| IMMORTALITY_6863 a întrebat:

Salutari.

Sunt baiat, 16 ani. Problema este ca ma masturbez de la 13 ani ( stiu, cea mai mare prostie ) uneori chiar si de 2 ori pe zi. De o luna mi-am propus sa ma las devenind oarecum constinent de consecinte. Acum cateva zile am incercat un prezervativ si am zis sa vad cum e cu prezervativ... am ejaculat dupa nici 1 minut straight face, am cautat pe google "ejaculare precoce" si a inceput sa ma doara capul.
De fapt cred ca la un act sexual nu trec nici de preludiu, prima data in viata cand ma gandesc in viitor. Acum incerc sa ma "antrenez" uitandu-ma la p0rn fara sa "fac" nimic.

Intrebarea mea este ce as putea face ca pe viitor sa nu am probleme din cauza ca m-am masturbat 3 ani? Zic pe viitor fiindca nu am avut niciodata o prietena si nici nu cred ca voi avea prea curand.

Va rog sa tratati intrebarea cu seriozitate!
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Te duci la medic si-ti faci imediat o prietena,chiar care nu-ti place! Vezi tu,tu vrei sa gresesti in continuare,la fel de grav ca pana acum! Nu-i destul ca ai ajuns la dragostea "manuala", nu-i de ajuns ca probabil ti s-a instalat ejacularea precoce, dar te uiti in continuare la filme porno si nu vrei prietena asa curand.Bravo,spune-i prietenei actuale, mainii, sa stea cuminte in banca ei.Cu ea trebuie sa scrii,sa muncesti. nu sa-ti produca fericirea suprema. Din raspunsurile pe care le primesti,invata, nu prelua doar ce-ti convine, ai facut destul de multe prostii dupa capul tau.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stai linistit ca nu patesti nimic, tu lasate de masturbare ca daca continui cu ea nu o sa simti placere in relatiile sexuale.

| Diddy a răspuns:

Masturbarea este stimularea manuala a organelor genitale, prin care ne descoperim corpul si placerea.
Masturbarea nu e anormala, nici daunatoare, problema apare atunci cand ramane singura activitate sexuala, cand adolescentul sau adultul nu cauta un partener. Dimpotriva ea este normala la orice varsta si nu trebuie sa ingrijoreze nici pe adolescent nici pe parinti daca nu este excesiva si daca nu are loc in public. Exista o multime de conceptii gresite despre masturbare: nu mai cresti daca te masturbezi, vei deveni steril sau impotent, vei innebuni, iti vor iesi cosuri etc.Masturbarea este folosita frecvent pentru a micsora tensiunea sau stresul.
O data cu pubertatea creste atentia acordata sexualitatii. Gandul la anumite persoane il pot face pe tanar sa se simta intr-un mod special si sa simta o tensiune placuta in organele sexuale care se cere amplificata. Organele sexuale externe devin mai sensibile la atingeri usoare, ca de exemplu cele de la spalare, la dus.

Baietii au erectie cand se gandesc la sex sau la o fata care ii atrage. La fel, fetele incep sa simta dorinta sexuala. Acestea sunt trairi firesti.
Esti normal/normala si daca te masturbezi de 3-4 ori pe zi si daca nu te masturbezi deloc. Este vorba oricum doar de o perioada. Dupa ce incepem sa avem relatii sexuale nevoia de masturbare scade. Dar e ok sa te masturbezi si dupa ce ai inceput relatiile sexuale. Varsta pubertatii este cea in care un individ se masturbeaza cel mai frecvent.

Daca incerci sa-ti reprimi dorinta de masturbare te simti neplacut, nelinistit. Asta pentru ca este o nevoie fiziologica ce nu a fost implinita.

| IMMORTALITY_6863 explică:

@gigiro la medic ce sa fac?
Incerc acum "tratamenutul Kegel"
Multumesc de raspunsuri.