| Fashion a întrebat:

Scrieti cel mai mic nr intreg de patru cifre in baza 10, care are toate cifrele :
a)distincte
b)egale
funda + VOT pentru care stie raspunsul corect! si vreau explicatii
URGENT!

Răspuns Câştigător
| sofronel a răspuns:

Cel mai mic nr de 4 cifre cu cifrele distincte este 1023, incepe cu 1 ca este cea mai mica cifra, apoi 0 ca este cea mai mica cifra diferita de 1 si apoi 2 si 3 ca sunt cela mai mici diferite de 1 si 0

cel mai mic nr de 4 cifre cu cifrele egale este 1111 pentru ca 1 este cea mai mica cifra diferita de 0 (nici un nr nu poate incepe cu 0)

1 răspuns:
| Zotoiu_Elenush_1999 a răspuns:

Minus 9876 minus 9999