva pe gura. Trateaza totul ca fiind cel mai normal lucru din lume.In felul asta nu o scoti foarte mult nici e ea din zona de confort.
Informeaza doar, nu cere participare decat in sensul ca o poti intreba : cum ti se pare, ce parere ai..etc.
Spune-i ca ai fi cel mai fericit daca sentimentele tale au reciprocitate din partea ei, dar ca vei intelege daca nu si vei incerca sa ii intelegi motivele.
Acuma nu intelege din raspunsul meu ca trebuie sa ii comunici asta ca printr-o telegrama. Pur si simplu trebuie sa para natural si degajat ce ai tu de declarat.
Bafta.

6 răspunsuri:
| Madnees a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa te hotarasti o data sa o inviti undeva. sa fiti doar voi 2 si din una in alta sa ii dai de inteles ca o placi. e mai usor decat sa ii spui direct si in felul asta nici nu o sperii big grin. eu asa cred ca e cel mai simplu si pentru tine si pentru ea.
PS: La cat de frumos ai scris, ma indoiesc de faptul ca o sa te refuze. E o fata foarte norocoasa! Bafta!winking

| TheBrainiac a răspuns:

Salut! Daca te uiti la intrebarile mele, vei vedea ca si eu aveam aceeasi problema in urma cu ceva timp. Asa ca, pot sa te ajut. Am descoperit intre timp ca nu-ti face bine sa ii zici unei fete ca iti place de ea, decat daca sunteti deja impreuna. Si decat sa iti dai singur cu pumnii in c..ie, mai bine deschizi o conversatie cu ea si urmaresti semnalele pozitive. Ca sa vezi cum reactioneaza, fa-i un compliment. De ex, poti sa-i spui: "Imi plac foarte mult cerceii tai." Simplu, nu? De aici, iti poti da seama ce sa faci mai departe. Succes!

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Ungest dragut face cat o mie de cuvinte,eu stiu,o floare, o invitatie la teatru-daca e la moda in cercul vostru,- un spectacol, o cofetarie, un zambet, un compliment? o sa vezi ca dragostea nu are nevoie de cuvintemlasa ochii sa vorbeasca.Succes!

| eveoops a răspuns:

Wow. Ce dragut. Pai trebuie sa-ti faci curaj o data si o data sa ii zici. Si cand o faci sa fiti singuri. Incearca sa bei o bere inainte, ceva. Iubitul meu asa a facut inainte sa imi spuna ca ma iubeste. La fel ca tine, nu avea curaj si reactiona la fel ca tine. Plus cand ieseam in gasca se uita mereu la mine. Si tot asa, suntem prieteni de mult timp. El spune ca cel mai important sa nu'ti fie frica de raspuns si sa ai gandirea ca daca nu incerci o pierzi. Din cate am citit vad ca iti place mult de ea si chiar esti indragostit, nu? Sa nu iti pierzi sansa de ai zice, ca poate o sa-i placa de altul si va fi prea tarziu. Alegeti bine cuvintele, uita'te in ochii ei, poate sa rosesti putin big grin si NU O SPUNE DIRECT. Altfel se sperie. Sper sa-ti fie de ajutor si bafta. Iti tin pumniiwinking

| eveoops a răspuns:

Wow. Ce dragut. Pai trebuie sa-ti faci curaj o data si o data sa ii zici. Si cand o faci sa fiti singuri. Incearca sa bei o bere inainte, ceva. Iubitul meu asa a facut inainte sa imi spuna ca ma iubeste. La fel ca tine, nu avea curaj so reactiona la fel ca tine. Plus cand ieseam in gasca se uita mereu la mine. Si tot asa, suntem prieteni de mult timp. El spune ca cel mai important sa nu'ti fie frica de raspuns si sa ai gandirea ca daca nu incerci o pierzi. Din cate am citit vad ca iti place mult de ea si chiar esti indragostit, nu? Sa nu iti pierzi sansa de ai zice, ca poate o sa-i placa de altul si va fi prea tarziu. Alegeti bine cuvintele, uita'te in ochii ei, poate sa rosesti putin big grin si NU O SPUNE DIRECT. Altfel se sperie. Sper sa-ti fie de ajutor si bafta. Iti tin pumniiwinking

| And33 a răspuns:

Din pacate a-ti exprima sentimentele e foarte greu..in primul rand e teama ca daca iti vei dezvalui sentimentele vei pierde si "frimiturile" adica vei pierde pana si postura aceea de prieten.E greu pentru ca apare teama de a auzi un refuz..si mai e o teama, te temi sa nu interpretezi gresit gesturile ei/lui si cand ii vei spune ca il/o placi sa auzi ca si el/ea te place dar doar ca pe un prieten. In cazul meu exista un feed-back.un filing ca sa spun asa..si doar atat.Sa iti dau un exemplu din viata mea.L-am cunoscut inainte cu o zi de botezul finului meu (m-am inteles cu cumatrul meu singura fiind m-am inteles sa ii botez copilul, nas fiind chiar fratele sau).Pe tot parcursul botezului si in ziua precedenta am fost de nedespartit. unde era el eram si eu. unde eram eu era si el.Toti prietenii lui mi-au spus in acea seara ca el este indragostit de mine..si eu il placeam dar nu am facut niciun pas. Ne intelegeam foare bine, ne retrageam mereu impreuna intr-un coltisor pentru a vorbi vrute si nevrute cand dansul ne epuiza. aveam mereu grija unul de celalalt (mai ales el de mine, sa nu ma doara picioarele de la tocuri, sa mananc, sa ma hidratez etc)..ne intelegeam din priviri si asta era de ajuns. Dupa 2 zile am facut rost de nr lui de telefon (mi l-a dat fratele sau) si au continuat discutiile.ore intregi.din care adesea erau momente de tacere.o lunga si dureroasa tacere in care fiecare vroiam sa ne spunem ceva dar niciodata nu o faceam.Il plac..ma place..imi e drag.ii sunt draga.dar nici azi. dupa 6 luni niciunul dintre noi nu si-a facut prieten/prietena..si totusi nu ne-am spus niciodata nimic despre sentimentele noastre..doar prietenii o mai spun din cand in candstraight face