| EdyAlexandru a întrebat:

Saut,TPU.
Am probleme de dragoste.
Eu am cunoscut o fata acum aproximativ 2 ani, sitam in aceeasi zona.Noi de obicei eram mai la distanta unul de celalalt, pe unii baietii din zona ii imbratiseaza pe mine nu pentru ca mie nu prea imi place sa imbratisez prea mult.si ea cred ca a observat asta...
Dar acum recent in urma cu vreo 3 zile, eu am intrebat-o daca cumva ii place de un baiat (pe facebook),( acel baiat e prietenul meu cel mai bun ), si ea a zis ca da. I-am zis sa ne intalnim sa-i spun cum sa procedeze ca ei ii era frica sa ii spuna ca il iubeste pentru ca ea credea capoate no sa se mai comporte la fel cu ea.
Si i-am zis ca il cunos de vreo 3-4 ani si il cunosc foarte bine.
Asa ca i-am zis ca poate sa-i spuna ca nu se va supara pe ea, ca nu are de ce.
Ieri ia trimis mesajul ca il place, si eu in acelasi timp am vorbit cu amandoi pe facebook.Am vorbit cu prietenu meu si i-am zis: ce faci? El a zis ca sta si vorbeste cu acea fata.Eu am zis despre ce? El a zis ca nu vrea sai deie sperante stiind ca si mie imi place de ea si eu i-am zis sa se bage cu ea pentru ca eu oricum n-am nicio sansa. Si el a zis poate ai Dar eu am zis: Nu am,te rog nu ii spune ca nu vrei sa fi cu ea ca e foarte sensibila,daca ea e fericita, si eu sunt fericit.A zis da, si am intrebat-o cum a fost? si ea: iiii a spus ca ma place si se baga cu mine! Si apoi am zis vezi? Ti-am zis ca il cunosc.
Si ea:Oricum tu ai facut aproape tot happy
Mersi mult de tot.
Si eu: N-ai pentru ce.
Credeti ca m-ar placea pentru ca am ajutat-o si ca a vazut ca sunt bun?
Apropo eu sunt gras( 90 kg ) si am 14 ani sad
si oricum nu-s deformat la corp, Da na am Tate si din astea... hai ca burta mi-a trag da oricum merg la sala anul asta.
Deci intrebarea mea este: Credeti ca as avea vreo sansa cu ea sau credeti ca nu sar baga cu mine pentru. cas gras?
Si a doua intrebare ce ar trebui sa fac? Deci chiar o iubesc mult de tot si nu stiu ce sa fac sad unii prieteni imi zic ca daca as fi "Destept" as putea sa ma bag direct cu ea da eu nu prea ma pricep la capitolul "Dragoste"
Va rog am nevoie de ajutor crying.

9 răspunsuri:
| AdyAdeluş a răspuns:

Interesant. Garantat intr-o relatie nu s-ar baga cu tine, poate din cauza aspectului fizic. Dar nu asta e problema. Faza este ca tu l-ai ajutat pe prietenul tau sa se bage cu ea...dar tu, care iti placea de ea ai zis ca poate isi va da seama ca ai facut pentru ea faptul ca s-a cuplat cu ala, ca sa fie fericita? Cum ai putut gandi asa? Wow. Mai sunt si oameni de astia? Superr. Dar faza este ca tu o vrei pentru tine da o dai la altu. Asta e altceva. Sigur relatia nu va dura mult la varsta asta. Poti fi tu urmatorul. Bafta.winking

| anonimg a răspuns:

Nu este timpul acum pentru prieteniile cu persoane de sex opus.
Te sfatuiesc sa nu te bagi nici pentru tine si pentru altii in astfel de relatii. I-ati gandul de la fata aceea; schimba-ti si prietenii daca tovarasia lor nu este buna. Cauta sa fii placut lui Dumnezeu, daca vrei sa nu ai de suferit.
Relatia de prietenie cu o persoana de sex opus daca nu are o tinta (si aceasta trebuie sa fie casatoria) va fi un esec. Cand o sa fii pregatit pentru casatorie de-abia atunci poti sa te imprietenesti cu cineva.
Te sfatuiesc sa nu mai privesti nici la prieteni si nici la colegi ca ei ei au prietene si tu nu. Nu te lasa condus de sentimente, ci lasa-te condus de ratiune.
Acum este timpul sa iti pui tinte in viata. Una este ca sa slabesti -si e foarte bine lucrul acesta; chiar te incurajez. Ai grija si de hrana ta zilnica: cat mai putina carne, lapte, oua, branza, si cat mai multe vegetale. Consuma paine integrala(neagra, cu tarate, integrala) si fugi de produsele rafinate(paine alba, paste fainoase, produse de patiserie).
Este timpul sa citesti o carte buna. Iar aici ai valoroasele carti ale lui Ben Carson -un baiat de mahala caruia nu-i placea sa citeasca si nici nu stia cum sa invete la scolala; din "cap-secul" clasei -cum il numeau colegii- a ajuns intr-un an si jumatate sa fie printre primii din clasa. Incepe cu asta: http://www.viatasisanatate.ro/maini-inzestrate
Si apoi poti continua cu asta: "http://www.viatasisanatate.ro/gandeste-cutezator
Este timpul sa lucrezi si la caracter -acolo unde stii ca este nevoie de lucru. Fii amabil cu toti oamenii -inclusiv cu prietenul de care ai povestiti mai sus. Este adevarat ca te simti frustrat de ceea ce ai facut -si ca fata aceea ar fi putut sa fie a ta-, dar sa nu iti para rau. Inainte ca cineva sa ceara prietenia cuiva, trebuie sa cunosti caracterul viitorului prieten. O fata chiar daca se numeste 'fata', asta nu inseamna ca are un caracter veritabil. Asculta de Dumnezeu -indreapta-ti inima catre El- si vei vedea ce viata binecuvantata vei avea.

| ywar a răspuns (pentru anonimg):

E foarte frumos ceea ce i-ai scris tu, dar ma tem ca asta-i un viitor cocalar care sta la shaorma, are burta de nu-si mai vede inzestrarea si scuipa seminte in intersectie. Evident va fi taximetrist, nu va cunoaste strazi si te va duce la primul mall crezand ca valoarea suprema este acolo. In niciun caz nu va cunoaste vreodata drumul spre Ateneu, Opera, vreo sala de concert. La el Guta de maimuta sa fie, ca in rest...

| anonimg a răspuns (pentru ywar):

Nu este timpul pentru descurajare; cuvintele ori darama, ori zidesc. Daca este sa gasim o vina la oameni, aceasta se afla la parinti si nu la copii.
Adevarata educatie este departe de a fi gasita la Ateneu, la Opera, la Teatru, sau studiind carti de specialitate. Adevarata educatie pe care parintii trebuie sa le-o da copiilor lor, este aceea de a-i invata sa se increada in Dumnezeu; sa faca din El temelie, sprijin si adapost atunci cand valurile vietii ii izbesc pe toti oamenii, acestea netinand cont nici de ce-a mai frageda varsta si nici de ce-a mai inaintata.

Cu toate acestea -tie iti scriu EdyAlexandru-, chiar daca parintii tai au neglijat aceasta, nu este tarziu nici acum sa iti faci sprijin din Dumnezeu, sa Il faci Prietenul tau.
In cuvintele tale -in gand sau cu voce tare-, in camaruta ta plecat pe genunchi, poti sta de vorba cu Dumnezeu. Te intrebi ce sa-i spui? Orice ai pe suflet. Crede ca El te asculta mai inainte de rosti cuvintele, si ca El te asculta cu o dorinta mult mai mare decat au parintii nostri pamantesti pentru noi.
Si-i incurajez pe toti oamenii sa faca lucrul acesta.

| ywar a răspuns:

1. Nu mai baga in tine Mac
2. Ai si tu niste probleme importante de viata la 14 ani ceva de speriat! Cartea baiete, cartea, asta trebuie sa te preocupe. Lasa facebook-ul! Ai probleme mari? Nu ai acoperis deasupra capului? Nu ai ce manca? Nu ai bani de buzunar? Ai probleme mari de sanatate? Ai parintii [Doamne fereste] bolnavi, suferinzi? Astea-s probleme draguta, nu rahaturile din capul vostru cu facebook, grasi si ma place/nu ma place!

| Hakuouki a răspuns (pentru ywar):

I-ai raspuns un pic prea dragut.
No, mai pustiule, apai daca vrei sa fii cu o fata, trebuie sa stii cum sa vorbesti cu ea, ce ai de gand? Sa o combini cu tot orasul (daca ea ii va placea pe toti) doar pentru ca speri ca va veni la tine dupa? Daca fata nu te place din cauza aspectului, e superficiala, daca nu conteaza aspectul, nu esti bun pentru ea, dupa cum a spus si ywar, trage tare de carte si lasa fetele, ca vei avea destul timp, dar cu facebook, ramai si prostut si fara fete.

| ywar a răspuns:

Du-te draguta si revezi-ti materia din urma, cei sapte ani de acasa si preocuparile importante, cu adevarat importante. Cacatul asta are varsta dubla si inca ceva ani buni peste. As putea sa iti fiu parinte.

Răspuns utilizator avertizat
| Floricikmov a răspuns:

Prerea mea este ca nu ar trebui sa ii spui pentru ca se vede ca ii place de prietenul foarte mult. Si in plus tu ai spus ca iti doresti sa fie fericita si daca ea este fericita atunci si tu esti. Prietenul tau o sa se supere cand o sa auda ca iai spus fetei aceia cu care este el ca iti place de ea. Dupa ce iai lasat cale libera acum te bagi peste rela tia lui. Acum tu esti in masura sa deci si sa faci ce vrei. Succes si o zi buna!