| AndreeaaaaaP a întrebat:

Simt ca nu-l mai iubesc... dar, nu vreau sa ne despărțim...nu vreau pe altcineva, nu ma văd lângă altcineva, sufăr enorm când ma gândesc ca va trebui sa vorbesc cu el despre asta și am sa-l distrug. Mi-e frica de singurătate, el a fost singura persoana care a fost lângă mine mereu iar gândul ca fără el voi rămâne singura ma omoară. Când îmi spune ca ma iubește jur ca-mi vine sa plâng, îmi simt lacrimile in gât, ma abțin sa nu plâng in fata lui. Suntem împreuna de un an jumate. Toată relația a fost frumoasa, am avut și probleme ca in orice cuplu dar am trecut mereu peste ele. Nu vreau sa nu-l iubesc, e prea dureros gândul asta.
Nu știu dacă ați înțeles ceva din ce am spus, nici eu nu ma înțeleg...ce credeți ca ar trebui sa fac?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum a trecut iubirea asta ca sunt curios? cum adica azi l-am iubit maine nu,cand iubesti un om nu trece asa iubirea, tu nu stii ce e iubirea sincer,iar acum nu stii ce vrei,esti imatura, lipsita de ratiune, ce sa faci, sa gandesti rational, matur despre ce vrei cu adevarat

| AndreeaaaaaP explică (pentru RAY):

Nu a trecut iubirea de pe o zi pe alta, este de ceva timp asta

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti confuza. Probabil ca esti la varsta ''marilor'' incertitudini. Nu da cu piciorul cu totul ilogic, irational si inutil la o relatie concreta si stabil. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Fii sinceră cu el și spune-i ce simți.
Nu e frumos să stai cu el doar pentru a nu te simți tu singură.
Asta ar însemna să fii egoistă, să te gândești la binele tău, la faptul că nu suporți singurătatea însă nu te gândești că el merită pe cineva care să îl iubească.

| Dalmore a răspuns:

Desparte-te de el oricum, o sa suferi o perioada si aia e. Frica de singuratate o sa te faca permanent dependenta de alti oameni si e penibila, ar fi cazul sa-ti cauti curajul si sa te maturizezi.
Un an jumate nu-i nici macar atat de mult timp.

| MPersephone a răspuns:

Poate ar fi bine sa stati departe unul de altul pentr u o perioada, sa nu va vedeti o saptamana sau doua. Astfel, vei vedea ce simti tu de fapt pentru el. E normal sa apara momente de indoiala uneori, dar asigura-te ca nu faci o greseala.

| Alexxiax98 a răspuns (pentru MPersephone):

Asta e cea mai mare prostie pe care ar putea sa o faca.

| MPersephone a răspuns (pentru Alexxiax98):

Exista prostii si mai mare, te asigurwinking

| simpluone a răspuns:

Cu alte cuvinte iti e frica sa te desparti de el. Din pacate daca deja ai ajuns la concluzia ca nu-l iubesti aceast lucru se va amplifica in timp si e posibil sa calci stramb si atunci e mai rau. Doar un soc emotional te poate face insa nu e sigur, sa-l iubesti din nou. Un soc ca cel cand te vei despartii. Insa curajul trebuie sa ti-l gasesti tu singura.

| AndreeaaaaaP explică (pentru simpluone):

Cu Frica de singurătate nu mai am probleme, m-am gândit mai bine ai sunt ok cu asta acum. Mersi pentru răspuns

| Alexxiax98 a răspuns:

Daca nu il mai iubesti, corect atat pentru tine cat si pentru el ar fi sa-i spui si sa va despartiti. El merita sa fie iubit, tu meriti sa iubesti, opinia mea este ca nu merita insa sa tragi cu dintii de o relatie disfunctionala. Ce simti tu se numeste atasament, dar tot vei fi nefericita daca nu te eliberezi.